Wsparcie Czujników Przemysłowych
Wsparcie Ochrony przed wybuchem

Cyfrowe zabezpieczanie i oznaczanie dla czynności konserwacyjnych wymagających zezwolenia na pracę w strefach zagrożonych wybuchem z wykorzystaniem urządzeń mobilnych ECOM

Zwiększenie wydajności w przemyśle przetwórczym

Zastosowanie

Cyfrowe zabezpieczanie i oznaczanie (lockout i tagout) to proces odłączania od zasilania i blokowania urządzeń, maszyn lub procesów w celu niedopuszczenia do ponownego doprowadzenia niebezpiecznej energii podczas prac konserwacyjnych lub naprawczych, wykonywany z urządzenia mobilnego. Obejmuje to zamykanie obwodów i zaworów, neutralizację skrajnych temperatur, zabezpieczanie ruchomych części i wiele innych czynności.

Chociaż terminy „lockout” i „tagout” są często używane zamiennie, ich znaczenie nie jest takie samo. Lockout, czyli blokowanie, ma miejsce, gdy źródło energii — elektryczne, mechaniczne, hydrauliczne, pneumatyczne, chemiczne, termiczne lub inne — jest fizycznie izolowane od systemu, który go wykorzystuje (maszyny, sprzętu lub procesu). Tagout, czyli oznaczanie, to proces umieszczania etykiety lub znacznika zawierających informacje o tym, co dzieje się w maszynie lub systemie i dlaczego jest to ważne. W przypadku cyfrowego zabezpieczania i oznaczania procedury te są przeprowadzane cyfrowo z urządzeń mobilnych, w dowolnym czasie i miejscu. 


Cel

Brazylijska firma z branży naftowej i gazowej poszukiwała pomysłu na stworzenie środowiska cyfrowego w celu wyeliminowania papierowej dokumentacji z procedur lockout i tagout. W przeszłości do rejestracji procedur bezpieczeństwa zużywano ogromne ilości papieru. Uzyskiwanie podpisów zatwierdzających także było trudne. Ostatecznie ktoś musiał też wprowadzić wszystkie informacje do komputera, co czasami skutkowało niepoprawnymi wpisami i zajmowało nawet kilka dni. Gromadzenie danych ma kluczowe znaczenie w przypadku łączenia pracowników pierwszej linii. Rozwiązania mobilne pomagają firmom pozyskiwać dane bezpośrednio od pracowników pierwszej linii i szybciej rozwiązywać problemy związane z bezpieczeństwem i eksploatacją. Wgląd w dane oraz możliwości komunikacji pomagają przeprowadzić odpowiednie rozmowy we właściwym czasu, zapewniając jednocześnie oszczędność czasu i pieniędzy.


Rozwiązanie

Smart-Ex® 02, transponder RFID IQC21-30-EX i Ident-Ex® 01
Smart-Ex® 02, transponder RFID IQC21-30-EX i Ident-Ex® 01

Cyfrowe rozwiązania z zakresu zabezpieczania i oznaczania (lockout i tagout) marki Pepperl+Fuchs pozwalają użytkownikom na łatwe przesyłanie wszystkich istniejących dokumentów dotyczących procedur, zarządzanie rejestrami zasobów, łączenie procedur z dowolnym urządzeniem lub maszyną, wykonywanie i przeglądanie procedur zabezpieczania i oznaczania, a także udostępnianie obrazów za pomocą zintegrowanej kamery urządzenia, utrzymanie i aktualizację list i hierarchii urządzeń oraz usprawnienie czynności konserwacyjnych i planowania — wszystko to przy użyciu urządzeń mobilnych, takich jak smartfon ecom Smart-ex® 02 oraz iskrobezpieczny ręczny skaner kodów kreskowych / czytnik RFID Ident-ex® 01 z interfejsem Bluetooth®, jak również transpondery RFID Pepperl+Fuchs. Urządzenia są wyposażone w technologię NFC pozwalającą na odczytywanie znaczników oraz obsługują sieć Wi-Fi, co umożliwia zastosowania bezprzewodowe. Teraz możliwe jest wyświetlanie obrazów z kamer 360° oraz wyświetlanie punktów zabezpieczenia i oznakowania w rzeczywistości rozszerzonej lub na telewizorach z płaskim ekranem, a także wyświetlanie stanu (zabezpieczono, przetestowano itp.) w sterowniach.


Dane techniczne

Wszystkie produkty uzyskały certyfikat strefy 1/21, Div. 1.

Smart-Ex® 02:

 • Bardzo wytrzymały, duży, 5-calowy wyświetlacz wielodotykowy
 • Android Enterprise Recommended (AER)
 • Wydajny akumulator 4400 mAh z możliwością wymiany

Ident-Ex® 01:

 • Możliwość sparowania z dowolnym urządzeniem Bluetooth
 • Idealny do dokładnego skanowania i gromadzenia dużych ilości danych
 • Duża elastyczność dzięki wymiennym modułom głowicy

Transponder RFID IQC21-30-EX:

 • Atest ATEX dla strefy 1/21
 • Zgodność z normą ISO 15693
 • Dostępna pamięć 896-bitowa

Korzyści

Dzięki cyfrowemu zabezpieczaniu i oznaczaniu wydajność w przemyśle przetwórczym znacznie się zwiększa. Mobilne rozwiązania dla pracowników umożliwiają ukierunkowany przepływ pracy z dwustronną komunikacją, która prowadzi pracowników przez odpowiednie kroki, eliminując konieczność dublowania prac administracyjnych i terenowych. Nie ma potrzeby marnowania czasu na przenoszenie danych z arkuszy w terenie na komputer. W przypadku rozwiązań cyfrowych całą bazę danych można wyeksportować do komputera w formacie .xls. Wszystkie kontrole i raporty można wyeksportować w formacie PDF, eliminując potrzebę wydruku. Zapewnia to skuteczne zarządzanie postępem kontroli. Urządzenia mobilne mają certyfikaty obowiązujące na całym świecie, a lokalny zespół wsparcia jest dostępny, aby szybko i bezpośrednio odpowiadać na zapytania klientów.


Najważniejsze informacje

 • Zmniejsza koszty poprzez ograniczenie czasu traconego przez pracowników
 • Zwiększa wydajność przez skrócenie czasu przestoju urządzeń
 • Ogranicza konieczność powtarzania prac administracyjnych i terenowych
 • Usprawnia czynności konserwacyjne i planowanie

e-news

Zasubskrybuj nasz biuletyn i regularnie otrzymuj wiadomości oraz ciekawe informacje ze świata automatyki.

Subskrybuj
amplify — magazyn firmy Pepperl+Fuchs

Odkryj nasz internetowy magazyn! Czekają na Ciebie fascynujące historie o sukcesach, raporty dotyczące zastosowań, wywiady oraz nowości z lokalnych rynków.