Wsparcie Czujników Przemysłowych
Wsparcie Ochrony przed wybuchem

Czujniki odbiciowe ML100 wykrywają niebieskie wafle fotowoltaiczne

Niezawodne rozpoznawanie wafli fotowoltaicznych przy użyciu czujników ML100 i technologii BlueBeam

Zastosowanie

Podstawową funkcją ogniw fotowoltaicznych jest pochłanianie jak największej ilości światła w celu przekształcenia go w energię elektryczną. Wafle fotowoltaiczne stanowią fizyczne podłoże ogniwa fotowoltaicznego. Są one wykonane z niebieskiego krzemu i mają specjalną powłokę antyrefleksyjną, która zapewnia wysoką zdolność absorpcji, a tym samym wysoką sprawność ogniw. Podczas produkcji ogniw fotowoltaicznych wafle fotowoltaiczne są sortowane i automatycznie ładowane do tacek w celu dalszego przetwarzania. W tym celu wafle fotowoltaiczne muszą być pobierane za pomocą chwytaków podciśnieniowych. Aby zapewnić prawidłowe pobieranie wafli przez chwytak, a tym samym płynność procesu, wymagane jest niezawodne wykrywanie obecności wafla fotowoltaicznego.


Cel

Niezawodne wykrywanie wafli fotowoltaicznych jest jednym z najbardziej wymagających zadań dla czujników fotoelektrycznych. Wynika to z faktu, że powłoka antyrefleksyjna zapewnia współczynnik odbicia niebieskiego ogniwa fotowoltaicznego na poziomie zaledwie 0,3%. Czujnik musi zatem być w stanie niezawodnie wykrywać wafle fotowoltaiczne niezależnie od koloru, tekstury i współczynnika odbicia. Ponadto transport większych wafli fotowoltaicznych prowadzi do wahania ich krawędzi. Wymaga to montażu czujnika blisko wykrywanego obiektu. Wraz ze wzrostem prędkości transportowej wymagana jest wyższa prędkość wykrywania czujnika.


Rozwiązanie

Czujnik odbiciowy ML100 z technologią BlueBeam
Czujnik odbiciowy ML100 z technologią BlueBeam

Wariant BlueBeam ze sprawdzonej serii ML100 jest w stanie wykrywać wszystkie rodzaje wafli fotowoltaicznych. Wykorzystuje diodę LED o skupionym, widzialnym niebieskim świetle dużej mocy i długości fali 470 nm. Konwencjonalne czerwone diody LED mają długość fal 650 nm. Model ML100 z technologią BlueBeam oferuje zatem większą precyzję wykrywania wafli fotowoltaicznych o szczególnie niskim współczynniku odbicia niż typowe czujniki z czerwoną diodą LED. Czujnik odbiciowy o krótkimczasie reakcji wynoszącym 1 ms spełnia wymagania związane ze wzrostem prędkości transportu.


Cechy szczególne:

  • Technologia BlueBeam z modulowanym światłem o długości fali 470 nm
  • Bardzo jasna, dobrze widoczna plamka świetlna w kolorze niebieskim
  • Dobrze widoczne diody LED zasilania i stanu przełączania
  • Miniaturowa konstrukcja z pełnym metalowym gwintem mocowania

Korzyści

Dzięki dużemu zakresowi wykrywania czujnik można zamontować nawet w większej odległości od obiektu. Dzieje się tak dlatego, że czujnik wykrywa wafel fotowoltaiczny, nawet jeśli występują znaczne wahania na jego krawędziach. Seria czujników ML100 z technologią BlueBeam nie tylko niezawodnie wykrywa niebieskie wafle fotowoltaiczne, ale może być również używana do rozpoznawania trudnych do wykrycia płytek drukowanych. Dobrze widoczne, niebieskie źródło światła LED ułatwia instalację i konfigurację. Ponieważ wysoka częstotliwość skanowania jest mniej podatna na zakłócenia, czujnik utrzymuje stabilny sygnał nawet w przypadku narażenia na działanie sił mechanicznych, takich jak wstrząsy i wibracje.


Najważniejsze informacje

  • Niezawodne wykrywanie absorbujących dużą ilość światła wafli fotowoltaicznych
  • Rozpoznawanie niezależne od koloru, tekstury i odbicia
  • Duży zakres wykrywania umożliwiający elastyczną instalację

e-news

Zasubskrybuj nasz biuletyn i regularnie otrzymuj wiadomości oraz ciekawe informacje ze świata automatyki.

Subskrybuj
amplify — magazyn firmy Pepperl+Fuchs

Odkryj nasz internetowy magazyn! Czekają na Ciebie fascynujące historie o sukcesach, raporty dotyczące zastosowań, wywiady oraz nowości z lokalnych rynków.