Wsparcie Czujników Przemysłowych
Wsparcie Ochrony przed wybuchem

Reliable Surge Protection for Petrochemical Companies

Przepięcia — najważniejsza, bagatelizowana przyczyna uszkodzeń

Zastosowanie

Wyładowania elektryczne w formie błyskawicy występują na świecie około 1,4 miliarda razy rocznie. Mogą one powodować niebezpiecznie wysokie różnice potencjałów w odległości do dwóch kilometrów od miejsca wystąpienia wyładowania. Nic dziwnego więc, że przepięcia spowodowane przez wyładowania atmosferyczne są jedną z najczęstszych przyczyn uszkodzeń urządzeń elektronicznych.

Wyładowanie atmosferyczne występują bardzo często w Tajlandii z powodu warunków klimatycznych, dlatego zakłady prowadzące tam działalność potrzebują szczególnie niezawodnej ochrony przeciwprzepięciowej. Ochrona przeciwprzepięciowa jest ogromnie ważna dla zakładów petrochemicznych, ponieważ wystąpienie przepięć w tych środowiskach może mieć szczególnie katastrofalne skutki.

Nawet jedno wyładowanie atmosferyczne może uszkodzić drogie maszyny i urządzenia lub spowodować ich zniszczenie, wywołując w efekcie awarię całych systemów automatyki. A co najważniejsze — zawsze istnieje ryzyko, że mogą ucierpieć ludzie. Dlatego całkowicie niezawodna ochrona przeciwprzepięciowa ma podstawowe znaczenie dla bezpieczeństwa zakładów petrochemicznych.


Cel

Jedna z największych zintegrowanych firm petrochemicznych w Tajlandii miała już zainstalowaną ochronę przeciwprzepięciową we wszystkich swoich zakładach. Pomimo tego w zakładzie wciąż powtarzały się awarie spowodowane przepięciami, więc podjęto decyzję, aby całkowicie wymienić te urządzenia i zainstalować niezawodną ochronę podczas modernizacjizakładu chemicznego. Szczególnym wyzwaniem była ogromna powierzchnia zakładu. Do wymiany przeznaczono elementy ochrony przeciwprzepięciowej we wszystkich 10 000 obwodów sygnałowych w zakładzie.


Rozwiązanie

Klient określił najwyższe wymagania w odniesieniu do nowego rozwiązania. Urządzenia powinny być zgodne z normą IEC. Ponadto klient zaznaczył, że moduły powinny być iskrobezpieczne, do zastosowań IECEx i z wymaganym certyfikatem SIL, umożliwiające podłączenie podczas pracy urządzeń, bez powodowania przestojów. Zgodnie z oczekiwaniami moduły powinny mieć też wskaźnik awarii z funkcją zdalnego alarmu.

Z tego powodu klient wybrał model M-LB-5000moduł ochrony przeciwprzepięciowej nowej generacji. Urządzenia posiadają wszystkie wymagane na całym świecie certyfikaty. Modułowa konstrukcja systemu ochrony przeciwprzepięciowej umożliwia ich wymianę podczas działania, tak jak sobie życzył klient. Jeśli moduły są podłączane pod kątem 180 stopni, obwód sygnałowy jest otwierany. Oprócz tego możliwość inteligentnej diagnostyki, z wskaźnikiem stanu i funkcją alarmu, zapewnia wysoki poziom przejrzystości procesu i łatwości obsługi. Zgodnie z życzeniem klienta rozwiązanie obejmuje opcję pomocy w zakładzie w Tajlandii, dostępną o każdej porze.


Właściwości techniczne

  • Wyjątkowo mała obudowa (szerokość 6,2 mm)
  • Iskrobezpieczeństwo potwierdzone certyfikatami IECEx i SIL
  • Monitorowanie zużycia z ostrzeganiem na wczesnym etapie
  • Integracja danych diagnostycznych z poziomem sterowania za pośrednictwem szyny zasilającej, bez dodatkowego okablowania
  • Czytelny wyświetlacz ukazujący dane w oparciu o koncepcję drogowej sygnalizacji świetlnej
  • Funkcja odłączenia pętli

Korzyści

Moduł ochrony przeciwprzepięciowej M-LB-5000 stanowi intuicyjny, łatwy w odczycie sygnalizator oparty na koncepcji świateł drogowych, który można zintegrować na poziomie sterowania do przesyłania komunikatów na temat stanu. Dzięki temu pracownicy zajmujący się obsługą mogą w każdej chwili sprawdzać skuteczność działania urządzeń ochrony przeciwprzepięciowej — bez dodatkowych urządzeń testowych i wchodzenia do zakładu.

System ochrony przeciwprzepięciowej składa się z modułu podstawowego i demontowanego modułu zabezpieczającego, który można łatwo wymieniać podczas pracy. Jeśli moduł zostanie zdemontowany, a następnie podłączony pod kątem 180 , obwód sygnałowy jest przerywany przez wbudowaną funkcję izolacji. Ta „funkcja odłączenia pętli” pozwala na proste uruchomienie urządzenia oraz rozwiązywanie problemów. Moduły M-LB-5000 można stosować zamiennie z blokami zaciskowymi na poziomie połączeń krosujących bez konieczności wygospodarowania dodatkowego miejsca dzięki niewielkim rozmiarom — szerokość po montażu, wynosi 6,2 mm. Moduły są wyposażone w łatwe w obsłudze elementy mechaniczne i bardzo łatwo je zainstalować, bez żadnego dodatkowego okablowania.


Najważniejsze informacje

  • Wyładowanie atmosferyczne mogą uszkodzić drogie maszyny i urządzenia, powodując w efekcie awarię całych systemów automatyki
  • Niezawodna ochrona przeciwprzepięciowa jest niezbędna
  • Moduł inteligentnej ochrony przeciwprzepięciowej M-LB-5000 można wymieniać podczas działania bez użycia narzędzi
  • Funkcja diagnostyki umożliwiająca przesyłanie komunikatów na temat statusu do poziomu sterowania zapewnia bezpieczeństwo i elastyczność.

e-news

Zasubskrybuj nasz biuletyn i regularnie otrzymuj wiadomości oraz ciekawe informacje ze świata automatyki.

Subskrybuj
amplify — magazyn firmy Pepperl+Fuchs

Odkryj nasz internetowy magazyn! Czekają na Ciebie fascynujące historie o sukcesach, raporty dotyczące zastosowań, wywiady oraz nowości z lokalnych rynków.