Wsparcie Czujników Przemysłowych
Wsparcie Ochrony przed wybuchem

Czujniki ultradźwiękowe do pomiaru położenia maszyn i urządzeń mobilnych

Zastosowanie

Wykrywanie położenia tłoka w cylindrach jest niezbędne do dokładnego monitorowania różnego rodzaju maszyn i systemów oraz do sterowania nimi, od systemów sterowania pneumatycznego w liniach produkcyjnych czy siłowników hydraulicznych w koparkach, do mechanizmów wywrotki w ciężarówkach. W tradycyjnych rozwiązaniach często modyfikuje się cylinder poprzez dodanie pierścieni magnetycznych do pręta cylindra. Czujniki odporne na wysokie ciśnienie są montowane po wewnętrznej stronie ścianki cylindra w celu wykrywania położenia końcowego. W obydwu rozwiązaniach są wymagane modyfikacje i ponowne uszczelnienie cylindrów.


Cel

Celem jest dokładne wykrywanie położenia tłoka bez modyfikacji cylindra. Szybki i łatwy montaż oraz niezawodne rejestrowanie danych są również ważne, niezależnie od materiału tłoka, konstrukcji i rodzaju — czy jest to tłok pneumatyczny, czy hydrauliczny.


Rozwiązanie

Do wykrywania położenia tłoka stosuje się czujnik ultradźwiękowy. W tym celu wzdłuż tłoka montuje się rurę. W rurze zostaje zamontowane ramię przesuwne, które podłącza się do tłoka. Po przeciwnej stronie rury montuje się czujnik ultradźwiękowy, wykrywający odległość do końca ramienia. Głowica czujnika z przetwornikiem ultradźwiękowym sięga do wnętrza rury. Otwory w rurze umożliwiają odprowadzanie powietrza powstałego w wyniku ruchu przesuwnego ramienia.

W zależności od długości cylindra można wykorzystać czujniki ultradźwiękowe z serii UC800-F77S, M18 lub M30. Rozwiązanie to nie przewiduje modyfikacji lub ponownego uszczelniania cylindra i eliminuje działanie ciśnienia, ponieważ instalacja znajduje się na zewnątrz cylindra. Wystarczy, aby zastosowana rura była równa i bez spawów. W zależności od długości rury jej średnica może wynosić od 30 do 65 mm. Czujnik ultradźwiękowy można łatwo parametryzować w zależności od potrzeby.


Zalety

Czujnik ultradźwiękowy można zamontować w odpowiednim położeniu w dowolnym miejscu wokół cylindra i nie wymaga to modyfikacji samego cylindra. Czujnik umożliwia zarówno wykrywanie położenia końcowego za pomocą wyjść impulsowych i ciągłego pomiaru ruchu tłoka. Wbudowany układ kompensacji temperatury w czujniku zapewnia niezawodne rejestrowanie danych nawet w trudnych warunkach otoczenia.


W skrócie

  • Dokładne wykrywanie położenia tłoka bez konieczności modyfikacji cylindra 
  • Prosta regulacja punktu przełączania lub analogowych wartości granicznych za pomocą funkcji uczenia lub oprogramowania do parametryzacji
  • Niezawodne działanie, na które nie mają wpływu deszcz, śnieg, kurz i wiatr
  • Elastyczność opcji montażu na cylindrze
  • Eksploatacja czujnika niewymagająca konserwacji
  • Możliwość zastosowania czujników z aprobatą E1 do montażu na urządzeniach mobilnych

e-news

Zasubskrybuj nasz biuletyn i regularnie otrzymuj wiadomości oraz ciekawe informacje ze świata automatyki.

Subskrybuj
amplify — magazyn firmy Pepperl+Fuchs

Odkryj nasz internetowy magazyn! Czekają na Ciebie fascynujące historie o sukcesach, raporty dotyczące zastosowań, wywiady oraz nowości z lokalnych rynków.