Wsparcie Czujników Przemysłowych
Wsparcie Ochrony przed wybuchem

Zabezpieczona przed wybuchem skrzynka połączeniowa z okienkiem do szybkiej i łatwej kontroli

Obudowa z serii GR umożliwia pracę w trudnych i wymagających warunkach

Zastosowanie

Północno-zachodnie wybrzeże Australii jest znane ze złóż ropy naftowej i gazu. Dostępne surowce są wydobywane przy użyciu platform produkcyjnych na morzu i pompowane na ląd rurociągami. Stosowane w tym celu systemy sterowania procesami są nie tylko narażone na bardzo wysokie temperatury, ale także na stałe działanie słonego powietrza morskiego.

Klient, globalna firma energetyczna, z siedzibą w tym miejscu, potrzebowała skrzynek połączeniowych z certyfikatem IECEx dla okablowania, które w dłuższej perspektywie wytrzymałyby trudne warunki środowiskowe. W związku z tym rozwiązanie skupiało się na uproszczeniu comiesięcznych testów całego okablowania i znacznym zmniejszeniu związanych z tym czasu i kosztów.


Cel

Opracowując rozwiązanie, które spełnia specjalne wymagania zastosowania, firma Pepperl+Fuchs musiała nie tylko spełnić wymagania dotyczące ochrony przed wybuchem, ale także ekstremalnej odporności na korozję. Ponadto trzeba było znaleźć sposób na przeprowadzanie wymaganych testów w regularnych odstępach czasu bez dużego wysiłku.

Aby sprawdzić połączenia kablowe, wcześniej konieczne było otwarcie każdej skrzynki przyłączowej, a następnie jej ponowne zamknięcie. Oznaczało to, że istniejąca certyfikacja nie była już ważna, a ponowne testowanie i udowodnienie, że ochrona przed eksplozją nadal jest zapewniona, było czasochłonne i kosztowne.


Rozwiązanie


We współpracy z klientem firma Pepperl+Fuchs opracowała skrzynki połączeniowe specjalnie zaprojektowane do takich zastosowań, znane jako GR.CSW. Są one wykonane z poliestru wzmacnianego włóknem szklanym (GRP), który jest niezwykle odpornym na warunki atmosferyczne, wytrzymałym i ekonomicznym materiałem. Specjalną cechą skrzynki jest zintegrowane okienko kontrolne, wyposażone w klapkę ochronną niezawodnie zamykaną za pomocą sprężyny. Skrzynki mają certyfikat IECEx i nadają się do instalacji, które muszą spełniać wszystkie standardowe wymagania w zakresie ochrony przed wybuchem.

Dane techniczne

 • Obudowa wykonana z poliestru wzmocnionego włóknem szklanym (GRP)
 • Okienko kontrolne z wyjmowaną lub samozamykającą się klapką
 • Montaż w strefie 1, 2, 21 i 22
 • Certyfikaty Ex eb, Ex ia oraz Ex tb
 • Zakres temperatur od –40°C do +55°C
 • Konfiguracja funkcji ochronnych zacisków i wejść kablowych, jak również typ dławika kablowego w zależności od specyfikacji
 • Stopień ochrony (IP66)
 • Napięcie robocze maks. 1000 V AC

Korzyści

Firma z branży energetycznej wybrała Pepperl+Fuchs, ponieważ potrzebowała partnera, który mógłby ściśle współpracować z personelem na miejscu w celu opracowania rozwiązania precyzyjnie dostosowanego do trudnych wymagań, a rezultaty przekroczyły oczekiwania rynkowe. Dodatkowe wsparcie zapewniły globalne zespoły ds. sprzedaży i wsparcia technicznego. Firma Pepperl+Fuchs umożliwiła klientowi opracowanie obudowy z certyfikatem IECEx, która znacznie zmniejsza koszty przyszłych inspekcji dzięki przemyślanej i praktycznej koncepcji.

Okienko kontrolne stanowi praktyczne i proste rozwiązanie, które zapewnia olbrzymie korzyści w zakresie kosztów i czasu podczas kontroli układu elektrycznego. Kontrola wzrokowa stanu połączeń elektrycznych nie wymaga już otwierania skrzynki połączeniowej. Eliminuje to konieczność czasochłonnej ponownej certyfikacji, a cały proces kontroli można ukończyć w ciągu kilku minut. Skrzynka połączeniowa jest również niezwykle odporna i dlatego może wytrzymać nawet specjalne warunki pracy panujące w zakładzie petrochemicznym w pobliżu morza.


Najważniejsze informacje

 • Wytrzymała i trwała obudowa do pracy w trudnych warunkach atmosferycznych, w obszarach potencjalnie wybuchowych
 • Krótszy czas i niższe koszty konserwacji oraz przeglądów
 • Bezpośredni wgląd w podzespoły zainstalowane wewnątrz bez konieczności otwierania obudowy
 • Różne połączenia i wejścia przewodów zgodnie ze specyfikacją klienta

e-news

Zasubskrybuj nasz biuletyn i regularnie otrzymuj wiadomości oraz ciekawe informacje ze świata automatyki.

Subskrybuj
amplify — magazyn firmy Pepperl+Fuchs

Odkryj nasz internetowy magazyn! Czekają na Ciebie fascynujące historie o sukcesach, raporty dotyczące zastosowań, wywiady oraz nowości z lokalnych rynków.

Obudowy GRP z serii GR

Firma Pepperl+Fuchs podjęła się pionierskiego zadania całkowitego przeprojektowania obudów z serii GR wykonanych z poliestru wzmacnianego włóknem szklanym i oferujących ochronę poziomu „Ex e” (obudowa wzmocniona) oraz „Ex i” (obudowa iskrobezpieczna)...