Wsparcie Czujników Przemysłowych
Wsparcie Ochrony przed wybuchem

Certyfikowana kontrola Class I, Div. 2 dla maszyn do drążenia tuneli

Niezawodne rozwiązania do przewietrzania i zwiększania ciśnienia do obudów wielkogabarytowych

Zastosowanie

Obecnie infrastruktura coraz częściej powstaje pod ziemią. Tunele i kanały powstają przy użyciu dużych maszyn wiertniczych. Podczas drążenia tuneli metan może wydostać się z skały, lub w dowolnym momencie może powstać potencjalnie wybuchowa atmosfera pyłowa. W związku z tym maszyny i urządzenia elektryczne mogą być obsługiwane pod ziemią tylko z niezawodnym zabezpieczeniem przed wybuchem. Maszyny do drążenia tuneli mogą mieć długość ponad 100 metrów, a ich złożone systemy sterowania wymagają szaf o długości kilku metrów.

Cel

Wiertnica oraz wszystkie urządzenia sterujące i zasilające muszą spełniać wymagania i przepisy dotyczące ochrony przed wybuchem, które mogą się różnić w zależności od kraju i regionu. Stosowane urządzenia chroniące przed zapłonem muszą działać niezawodnie i posiadać certyfikat wymagany w miejscu pracy. Ponadto w sterowniku należy uwzględnić wiele elementów o wysokim rozpraszaniu mocy, takich jak falowniki i sterowniki PLC. Oznacza to, że duża ilość ciepła resztkowego z tych komponentów o dużej mocy musi również zostać usunięta ze sterownika.


Rozwiązanie

Zadaszenie do systemu przewietrzania 6000 z atestem dla stref Zone 1, 21 i Class I, Division 1
Zadaszenie do systemu przewietrzania 6000 z atestem dla stref Zone 1, 21 i Class I, Division 1

Ze względu na wielkość szaf sterowniczych jedynym rodzajem zabezpieczenia uwzględnianym zwykle w przypadku maszyn do drążenia tuneli jest przewietrzanie i zapewnianie nadciśnienia. Ze względu na swój rozmiar stosowane są obudowy konwencjonalne, które zostały zmodyfikowane do użytku w środowiskach ochrony przed wybuchem, na przykład poprzez uszczelnienie w celu zapewnienia wymaganego stopnia ochrony (IP). Dodatkowo, specjalne pokrycia dachowe chroniące przed zanieczyszczeniami zostaną doposażone wraz ze wzmocnieniami, które mają na celu zapobieganie nadmiernemu ciśnieniu. Dostępny jest oddzielny układ chłodzenia, który kontroluje ciepło resztkowe i zasysa ciepłe powietrze z wnętrza obudowy, chłodzi je za pośrednictwem obwodu wewnętrznego, a następnie zwraca do obudowy. Po zainstalowaniu elementów obudowa jest przewietrzana gazem obojętnym lub czystym powietrzem. W obudowie powstaje wówczas nadciśnienie o wartości kilku milibarów. Obudowa, zawór i zawór ochronny obudowy zapewniają, że do obudowy nie może dostać się łatwopalny gaz .


Korzyści

Klient otrzymuje w pełni certyfikowane i gotowe do użycia rozwiązanie, które zostało zatwierdzone podczas wspólnego spotkania. Inżynierowie projektu w firmie Pepperl+Fuchs zapewniają wsparcie na każdym etapie projektu w ścisłej koordynacji z klientem, który zawsze pozostaje pod kontrolą. Od etapu projektowania do wspólnego ostatecznego zatwierdzenia, wnioski o zmiany i modyfikacje są bezpośrednio i szybko omawiane oraz wdrażane zgodnie z potrzebami klienta.

W przypadku obudów o dużej objętości przewietrzanie i kontrola ciśnienia zapewnia optymalną ochronę przed wybuchem i upraszcza integrację komponentów o dużym rozpraszaniu mocy. Produkty z oferty urządzeń przewietrzanych firmy Pepperl+Fuchs automatycznie utrzymują poziom ciśnienia, a tym samym zapewniają ochronę przed wybuchem.

Firma Pepperl+Fuchs jest pionierem w dziedzinie ochrony przed wybuchami i oferuje wyjątkową, kompleksową obsługę dzięki połączeniu produktów Ex i dostosowanych rozwiązań inżynieryjnych, w tym pełnej certyfikacji i konstrukcji obudów zgodnie z dyrektywami ATEX, IECEx i NEC. Firma ma certyfikat UL HazLoc i jest upoważniona do produkcji paneli dystrybucyjnych z aprobatą UL Class I, Division 1 i 2.


Najważniejsze informacje

  • Rozwiązania do ochrony urządzeń elektrycznych przed wybuchem dostosowane do konkretnych zastosowań
  • Systemy przewietrzane i ciśnieniowe z globalnymi atestami
  • Optymalne rozwiązanie dla obudów wielkogabarytowych i komponentów o dużym rozpraszaniu mocy
  • Wsparcie inżynieryjne i projektowe od etapu projektowania po akceptację produktu
  • Certyfikacja dotycząca poszczególnych rozwiązań

e-news

Zasubskrybuj nasz biuletyn i regularnie otrzymuj wiadomości oraz ciekawe informacje ze świata automatyki.

Subskrybuj
amplify — magazyn firmy Pepperl+Fuchs

Odkryj nasz internetowy magazyn! Czekają na Ciebie fascynujące historie o sukcesach, raporty dotyczące zastosowań, wywiady oraz nowości z lokalnych rynków.