Wsparcie Czujników Przemysłowych
Wsparcie Ochrony przed wybuchem

Fieldbus Ensures Best-In-Class Availability of the Refrigeration System


Największa lodówka w Europie: Zakład kriogeniczny w centrum DESY w Hamburgu

Zastosowanie

Deutsches Elektroron-Synchrotron (DESY) to jedno z wiodących na świecie laboratoriów przyspieszania cząstek, a należący do niego akcelerator liniowy XFEL oferuje niezrównane możliwości badawcze. W tym obiekcie powstają błyski światła rentgenowskiego, co umożliwia obserwację procesów zachodzących w nanokosmosie w czasie rzeczywistym. Te błyski światła uwalniają miliard razy więcej energii niż konwencjonalne źródła promieniowania rentgenowskiego i są generowane przy użyciu magnesów nadprzewodzących. Bardzo niskie temperatury wymagane do obsługi magnesów są osiągane przy użyciu ciekłego helu. Szczególne właściwości przepływu helu nadciekłego zapewniają wydajność chłodzenia wymaganą przez akcelerator cząstek XFEL do osiągnięcia maksymalnej wydajności. Ten stan agregacji występuje przy temperaturze 2 kelwinów. W celu wytworzenia wystarczającej ilości helu nadciekłego personel ośrodka badawczego DESY musiał zwiększyć wydajność zakładu kriogenicznego.


Cel

Zakład kriogeniczny w europejskim akceleratorze XFEL działa nieprzerwanie przez 24 godziny na dobę, 365 dni w roku. Zwiększenie wydajności układu chłodzenia wiązało się z koniecznością utrzymania poziomu dostępności przekraczającego 99%, ponieważ przypadkowe wyłączenie skutkowałoby przestojem akceleratora cząstek trwającym kilka godzin. Wysoki poziom wykorzystania oznacza, że zmiana harmonogramu eksperymentu naukowego trwa kilka miesięcy. Konsekwencje tego zjawiska byłyby katastrofalne — zarówno dla naukowców, jak i dla badań prowadzonych w zakładzie w Niemczech. Ocena statystyk usterek generowanych w latach eksploatacji wykazała, że poprawa dostępności systemu sterowania procesami miałaby pozytywny wpływ na ogólną dostępność zakładu.Ochronniki segmentu z zabezpieczeniem przeciwzwarciowym do podłączania urządzeń: Podczas pracy przy zaworze lub przyrządzie pomiarowym komunikacja jest zabezpieczona, a wraz z nią możliwości pracy zakładu.

Rozwiązanie

Infrastruktura FieldConnex® Fieldbus
Infrastruktura FieldConnex® Fieldbus

Oprzyrządowanie procesowe jest podłączone do systemu Experimental Physics and Industrial Control System (EPICS) za pośrednictwem technologii fieldbus. Operator otrzymuje komunikaty operacyjne i aktualizacje stanu systemu za pośrednictwem systemu EPICS. System Segment Coupler 3 (SK3) integruje zawory, przetworniki ciśnienia i przetworniki przepływu — wszystkie te elementy wyposażono w technologię PROFIBUS PA — ze sterownikiem IO (IOC), tworząc sieć. Wszystkie elementy wymagane do automatyzacji — IOC, zasilanie, SK3 i kabel światłowodowy w formie podwójnego pierścienia — są nadmiarowe. Sama instalacja magistrali PROFIBUS PA jest stale monitorowana przez zaawansowany moduł diagnostyczny FieldConnex® ( ADM).

W zastosowaniach PROFIBUS PA jest używana topologia magistrali i odgałęzienia: W przypadku tej topologii urządzenia polowe są połączone z ochronnikami segmentu zainstalowanymi w terenie za pomocą krótkich odgałęzień. Zintegrowane zabezpieczenie przed zwarciem chroni komunikację podczas normalnej pracy. Alarmy i szczegółowe komunikaty diagnostyczne są przekazywane do osobnego systemu za pośrednictwem połączenia głównego PROFIBUS (klasa 2). Diagnostyka w przyrządach i samej warstwie fizycznej umożliwia pracownikom serwisu monitorowaniezakładu i wykonywanie czynności konserwacyjnych na żądanie. Zapewnia to bardzo wysoką dostępność układu chłodzenia. Zdalna parametryzacja wszystkich przyrządów i oddanie do eksploatacji okazała się szczególnie skuteczna przy minimalnych kosztach i personelu oraz znaczącym nacisku na czas.


Korzyści

W przeszłości wykorzystanie PROFIBUS DP do sterowania zakładem kriogenicznym DESY wielokrotnie okazało się korzystne. Proces dokumentacji jest bardzo prosty, można na przykład stosować programy Excel lub Visio. Unowocześnienie zakładu w technologii PROFIBUS PA sprawia, że oprzyrządowanie procesowe jest teraz równie łatwe w obsłudze, jak sterowniki silników i sprężarki. Możliwość zdalnej konfiguracji wszystkich przyrządów pozwala pracownikom znacznie skrócić czas i zmniejszyć wysiłek podczas instalacji i rozruchu przyrządów. Kontrola modułu ADM wskazuje również, że system jest solidny i działa bez usterek. Oczywiście laboratorium DESY docenia doskonałe możliwości diagnostyczne protokołu fieldbus. Te możliwości diagnostyczne ułatwiają śledzenie błędów systemu na wczesnym etapie i zapewniają maksymalną dostępność zakładu, umożliwiając przewidywalne podejście do konserwacji. Jednak największą korzyścią dla instytutu badawczego jest bez wątpienia niezawodność rozwiązania PROFIBUS.


Najważniejsze informacje

  • Deutsches Elektronen-Synchrotron (DESY) opiera się na technologii PROFIBUS DP i PA
  • Systemy PROFIBUS PA z elementami infrastruktury FieldConnex® zapewniają niezwykłą łatwość obsługi i niezawodność
  • Możliwości diagnostyczne protokołu fieldbus zapewniają maksymalną dostępność instalacji

e-news

Zasubskrybuj nasz biuletyn i regularnie otrzymuj wiadomości oraz ciekawe informacje ze świata automatyki.

Subskrybuj
amplify — magazyn firmy Pepperl+Fuchs

Odkryj nasz internetowy magazyn! Czekają na Ciebie fascynujące historie o sukcesach, raporty dotyczące zastosowań, wywiady oraz nowości z lokalnych rynków.

Od decyzji, poprzez planowanie, montaż i rozruch, aż do eksploatacji i utrzymania ruchu: Odkryj, jak najlepiej wykorzystać naszą infrastrukturę fieldbus…