Wsparcie Czujników Przemysłowych
Wsparcie Ochrony przed wybuchem

Niezawodne wykrywanie rozdarć folii w produkcji ogniw akumulatorowych

Rozwiązania zmienne z czujnikami odbiciowymi lub czujnikami ultradźwiękowymi

Zastosowanie

W ramach procesu produkcji ogniw akumulatorowych łączy się ze sobą folie dla anody, katody i separatora. Materiał jest nawijany na rolki i poddawany obróbce poprzez kalandrowanie. Ponieważ jest to szybka operacja typu start/stop, to folia nawijana na rolkę może się rozerwać. W takim przypadku należy natychmiast przerwać proces, aby uniknąć awarii produkcyjnych i ewentualnego uszkodzenia maszyny. Im szybciej zostanie uruchomiony obwód bezpieczeństwa, tym szybciej i łatwiej będzie można przeprowadzić niezbędne działania naprawcze.

Cel

Folia owinięta na rolkę musi być stale monitorowana, aby sprawdzić jej obecność i to, czy pozostaje nienaruszona. Rozdarcie folii nawijanej na rolkę musi zostać natychmiast wykryte i zgłoszone do sterowania maszyny za pomocą odpowiedniego sygnału. Rozdarcia muszą być wykrywane z najwyższą niezawodnością, niezależnie od właściwości folii, a często w bardzo ograniczonych przestrzeniach wewnątrz maszyny. W celu ochrony materiału należy stosować zasadę bezdotykowego pomiaru.


Rozwiązanie

Zarówno czujniki fotoelektryczne, jak i ultradźwiękowe mogą być używane do sprawdzania, czy folia nie jest rozdarta. Czujniki odbiciowe z serii R10x i R20x charakteryzują się bardzo krótkim czasem reakcji i wyjątkowo kompaktową konstrukcją. Czujniki ultradźwiękowe z serii 18GS i UC-F77 niezawodnie wykrywają zarówno materiały odblaskowe, jak i przezroczyste. Wszystkie te urządzenia są również dostępne z interfejsem IO-Link, który umożliwia kompleksową komunikację aż do poziomu czujnika.


Czujniki odbiciowe R10x i R20x
Czujniki odbiciowe R10x i R20x

Dane techniczne

Czujniki odbiciowe R10x i R20x

 • Czujniki laserowe DuraBeam lub czerwonego światła LED
 • Precyzyjne wykrywanie obiektów, kolor praktycznie nie ma wpływu
 • Czas reakcji ≤1 ms
 • Regulowany zasięg skanowania
 • Rozszerzony zakres temperatur: od -40°C do +60°C
 • Wysoki stopień ochrony (IP69K)

Czujniki ultradźwiękowe F77
Czujniki ultradźwiękowe F77

Czujniki ultradźwiękowe F77 i 18GS

 • Regulowany zasięg wykrywania
 • Regulowana średnica stożka dźwiękowego
 • Automatyczna synchronizacja w przypadku korzystania z wielu czujników
 • Zakres temperatury otoczenia: -25°C do 70°C
 • Stopień ochrony (IP67)

Korzyści

Czujniki odbiciowe wykrywają rozdarcia przy użyciu cienkiej wiązki światła, która może być precyzyjnie wyrównana z folią, nawet w bardzo ograniczonych przestrzeniach. Urządzenia są kompaktowym rozwiązaniem do zastosowań, w których dostępna przestrzeń jest szczególnie ograniczona. Dane diagnostyczne przesyłane za pośrednictwem interfejsu IO-Link mogą być wykorzystywane do inicjowania szybkiego czyszczenia elementu optycznego, jeśli jest to wymagane. Czujniki ultradźwiękowe wykrywają obiekt docelowy niezależnie od jego właściwości optycznych. Ich konstrukcja sprawia, że są one odporne na zanieczyszczenia i niekorzystne warunki otoczenia. Nie generują one zakłóceń elektromagnetycznych; tryb wykrywania nie jest narażony na zakłócenia elektromagnetyczne.


Najważniejsze informacje

 • Czujniki odbiciowe do szczególnie kompaktowych rozwiązań w ograniczonych przestrzeniach
 • Czujniki ultradźwiękowe wykrywają materiały odblaskowe i przezroczyste niezależnie od właściwości powierzchni
 • Szybkie i niezawodne wykrywanie z wykorzystaniem obu zasad pomiaru
 • Bezdotykowe wykrywanie zapobiega zużyciu i chroni materiał
 • Komunikacja IO-Link dostarcza danych do zintegrowanej diagnostyki i optymalizacji procesów

e-news

Zasubskrybuj nasz biuletyn i regularnie otrzymuj wiadomości oraz ciekawe informacje ze świata automatyki.

Subskrybuj
amplify — magazyn firmy Pepperl+Fuchs

Odkryj nasz internetowy magazyn! Czekają na Ciebie fascynujące historie o sukcesach, raporty dotyczące zastosowań, wywiady oraz nowości z lokalnych rynków.

Produkcja akumulatorów

Od ogniwa akumulatorowego przez moduł akumulatorowy, aż po pakiet akumulatorów – poznaj nasze rozwiązania w zakresie czujników do zautomatyzowanej produkcji akumulatorów!