W branży elektronicznej takie podzespoły, jak płytki drukowane, muszą być identyfikowane w niezawodny sposób. Informacje te są wymagane zarówno do kontroli procesu produkcji, jak i do pełnej identyfikowalności. Zasadniczo informacje identyfikacyjne można znaleźć bezpośrednio na płytce drukowanej, które mają postać kodu Data Matrix. Kod jest nadrukowany na etykiecie lub naniesiony bezpośrednio na płytkę drukowaną za pomocą lasera, co czasami przyczynia się do niskiego kontrastu optycznego. Kody mogą być również umieszczone na bocznej krawędzi płytki drukowanej i być bardzo małe — przy użyciu modułu o rozmiarze do 0,1 mm.
Funkcja odczytywania kodów musi być w stanie sprostać różnym wymaganiom. Bardzo małe kody wymagają niezawodności funkcji odczytywania, która powinna też umożliwiać jednoczesny odczyt kilku kodów na raz, np. w przypadku tac PCB. Podczas odczytywania kodu po złożeniu układu SMD może być również wymagana informacja dotycząca położenia kodu. Może to na przykład umożliwić przypisanie brakujących płytek drukowanych do określonego położenia tacy. Informacje o kodzie muszą zostać przekazane do sterownika w odpowiednim formacie. Podczas łączenia z systemem ERP należy użyć formatu danych, który nie wymaga żadnej adaptacji po stronie ERP. Ponadto, jeśli podczas odczytywania kodu wystąpił błąd odczytu, obraz błędu musi być dostępny i możliwy do pobrania w prosty sposób.
Czujnik wizyjny VOS-I 2-D odczytuje wszystkie powszechnie używane kody 1D i 2D. Jest wyposażony również w specjalne dekodery do odczytu kodów naniesionych laserowo. VOS-I charakteryzuje się szerokim zakresem wykrywania i możliwością odczytu do 64 kodów jednocześnie. Obszar wykrywania można rozdzielić na kilka okien odczytu. Pozwala to na indywidualne wyświetlanie położenia poszczególnych kodów.
Filtry elektroniczne kompensują trudne warunki optyczne między innymi za pomocą funkcji powiększania i wzmacniania kontrastu. Jakość kodu można również sprawdzić podczas odczytu kodu DPM w oparciu o normę ISO/IEC TR 29158 (AIM DPM). W przypadku znacznego pogorszenia jakości, proces odczytu może zostać przerwany i skorygowany. Urządzenie wyposażono we wszystkie stosowne interfejsy fieldbus wymagane do podłączenia kabli komunikacyjnych. Ciąg wyjściowy można skonfigurować do obsługi za pośrednictwem systemów ERP, aby zapobiec często czasochłonnej adaptacji systemu ERP.
Dane techniczne
Seria VOS-I obejmuje wersje o różnych rozdzielczościach, a także zakresach zasięgu i wykrywania. Seria ta obejmuje urządzenia z wbudowanym oświetleniem i obiektywami oraz urządzenia ze złączami typu C, które można bezproblemowo podłączać do różnych obiektywów i zewnętrznych modułów oświetleniowych. Wersja VVOS5000-I o rozdzielczości 5,2 megapikseli jest idealna w przypadku większych tac PCB. Zakres wykrywania można również rozszerzyć za pośrednictwem sieci klient-serwer w celu połączenia kilku urządzeń VOS-I.