Wsparcie Czujników Przemysłowych
Wsparcie Ochrony przed wybuchem

omlox — standard śledzenia zasobów


Przewidywana w koncepcji Przemysłu 4.0 funkcjonalność śledzenia zamówień, towarów, pojazdów transportowych i narzędzi oraz bezpiecznej nawigacji w pojazdach autonomicznych (AGV) i dronach wymaga zaawansowanych usług lokalizacyjnych działających w czasie rzeczywistym. omlox to nowy, otwarty i interoperacyjny przemysłowy standard lokalizowania, wspomagający migrację w kierunku całkowicie zautomatyzowanych i bezpapierowych procesów w inteligentnych fabrykach. Został opracowany wspólnie przez wiele firm z branż automatyki przemysłowej i informatyki z całego świata. Łączy ogromne spektrum wiedzy i informacji o produktach w celu uwzględnienia wszelkich potencjalnych wymagań przemysłowych w zakresie lokalizacji w czasie rzeczywistym.

Ekosystemem omlox zarządza renomowany instytut normalizacyjny PNO. Obecnie standard po raz pierwszy oferuje interoperacyjność metodą plug-and-play, obejmującą mnóstwo różnych urządzeń i technologii lokalizacyjnych (takich jak UWB, Wi-Fi, GPS, 5G, RFID i Bluetooth). Ponieważ omlox bazuje na otwartych interfejsach, każda firma może z niego korzystać oraz uczestniczyć w jego rozwijaniu.


Zalety standardu omlox

  • Obniża koszty technologii lokalizacyjnej, w efekcie umożliwiając jej szerokie stosowanie
  • Lokalizowanie z dokładnością do 10 cm
  • Otwarty i interoperacyjny (nie wiąże z konkretnymi producentami)
  • Wyświetla wszystkie składniki na inteligentnej mapie fabryki
  • Autolokalizowanie ruchomych składników i śledzenie wielu znaczników w czasie rzeczywistym
  • Bezproblemowe śledzenie zasobów z pominięciem granic technologicznych, wewnątrz budynków i na zewnątrz
  • Możliwość używania w połączeniu z istniejącymi usługami lokalizacyjnymi (modernizacja)
  • Łatwość wdrożenia (plug and play)
  • Istotnie obniża koszty poprzez uniknięcie kosztownych projektów integracyjnych i tańsze wdrażanie w nowych zastosowaniach
  • Wspierany przez konsorcjum wielu firm, co zapewnia duży wybór produktów

Co Pepperl+Fuchs oferuje dla standardu omlox

Uważamy, że otwarty standard lokalizowania w przemyśle ma zasadnicze znaczenie dla wdrożenia systemów komunikacji w ramach koncepcji Przemysłu 4.0 na dużą skalę, wykraczających poza granice fabryk i zakładów.

Jako liderzy rynku automatyki przemysłowej mamy ogromne doświadczenie w opracowywaniu i wdrażaniu różnorodnych technologii, w tym czujników wykorzystujących różne zasady wykrywania i interfejsy (IO-Link, AS-Interface), a także bogatą ofertę urządzeń RFID (identyfikacja przy użyciu częstotliwości radiowych). Ta metoda identyfikacji jest sercem standardu omlox.

Jak to działa?

Technologia RFID za pomocą fal radiowych automatycznie i bezkontaktowo identyfikuje obiekty. Znaczniki pełnią rolę pamięci danych. Pasywne wersje znaczników nie wymagają własnego zasilania, co oznacza, że w przeciwieństwie do większości innych technologii lokalizacyjnych nie trzeba w nich wymieniać baterii. Znaczniki przesyłają informacje dotyczące produktów, towarów i ludzi, umożliwiając najbardziej efektywne łączenie przepływu danych i materiałów. Przechowują one lokalnie w obiekcie wszystkie informacje istotne dla procesu, co oznacza, że produkcją można sterować na poziomie obiektów. 

W instalacjach śledzących można w przejrzysty sposób przydzielać surowce i produkty, a następnie je śledzić. Technologia bezprzewodowa umożliwia nie tylko odczyt informacji o obiekcie, ale także w razie potrzeby ich dostosowanie. Urządzenia do odczytu/zapisu potrafią wykrywać znaczniki z dużej odległości, mając znaczniki poza swoim polem widzenia, natomiast używanie pasma UHF (ultrawysokiej częstotliwości) pozwala bardzo sprawnie odczytywać wiele znaczników. Znaczniki są również jednoznacznie rozpoznawane na całym świecie. Interfejsy sterowania przetwarzają informacje otrzymane z urządzeń do odczytu/zapisu, po czym je przekazują do systemów na wyższych poziomach.


Przykłady zastosowań

Inteligentne połączenie technologii RFID z innymi technologiami, takimi jakUWB, 5G i GPS, w ramach standardu omlox, pozwoliło utworzyć — po raz pierwszy w historii — w pełni kompletny i nieprzerwany przepływ informacji, który wykracza daleko poza granice fabryki. Jeśli przestrzeń ładunkowa samochodu ciężarowego zostanie wyposażona w urządzenia do odczytu/zapisu RFID przystosowane dla standardu omlox, stan i położenie poszczególnych towarów można w trakcie transportu sprawdzać przez sieci GSM i 5G. Informacje te mogą trafiać do systemów na wyższych szczeblach w hierarchii, takich jak ERP lub MES. Te dane pozwalają szybko reagować na wszelkie opóźnienia w transporcie, optymalizować łańcuchy dostaw oraz efektywniej magazynować towary. Portfolio firmy Firma Pepperl+Fuchs zawiera kilka urządzeń do odczytu/zapisu RFID, które spełniają wymagania ostatnio opublikowanej wersji standardu omlox i nadają się do takich zastosowań.

Rozwiązanie „DeepHub®” opracowane przez naszego wieloletniego partnera Flowcate (dawniej Heidelberg Mobil) jest szczególnie odpowiednie jako oprogramowanie pośrednie wdrażania aplikacji RTLS. Jako wiodące wdrożenie standardu omlox, DeepHub oferuje wszystkie wbudowane narzędzia potrzebne do bezproblemowej integracji szerokiej gamy technologii lokalizacyjnych, niezależnie od producenta czy sprzętu. Połączenie informacji o znacznikach rejestrowanych przez nasze urządzenia do odczytu/zapisu RFID z systemem śledzenia UWB za pośrednictwem modułu MZE DeepHub zapewnia pełny wgląd w przepływ materiałów i towarów. Prowadzi to do znacznego zmniejszenia opóźnień w działaniu i obniżenia całkowitych kosztów posiadania.

Dowiedz się więcej o potencjale DeepHub w połączeniu z technologią RFID w blogu Flowcate:

Dlaczego warto ponownie przemyśleć technologię RFID


Kontakt

Jeśli interesuje Cię wykorzystanie standardu omlox z technologiami RFID firmy Pepperl+Fuchs, skorzystaj z formularza poniżej. Nasi eksperci z przyjemnością odpowiedzą na Twoje pytania.


amplify — magazyn firmy Pepperl+Fuchs

Odkryj nasz internetowy magazyn! Czekają na Ciebie fascynujące historie o sukcesach, raporty dotyczące zastosowań, wywiady oraz nowości z lokalnych rynków.

e-news

Zasubskrybuj nasz biuletyn i regularnie otrzymuj wiadomości oraz ciekawe informacje ze świata automatyki.

Subskrybuj
Odwiedź RFID Hub

Odwiedź „RFID Hub” — specjalną stronę internetową, która jest bazą wiedzy o RFID. Uzyskaj odpowiedzi na często zadawane pytania i zapoznaj się z typowymi zastosowaniami RFID…