Wsparcie Czujników Przemysłowych
Wsparcie Ochrony przed wybuchem

Reliable Surge Protection for Oil Refineries

Przepięcia — najważniejsza niedoceniana przyczyna uszkodzeń

Zastosowanie

W oparciu o dane z satelitów NASA badacze poddali ocenie globalne wskaźniki dotyczące wyładowań atmosferycznych. Niektóre rejony Malezji należą do obszarów, w których występują najczęściej wyładowania atmosferyczne, a Kuala Lumpur określono stolicą o największym występowaniu piorunów. W dużych częściach kraju panuje klimat charakterystyczny dla lasów tropikalnych, z obfitymi opadami deszczu i częstymi burzami. Z tego powodu przepięcia spowodowane przez pioruny są jedną z najczęstszych przyczyn uszkodzeń urządzeń elektronicznych w Malezji.

Duża rafineria ropy naftowej zlokalizowana na wschodnim wybrzeżu Malezji przetwarza ok. 50 000 baryłek surowej ropy naftowej dziennie. Powyżej wspomniane zjawiska naturalne stanowią zagrożenie dla zakładu, a wyładowania atmosferyczne mogły być w przeszłości przyczyną często występujących awarii. Na przykład karty I/O systemu sterowania zostały w nieodwracalny sposób uszkodzone. Awarii ulegały również urządzenia polowe, izolowane ograniczniki przepięć i zasilanie.


Cel

W 2014 roku rafineria została rozbudowana — uruchomiono w niej zintegrowany moduł separacji kondensatu do ropy naftowej o zdolności produkcyjnej 74 300 baryłek dziennie. W ramach tego projektu niezbędna była instalacja ochrony przeciwprzepięciowej uwzględniającej zasilanie prądem przemiennym (AC), prądem stałym (DC) oraz linie sygnałowe w sterowni i po stronie sterowanego obiektu polowego. Należało wziąć pod uwagę wszystkie obowiązujące normy IEC.


Rozwiązanie

Nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej musiały spełnić najwyższe wymagania dotyczące niezawodności. Klient przykładał również dużą wagę do wymagań związanych z minimalnym okablowaniem oraz zagwarantowania w umowie rocznego okresu obsługi przez producenta. W rafinerii poszukiwano partnera z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie iskrobezpieczeństwa, wiedzą inżynierską oraz fachową wiedzą na temat uziemień. Kolejnym wymogiem była zgodność urządzeń z normą IEC w zakresie sygnałów AC i DC

Do uruchomienia systemu sterowania procesem wybrano produkty firmy Yokogawa i Honeywell. Urządzenia od producentów takich jak Honeywell, Endress+Hauser, Yokogawa, Rosemount i ABB zostały zastosowane w obiektach polowych. Wybrano następujące produkty do ochrony przeciwprzepięciowej: jednoczęściowe moduły K-LB o szerokości 12,5 mm i ograniczniki P-LB firmy Pepperl+Fuchs. Rozwiązanie o niewielkich wymiarach i wysokiej niezawodności spełniało również wymagania klienta dotyczące minimalnego okablowania — montaż polega na łatwym zatrzaśnięciu na szynie DIN. Moduły K-LB można również mocować do komponentów systemu K.


Korzyści

 Wtykowy ogranicznik przepięć PL-B
Wtykowy ogranicznik przepięć PL-B

Wtykowe ograniczniki przepięć PL-B opracowane przez Pepperl+Fuchs niezawodnie eliminująryzyko przeniesienia przepięcia z powodu nieodpowiedniego okablowania. Urządzenie oraz ochrona przeciwprzepięciowa zastosowane w tym rozwiązaniu stanowią moduł elektroniczny i mechaniczny. Tylko linie po stronie polowej i sterowania muszą być fizycznie oddzielone. Do innych zalet ograniczników należą ich niewielkie rozmiary, możliwość szybkiego montażu wtykowego oraz minimalne okablowanie.


Moduły K-LB do ochrony przeciwprzepięciowej
Moduły K-LB do ochrony przeciwprzepięciowej

Moduły K-LB do ochrony przeciwprzepięciowej, o szerokości zaledwie 12,5 mmzapewniają niezawodne ograniczenie napięć udarowych powodowanych między innymi przez pioruny. Działanie modułów polega na odprowadzeniu zwiększonego prądu do ziemi i ograniczeniu napięcia w czasie trwania przepięcia. Urządzenie jest chronione również przez niskie napięcie w kierunku przewodzenia i niskie napięcie izolacji. Funkcje ta pozwalają na optymalne zabezpieczenie wszystkich podzespołów o napięciu izolacji poniżej 500 V, takich jak bariery Zenera, standardowe karty I/O i niektóre urządzenia polowe.


Charakterystyka

  • Wyładowanie atmosferyczne mogą uszkodzić drogie maszyny i urządzenia, powodując w efekcie awarię całych systemów automatyki 
  • Niezawodna ochrona przeciwprzepięciowa jest niezbędna
  • Moduły K-LB i ograniczniki P-LB zapewniają bardzo wysoki stopień ochrony przeciwprzepięciowej i charakteryzują się
    • niewielkim rozmiarem
    • szybkim montażem poprzez proste podłączenie
    • ograniczeniem do minimum pracy podczas okablowania

e-news

Zasubskrybuj nasz biuletyn i regularnie otrzymuj wiadomości oraz ciekawe informacje ze świata automatyki.

Subskrybuj
amplify — magazyn firmy Pepperl+Fuchs

Odkryj nasz internetowy magazyn! Czekają na Ciebie fascynujące historie o sukcesach, raporty dotyczące zastosowań, wywiady oraz nowości z lokalnych rynków.