Wsparcie Czujników Przemysłowych
Wsparcie Ochrony przed wybuchem

Wielozadaniowy czujnik do turbin wiatrowych

Bezwładnościowy moduł pomiarowy F99 dostarcza danych potrzebnych do zapewnienia maksymalnej wydajności i ochrony roślin

Zastosowanie

Liczne czujniki monitorują turbiny wiatrowy, aby zapewnić bezpieczną i wydajną pracę. Na przykład czujniki te monitorują drgania wieży, położenie i prędkość obrotową piasty oraz skręcanie i oblodzenie łopat. Nadmierne nagromadzenie lodu powoduje uruchomienie czynności konserwacyjnych, aby zapobiec spadaniu dużych ilości lodu. Ponadto oblodzenie ma wpływ na wydajność instalacji, ponieważ łopaty wibrują i część energii wiatru jest tracona. 

Cel

Technologia czujnika została zaprojektowana w celu zapewnienia niezawodnych danych używanych do optymalnego dopasowania piasty oraz zapobiegania warunkom krytycznym. Aby uniknąć nadmiernych drgań wieży, wymagane są dokładne dane w czasie rzeczywistym. Prędkość obrotowa i położenie piasty muszą być dokładnie rejestrowane, aby optymalnie wyrównać piastę oraz utrzymywać maksymalną dopuszczalną prędkość obrotową i w razie potrzeby redukować prędkość. Przyspieszenie łopat musi być monitorowane w celu wykrycia ich nieuniknionego oblodzenia lub odkształcenia oraz w celu zaplanowania konserwacji instalacji. Używane urządzenia muszą zapewniać wiarygodne dane nawet w skrajnych temperaturach i w trudnych warunkach otoczenia.


Rozwiązanie

IMU F99
IMU F99

Bezwładnościowy moduł pomiarowy F99 może wykonywać wszystkie wymienione powyżej zadania i spełnia specjalne wymagania dotyczące pracy w turbinach wiatrowych. Po zamontowaniu na gondoli niezawodnie mierzy drgania wieży w oparciu o wartości przyspieszenia. W piaście mierzy szybkość i kąt obrotu, dzięki czemu rejestruje zarówno prędkość, jak i orientację. Z kolei w poszczególnych łopatkach wirnika urządzenia mierzą wartości drgań na podstawie wartości przyspieszenia. Nadmierne drgania wskazują na oblodzenie lub zbyt duże skręcanie.

 

Dane techniczne

 • Pomiar nachylenia, przyspieszenia oraz prędkości obrotowej w trzech osiach
 • Regulowany zakres kompensacji
 • Bezkontaktowe i niewymagające bieżącej konserwacji pomiary
 • Stopień ochrony: IP68/IP69K
 • Zakres temperatur od –40°C do +85°C
 • Obudowa wytrzymuje uderzenie mechaniczne do 100 g
 • Interfejs do wprowadzania parametrów
 • Możliwość wyboru formatów i wartości wyjściowych
 • Nadaje się do zastosowań dynamicznych

Korzyści

Ten sam typ urządzenia wykonuje różne zadania, co zmniejsza wydatki związane z zarządzaniem zasobami — inercyjny moduł pomiarowy F99 może zastąpić kilka innych typów czujników. Pomiar jest bezdotykowy i nie wymaga żadnego celu. Ponieważ nie jest wymagane łożysko kulkowe, urządzenie nie wymaga konserwacji. Projekt powstał z myślą o użytku na zewnątrz, zwłaszcza w instalacjach morskich. Czujnik posiada stopień ochrony IP68/IP69K i został przetestowany w rozpylonej soli zgodnie z normą IEC 60068-2-52.


Najważniejsze informacje

 • Jeden typ czujnika do różnych zadań upraszcza zarządzanie zasobami
 • Bezdotykowy pomiar nachylenia, przyspieszenia oraz prędkości obrotowej w trzech osiach
 • Wytrzymała konstrukcja do użytku na zewnątrz w trudnych warunkach, w tym na morzu
 • Odporność na kurz, brud, wilgoć, słoną wodę i ekstremalne temperatury
 • Regulowany zakres kompensacji umożliwia regulację dokładności kątowej

e-news

Zasubskrybuj nasz biuletyn i regularnie otrzymuj wiadomości oraz ciekawe informacje ze świata automatyki.

Subskrybuj
amplify — magazyn firmy Pepperl+Fuchs

Odkryj nasz internetowy magazyn! Czekają na Ciebie fascynujące historie o sukcesach, raporty dotyczące zastosowań, wywiady oraz nowości z lokalnych rynków.