Wsparcie Czujników Przemysłowych
Wsparcie Ochrony przed wybuchem

Niezawodne zdalne monitorowanie krat ściekowych

Autonomiczny czujnik IoT przesyła dane pomiarowe w celu efektywnego planowania zasobów

Zastosowanie

W otwartych kanałach ściekowych kraty lub filtry są instalowane w krytycznych punktach, aby zatrzymywać liście i inne zanieczyszczenia. Mają one na przykład na celu zapobieganie przedostawaniu się zanieczyszczeń do kanalizacji podziemnej z kanalizacji burzowej. Podobne wymagania mają zastosowanie do zbiorników retencyjnych lub elektrowni wodnych, gdzie liście i gałęzie są trzymane z dala od barier lub turbin. Nagromadzone zanieczyszczenia muszą zostać usunięte z krat przed zatkaniem wlotu i spowodowaniem zalania. Dotknięte obszary są często rozległe i muszą być sprawdzane ręcznie przez personel raz w tygodniu lub po każdym wystąpieniu ciężkich opadów.


Cel

Wszelkim zatorom kanałów, które skutkują spiętrzeniem wody, należy skutecznie zapobiegać. Punkty krytyczne powinny być automatycznie monitorowane. Konieczne czyszczenie powinno odbywać się na czas, ale tylko wtedy, gdy jest to potrzebne. Zastosowana technologia musi być odporna na trudne warunki pogodowe, nie może wymagać przewodowego zasilania i połączeń sieciowych oraz powinna działać przez co najmniej trzy lata bez konieczności wymiany akumulatora.


Rozwiązanie


Niemieckie przedsiębiorstwo użyteczności publicznej Stadtwerke Gießen wykorzystuje zasilany akumulatorowo bezprzewodowy czujnik ultradźwiękowy IoT WILSEN.sonic z interfejsem LoRaWAN do monitorowania różnych krat i filtrów w systemach kanalizacji burzowej. Czujnik jest wyrównany z kratą w odległości 1–2 m. W stanie normalnym czujnik dokonuje pomiarów poprzez pręty kraty. Jeśli liście, gałęzie i inne zanieczyszczenia utkną w kracie, jest to wykrywane przez czujnik WILSEN.sonic w wyniku zmiany zmierzonej wartości odległości. Na podstawie tych informacji firma Stadtwerke Gießen może przeprowadzić czyszczenie odpowiednich przytkanych krat. W tym celu wykorzystywany jest interfejs pulpitu nawigacyjnego, który wyraźnie pokazuje stan krat. Oprócz tego alarm można ustawić za pomocą smartfona. Zwiększona wydajność w zakresie wykorzystania personelu i materiałów pozwala na znaczne oszczędności.

Dane techniczne

 • Solidne wykrywanie ultradźwiękowe o wysokiej rozdzielczości (mm)
 • Wysoka moc promieniowania emitowanego przez nadajnik (+8 dBm)
 • Zasięg wykrywania: do 7000 mm
 • Wymienny akumulator o dużej mocy (3,6 V, 13 000 mAh)
 • Interfejs LoRaWAN
 • Kompaktowa konstrukcja (182 × 81 × 71 mm)
 • Zakres temperatur: -25°C do +70°C
 • Bezpieczne mocowanie
 • Stopień ochrony: IP67

Korzyści

Wytrzymała technologia ultradźwiękowa umożliwia czujnikowi WILSEN.sonic niezawodne wykrywanie odległości w niekorzystnych warunkach, niezależnie od rodzaju zanieczyszczenia. Dane pomiarowe są przesyłane za pomocą sieci LoRaWAN przy wysokiej mocy promieniowania emitowanego przez nadajnik. Akumulator o dużej mocy zapewnia bezobsługową eksploatację przez nawet dziesięć lat. Akumulator można łatwo wymienić w razie potrzeby.

Kompaktowa obudowa czujnika jest wytrzymała i przeznaczona do użytku na zewnątrz w deszczu, mrozie, śniegu, mgle i w niskich temperaturach. Integracja i montaż przeprowadza się szybko i łatwo. W razie potrzeby można dostosować szerokość wiązki ultradźwiękowej, co pozwala na instalację w ograniczonych przestrzeniach. Czujnik można łatwo sparametryzować i zarejestrować w sieci bezprzewodowej LoRaWAN za pomocą aplikacji WILSEN (dla systemów Android i iOS) oraz za pośrednictwem Bluetooth. Kanał downlink umożliwia efektywną parametryzację poprzez zdalny dostęp.


Najważniejsze informacje

 • Autonomiczny czujnik do użytku w odległych lokalizacjach bez konieczności podłączania do zasilania lub stosowania przewodowego połączenia do transmisji danych
 • Niezawodne monitorowanie krat ściekowych i filtrów pod kątem zanieczyszczeń
 • Automatyczne przesyłanie zmierzonej wartości prądu i przekroczonych wartości granicznych za pośrednictwem LoRaWAN
 • Wykrywanie jest niewrażliwe na mgłę, rozpryski wody, brud i inne czynniki zewnętrzne
 • Kompaktowa i wytrzymała konstrukcja umożliwia długotrwałe użytkowanie na zewnątrz

e-news

Zasubskrybuj nasz biuletyn i regularnie otrzymuj wiadomości oraz ciekawe informacje ze świata automatyki.

Subskrybuj
amplify — magazyn firmy Pepperl+Fuchs

Odkryj nasz internetowy magazyn! Czekają na Ciebie fascynujące historie o sukcesach, raporty dotyczące zastosowań, wywiady oraz nowości z lokalnych rynków.