Wsparcie Czujników Przemysłowych
Wsparcie Ochrony przed wybuchem

Śledzenie materiału na szpulach

Zastosowanie

Kierowcy wymagają opon o określonych parametrach — niskie opory toczenia i dobra przyczepność stanowią zaledwie fragment długiej listy. Aby sprostać tym wymaganiom, producenci opon w cyklu produkcyjnym przetwarzają różnego rodzaju surowce i półprodukty. Zawsze wymagana jest możliwość śledzenia tych materiałów — zarówno w trakcie produkcji, jak i po jej zakończeniu. Wymaga to sięgnięcia po rozwiązania zapewniające dostęp do całej historii produkcji.

 


Cel

 System F198 jest wyposażony w dedykowaną głowicę do odczytu/zapisu zapewniająca optymalną identyfikowalność
System F198 jest wyposażony w dedykowaną głowicę do odczytu/zapisu zapewniająca optymalną identyfikowalność

We wstępnej fazie produkcji opon samochodowych maszyny pokrywają stalowe nici kompozytem gumowym i tworzą z nich opasania. Opasania są następnie nawijane na szpule i podawane do urządzenia, które wytwarza oponę. W każdej szpuli jest osadzony znacznik RFID, który umożliwia jej identyfikację. Podczas podawania opasania do maszyny wytwarzającej oponę pozycje tych znaczników mogą być jednak różne, zależnie do tego, jak ustawi się szpula. Dodatkowo szpula jest umieszczona w metalowym uchwycie, który zakłóca komunikację między czytnikiem a znacznikiem. Mimo tych problemów konieczne jest zapewnienie niezawodnej łączności.

 


Rozwiązanie

Odczyt i zapis jest możliwy, gdy szpula obraca się lub jest zatrzymana
Odczyt i zapis jest możliwy, gdy szpula obraca się lub jest zatrzymana

Idealne rozwiązanie stanowi głowica odczytująco-zapisująca RFID IQH1-F198-V1 firmy Pepperl+Fuchs. Kształt pierścienia umożliwia przesuwanie szpul przez głowicę, dzięki czemu znaczniki RFID zawsze znajdują się w zasięgu wykrywania systemu F198. Takie rozwiązanie uwalnia pracowników od konieczności zwracania uwagi na położenie znaczników RFID podczas zmiany szpul. Znacznik nigdy nie jest poza zasięgiem, dzięki czemu odczyt i zapis jest możliwy, gdy szpula się obraca i gdy jest zatrzymana. Zapewnia to niezawodność działania i stałą możliwość identyfikacji półproduktu. Czujnik działa bez zakłóceń, mimo że gęsto upakowane szpule są otoczone metalowymi obiektami.

 


Korzyści

Głowica odczytująco-zapisująca F198 pracuje w paśmie wysokich częstotliwości, a jej zasięg odczytu wynosi 15 cm. Ma kształt pierścienia, co pozwala jej identyfikować znaczniki bez względu na ich pozycję w polu wykrywania. Dzięki temu zawsze zapewnia elastyczność odczytu i zapisu w opisanym powyżej zastosowaniu. Oprócz specjalnych głowic wysokiej częstotliwości do odczytu/zapisu oraz wytrzymałych znaczników RFID dla środowisk przemysłowych, kompletne rozwiązanie RFID obejmuje również interfejsy sterujące do przesyłania danych do PROFINET, EtherNet/IP lub EtherCAT. Dopełnieniem systemu są dostosowane do indywidualnych potrzeb zestawy przewodów firmy Pepperl+Fuchs z szerokiej oferty produktów z zakresu łączności, które umożliwiają bezproblemową integrację wszystkich komponentów RFID.

 


Charakterystyka:

  • Dedykowana głowica do odczytu/zapisu zapewniająca optymalną identyfikowalność
  • Niezawodne i niezależne od materiału wykrywanie z użyciem technologii HF RFID — nawet w otoczeniu metalowych obiektów
  • Odczyt i zapis znaczników niezależnie od położenia, nawet podczas obrotu
  • Kompletne rozwiązanie systemu RFID z jednego źródła zapewniające bezproblemową integrację

 


e-news

Zasubskrybuj nasz biuletyn i regularnie otrzymuj wiadomości oraz ciekawe informacje ze świata automatyki.

Subskrybuj
amplify — magazyn firmy Pepperl+Fuchs

Odkryj nasz internetowy magazyn! Czekają na Ciebie fascynujące historie o sukcesach, raporty dotyczące zastosowań, wywiady oraz nowości z lokalnych rynków.