Wsparcie Czujników Przemysłowych
Wsparcie Ochrony przed wybuchem

Odczytywanie kodów 1D, 2D i DPM na komponentach pojazdów za pomocą VOS-I

Niezawodna identyfikacja sterowników zakładów i systemów ERP

Zastosowanie

W procesach produkcyjnych przemysłu motoryzacyjnego komponenty są automatycznie identyfikowane i kierowane do następnego etapu obróbki w sposób ukierunkowany. Jednocześnie dane identyfikacyjne są wykorzystywane do zapewnienia jakości i pełnego śledzenia. Części są zwykle podawane z kodem DMC. W zależności od wymagań dotyczących wytrzymałości, kod jest nanoszony na odpowiednią powierzchnię komponentu w postaci etykiety lub za pomocą lasera albo igły (bezpośrednie znakowanie części, DPM). W szczególności kody nanoszone igłą na metal stawiają wysokie wymagania dotyczące odczytu kodu. Powierzchnie mogą być odblaskowe, zakrzywione lub zabrudzone, a zużyte igły czasami powodują powstawanie nierównych kodów.


Cel

Przy bardzo zmiennej, a czasem słabej czytelności, kody muszą być odczytywane w sposób niezawodny z odległości od kilku centymetrów do dwóch metrów. Części mogą znajdować się w ruchu (< 1 m/s). Proces odczytu musi działać w taki sam sposób w przypadku linii montażowych, jak w przypadku ramion robotów. Ustalone dane są przesyłane do systemu sterowania zakładem i systemu ERP w odpowiednim formacie, co sprawia, że dalsze korekty nie są konieczne. W przypadku nieprawidłowych odczytów wymagana jest opcja sterowania w postaci zrozumiałych obrazów błędów, do których można łatwo uzyskać dostęp po zakończeniu procesu. 


Rozwiązanie

Uniwersalny czytnik kodów VOS-I
Uniwersalny czytnik kodów VOS-I

Czujnik wizyjny VOS-I został specjalnie zaprojektowany do niezawodnego odczytu wszystkich standardowych kodów 1D i 2D. Oświetlenie urządzenia można dostosować do każdego zastosowania. Urządzenie może wykorzystywać filtry elektroniczne do powiększania kodu lub ukrywania efektów krawędziowych, takich jak zadrapania, w celu poprawy czytelności. Jeśli w procesie jakość kodu ulegnie pogorszeniu, to można go wyprowadzić w przypadku kodów DPM zgodnie z obowiązującą normą ISO/IEC TR 29158 (AIM DPM). Do komunikacji danych dostępne są wszystkie mające zastosowanie interfejsy: I/O, Ethernet TCP/IP, PROFINET, Ethernet/IP i RS-232. Dzięki rozbudowanej funkcji skryptu można dostosować ciąg wyjściowy do integracji z systemem ERP bez konieczności dostosowywania samego systemu.

 

Dane techniczne

 • Prędkość ruchu do 4 m/s
 • Przepustowość do 30 odczytów/s
 • Duży zasięg i zakres wykrywania (do 2 m), regulowana ostrość
 • Modułowy wybór obiektywów i opcji oświetlenia zewnętrznego
 • Interfejsy: TCP/IP, PROFINET, EtherNet/IP, RS-232 i I/O
 • Przechowywanie do 32 zadań w czujniku, kod dopasowania, praca w wielu trybach, tryb wielu okien i wielu czujników oraz formatowanie ciągu wyjściowego

Zalety

Czujnik wizyjny VOS-I jest dostępny w wersjach z wbudowaną lampa oświetlającą obszar w odległości do jednego metra. Wersje z mocowaniem typu C o maksymalnej rozdzielczości 5,2 megapiksela mogą oświetlać obszar w odległości do dwóch metrów. Wersje te można elastycznie łączyć z zewnętrznym oświetleniem i obiektywami. Możliwe jest także zastosowanie oświetlenia bocznego. Pozwala to uniknąć odbić, które mogą wystąpić przy centralnym oświetleniu zakrzywionych powierzchni: Kod jest niezawodnie odczytywany nawet na okrągłych obiektach. Dzięki modułowej konstrukcji produkt nie jest ograniczony do konkretnych typów zastosowań, ale stanowi kompletny pakiet, który można elastycznie wykorzystać.


Najważniejsze informacje

 • Niezawodny odczyt wszystkich kodów 1D i 2D, w tym DPM (naniesionych laserem/igłą)
 • Modułowa oferta kamer obejmująca czujniki, oświetlenie i obiektywy ze znormalizowanymi mocowaniami
 • Zintegrowane oszacowanie
 • Prosta integracja systemu i wyjście danych definiowane przez użytkownika
 • Graficzny interfejs użytkownika umożliwiający szybkie uruchomienie i parametryzację czujnika

e-news

Zasubskrybuj nasz biuletyn i regularnie otrzymuj wiadomości oraz ciekawe informacje ze świata automatyki.

Subskrybuj
amplify — magazyn firmy Pepperl+Fuchs

Odkryj nasz internetowy magazyn! Czekają na Ciebie fascynujące historie o sukcesach, raporty dotyczące zastosowań, wywiady oraz nowości z lokalnych rynków.