Wsparcie Czujników Przemysłowych
Wsparcie Ochrony przed wybuchem

Niezawodne wykrywanie warstw materiałów arkuszowych

Czujnik podwójnych arkuszy zapewnia prawidłowe podawanie arkuszy do maszyn


Zastosowanie

W wielu gałęziach przemysłu prekursory są przetwarzane w arkuszach, które mogą składać się z takich materiałów, jak drewno klejone i laminowane, płyty OSB i płyty wiórowe, laminaty i blacha. Zwykle arkusz przeznaczony do obróbki jest podnoszony ze stosu materiału przez ramię robota z chwytakiem ssącym i umieszczany w posuwie maszyny obróbczej. Następnie wykonywane są takie czynności, jak piłowanie, frezowanie, wykrawanie, laminowanie, powlekanie, malowanie i oklejanie na gorąco. Środowisko pracy jest często zakurzone, bardzo ciepłe i wilgotne. Ponieważ arkusze leżą płasko na sobie w stosie, dwie lub więcej warstw może ulec sklejeniu podczas podnoszenia przez chwytak i w ten sposób obie warstwy mogą trafić do wnętrza maszyny. Arkusze, które przylegają do siebie, mogą spaść podczas ruchu ramienia robota. Powoduje to dodatkowe problemy, a nawet zagrożenie dla personelu obsługującego.


Cel

Niezależnie od operacji obróbki, do maszyny musi zostać wprowadzony tylko jeden arkusz. Wprowadzenie dwóch lub większej liczby arkuszy do wnętrza maszyny może spowodować problemy z jakością, uszkodzenie narzędzia lub maszyny oraz doprowadzić do przestoju urządzenia. To samo dotyczy sytuacji, gdy arkusz nie zostanie wprowadzony do urządzenia przez pomyłkę. Musi istnieć możliwość niezawodnego zapobiegania nieprawidłowemu wprowadzeniu arkuszy do urządzenia. Proces wykrywania nie może być zakłócany przez kolor, kształt lub właściwości materiału ani czynniki zewnętrzne, takie jak ciepło, opary, pył lub przylegające zanieczyszczenia. Aby zapobiec uszkodzeniu materiału, wymagane jest bezstykowe wykrywanie. W idealnej sytuacji zmiana materiału nie powinna wiązać się z koniecznością ponownej parametryzacji.


Rozwiązanie

Czujniki ultradźwiękowe do monitorowania podwójnych arkuszy
Czujniki ultradźwiękowe do monitorowania podwójnych arkuszy

Pojedynczy ultradźwiękowy czujnik podwójnych arkuszy wystarcza do wykrywania warstw przy posuwie materiału. Bez styku czujnik wykrywa i wysyła prawidłowy sygnał do sterownika bez konieczności dalszego przetwarzania sygnału lub obliczania wartości. Kolory, nadruki, właściwości materiału i czynniki środowiskowe nie ograniczają procesu wykrywania. Uniwersalne ustawienie obejmuje bardzo szeroki zakres materiałów arkuszowych i grubości warstw. Oznacza to, że zazwyczaj nie jest konieczne dostosowanie wartości progowych przy zmianie materiału. Jednocześnie możliwe jest bardzo łatwe przełączanie dynamiczne pomiędzy różnymi ustawieniami progowymi.

 

Dane techniczne

 • Bezstykowe ultradźwiękowe wykrywanie podwójnych arkuszy
 • Odległość nadajnika/odbiornika: Od 50 do 150 mm
 • Bardzo krótki czas reakcji wynoszący zaledwie 30 ms
 • Interfejs: IO-Link 1.1 (spec. 1.1.3)
 • Stopień ochrony: IP65
 • Zakres temperatur: Od 0°C do 60°C
 • Element ułatwiający montaż MH-UDB02 zapewnia prostą instalację i idealne dopasowanie

Korzyści

Czujniki optyczne do takich zastosowań są znacznie droższe i muszą być regularnie czyszczone. Czujniki pomiarowe wymagają styku i skomplikowanego programowania. Ultradźwiękowe czujniki do monitorowania podwójnych arkuszy oferują proste, ekonomiczne i elastyczne rozwiązanie. Można je zamontować w taki sposób, aby wykrywanie arkuszy odbywało się podczas ruchu ramienia robota i aby na wczesnym etapie można było zatrzymać nieprawidłowe podawanie. Za pomocą funkcji programowania można przygotować system do wykrywania różnych materiałów i grubości warstw. Automatyczna synchronizacja umożliwia pracę kilku czujników w ograniczonej przestrzeni. Element mocujący MH-UDB02 umożliwia łatwy montaż i idealne dopasowanie elementów nadajnika i odbiornika. Zintegrowany interfejs IO-Link zapewnia dostęp do wszystkich parametrów wraz z danymi procesowymi i diagnostycznymi.


Najważniejsze informacje

 • Bezdotykowe wykrywanie z jednym ustawieniem dla bardzo szerokiej gamy materiałów
 • W razie potrzeby można skonfigurować urządzenie zgodnie z określonymi wymaganiami za pomocą funkcji programowania
 • Możliwość wykrywania arkuszy podczas przemieszczania materiału
 • Pomiar niezależny od cech optycznych materiału
 • Na działanie czujnika nie ma wpływu kurz, wilgoć ani przylegające zanieczyszczenia

e-news

Zasubskrybuj nasz biuletyn i regularnie otrzymuj wiadomości oraz ciekawe informacje ze świata automatyki.

Subskrybuj
amplify — magazyn firmy Pepperl+Fuchs

Odkryj nasz internetowy magazyn! Czekają na Ciebie fascynujące historie o sukcesach, raporty dotyczące zastosowań, wywiady oraz nowości z lokalnych rynków.