Wsparcie Czujników Przemysłowych
Wsparcie Ochrony przed wybuchem

Niezawodne wykrywanie podczas produkcji płytek drukowanych przy użyciu czujnika ML100

Czujnik ze zbieżną wiązką wykrywa różne rodzaje płytek drukowanych

Zastosowanie

Produkcja płytek drukowanych stanowi podstawę przemysłu elektronicznego. Niemal we wszystkich produktach elektronicznych występują różne płytki drukowane. Płytki te łączą różnego rodzaju podzespoły za pomocą miedzianych ścieżek. Do produkcji i transportowania płytek drukowanych wymagane są maszyny różnego typu. Należą do nich przenośniki, bufory, maszyny do znakowania, moduły ładowania i rozładowania oraz kontrolery ruchu. Podczas całego procesu produkcji wymagane jest niezawodne wykrywanie płytek drukowanych w celu określenia ich lokalizacji.


Cel

Wykrywanie płytek drukowanych nie jest prostym zadaniem. Trudność wykrywania wynika z różnych kolorów, tekstur i współczynnika odbicia (od powierzchni matowych po błyszczące). Inne wyzwania to niereagowanie na otwory i występy na płytce drukowanej oraz niereagowanie na błyszczące obiekty w tle. Do innych zadań należy wykrywanie podzespołów na płytkach drukowanych lub dokładne wykrywanie krawędzi płytek drukowanych w celu precyzyjnego określenia położenia zatrzymania. Co więcej, czujniki używane do wykrywania płytek drukowanych muszą być bardzo małe, aby zmieścić się w maszynach, a także muszą umożliwiać prosty montaż, najlepiej bez konieczności regulacji.


Rozwiązanie

Czujnik ML100-8-HGU-100-RT/102/115/162 ze zbieżną wiązką
Czujnik ML100-8-HGU-100-RT/102/115/162 ze zbieżną wiązką

Czujnik ML100 ze zbieżną wiązką to najlepsze rozwiązanie do tego zastosowania ze względu na kilka właściwości. Po pierwsze czujnik oferuje wydłużoną plamkę świetlną, co zapewnia, że nawet podczas przechodzenia nad otworami lub występami na płytce drukowanej urządzenie pozostaje w stanie aktywnym. Plamka świetlna umożliwia ignorowanie otworów i występów, gdyż pozostała część plamki świetlnej w sposób ciągły wykrywa płytkę drukowaną. Po drugie wąski i dobrze uformowany ogranicznik światła umożliwia precyzyjne wykrywanie położenia zatrzymania. Po trzecie dzięki doskonałej konstrukcji optycznej czujnik niezawodnie wykrywa płytki drukowane w różnych kolorach i o różnych teksturach. Podsumowując, wydłużona plamka świetlna oraz doskonała wydajność optyczna są kluczowymi elementami, dzięki którym czujnik nadaje się doskonale do tego zastosowania. W tej konfiguracji czujnik wykrywa płytkę drukowaną, gdy pojawi się ona w zasięgu plamki świetlnej i nie wyłącza się przez całą długość płytki. Podczas przesuwania płytki drukowanej prostopadle do długości plamki świetlnej czujnik zapewnia precyzyjne określenie położenia zatrzymania dzięki wąskiej plamce świetlnej. 


Cechy szczególne:

  • Stabilne wykrywanie na wszystkich powierzchniach, w tym błyszczących płytkach drukowanych
  • Wydłużona plamka świetlna umożliwia ignorowanie otworów i występów na płytkach drukowanych
  • Dokładne wykrywanie położenia płytki drukowanej dzięki wąskiej plamce świetlnej
  • Doskonała wydajność optyczna umożliwiająca stabilne wykrywanie różnych płytek drukowanych

Zalety

Czujnik ML100 ze zbieżną wiązką ma doskonałą wydajność optyczną, dzięki czemu dobrze radzi sobie z wykrywaniem płytek drukowanych o różnym współczynniku odbicia. Ponadto mocowanie i wyrównanie czujników z serii ML100 jest prostsze dzięki czerwonej diodzie LED nadajnika i zintegrowanym gwintowanym na całej długości metalowym tulejom. Dobrze widoczne diody LED sprawiają, że stany przełączania są czytelne niezależnie od kąta patrzenia.


Najważniejsze informacje

  • Produkcja płytek drukowanych w branży elektronicznej
  • Wykrywanie powierzchni o różnych kolorach, teksturach i współczynnikach odbicia
  • Niewielka ilość miejsca montażowego wymaga użycia małego czujnika
  • Wydłużona plamka świetlna oraz doskonała wydajność optyczna zapewniają pewne wykrywanie różnych płytek drukowanych

e-news

Zasubskrybuj nasz biuletyn i regularnie otrzymuj wiadomości oraz ciekawe informacje ze świata automatyki.

Subskrybuj
amplify — magazyn firmy Pepperl+Fuchs

Odkryj nasz internetowy magazyn! Czekają na Ciebie fascynujące historie o sukcesach, raporty dotyczące zastosowań, wywiady oraz nowości z lokalnych rynków.