Wsparcie Czujników Przemysłowych
Wsparcie Ochrony przed wybuchem

Pomiary 3D objętości na taśmach przenośnikowych

System wykrywania objętości Volume3D umożliwia bezkontaktowe i niezawodne pomiary objętości

Zastosowanie

W górnictwiewiele materiałów sypkich, takich jak różne rodzaje kruszyw i gleby, transportuje się na duże odległości przy użyciu taśm przenośnikowych do silosów załadunkowych i innych obszarów zakładu. Konieczne jest obliczanie objętości materiału za pomocą dynamicznych systemów pomiarowych wzdłuż tras przesyłowych. Kontrola produkowanego materiału jest przeprowadzana przez te systemy w strategicznych punktach wzdłuż taśmy przenośnikowej. Wiedza o tym, ile materiału zostało wydobyte i obsłużone, jest bezpośrednio powiązana z rentownością firmy. Trudne warunki środowiskowe stanowią szczególne wyzwanie dla zastosowanego rozwiązania czujnika.


Cel

Wyzwaniem jest zmierzenie ilości materiału na taśmie przenośnikowej bez fizycznego kontaktu z materiałem. Ponadto wymagane jest urządzenie, które wykonuje niezawodne pomiary i wymaga mniejszej konserwacji w porównaniu z konwencjonalnymi systemami pomiaru objętości. Odpowiednie rozwiązanie obejmujące czujnik musi mieć zasięg powyżej pięciu metrów, być wyposażone w filtry programowe, które umożliwiają filtrowanie wpływu środowiska na dane pomiarowe, a także informują o obecności zanieczyszczeń na soczewce. Komunikacja z komputerem przemysłowym za pośrednictwem switch’a Ethernet umożliwiłaby obsługę urządzenia z różnymi typami sterowników.


Rozwiązanie

System Volume3D
System Volume3D

System wykrywania objętości Volume3D, w skład którego wchodzi czujnik R2000 2-D LiDAR, wieloskanowa jednostka analizująca (MSEU), inkrementalny enkoder obrotowy ENI58IL oraz wszystkie potrzebne kable połączeniowe, to idealne rozwiązanie dla tego zastosowania. R2000 z elastycznym filtrem danych pomiarowych znajduje się na suwnicy naprzeciwko przenośnika taśmowego i może mierzyć objętość bez kontaktu z kruszywem. Inkrementalny enkoder obrotowy ENI58IL z technologią BlueBeam precyzyjnie rejestruje prędkość i kierunek ruchu taśmy przenośnika, a MSEU przetwarza dane z czujników i umożliwia przesyłanie danych ze skanów wolumetrycznych bezpośrednio do innych sterowników w celu uzyskania takich zmiennych, jak natężenie przepływu. Ponadto można uzyskać maksymalną i średnią wysokość załadowanych materiałów na przenośniku.

Dane techniczne R2000

 • Łatwy montaż nad taśmą transportową bez konieczności większych regulacji systemu
 • Precyzyjne monitorowanie szerokich taśm o szerokości ponad 5 metrów przy wysokiej rozdzielczości kątowej
 • Zintegrowany monitor zanieczyszczenia soczewek (LCM) ocenia stopień zanieczyszczenia soczewki
 • Technologia pomiaru impulsów (PRT) zapewniająca precyzję pomiaru
 • Bardzo dokładne wykrywanie konturów dzięki wysokiej rozdzielczości kątowej 0,042° i częstotliwości skanowania do 50 Hz

Dane techniczne ENI58IL

 • Technologia BlueBeam zapewnia wysoką jakość pomiarów
 • Niezawodność i trwałość: zblokowane łożyska wytrzymują duże obciążenia
 • Specjalna elektromagnetyczna ochrona obwodów zapobiega uszkodzeniom spowodowanym przez zakłócenia elektromagnetyczne
 • Prędkość obrotowa do 12 000 obr./min
 • Niebieska dioda emitująca
 • Wysoka odporność na wstrząsy i wibracje

Cechy techniczne wieloskanowej jednostki analizującej (MSEU)

 • Solidna obudowa IP66 ze zintegrowanym komputerem przemysłowym
 • Prosta integracja dzięki łatwemu w użyciu wyjściu danych
 • Intuicyjne oprogramowanie systemu Windows do uruchamiania i monitorowania
 • Proste uruchomienie w trzech etapach: instalacja, konfiguracja i inicjalizacja
 • Możliwość dostosowania do konkretnych zastosowań dzięki własnej, elastycznej platformie oprogramowania

Korzyści

System wykrywania objętości Volume3D oferuje najbardziej efektywne rozwiązanie na rynku dla tego zastosowania: minimalny wysiłek montażowy i szybkie uruchomienie sprawiają, że system czujników jest szczególnie ekonomicznym rozwiązaniem dla technologii przenośników. Rozwiązanie bezkontaktowe przyczynia się również bezpośrednio do zmniejszenia kosztów utrzymania dzięki zredukowanie czasu potrzebnego na konserwację i unikaniu nieoczekiwanych przestojów. Czujnik LiDAR R2000 2-D gwarantuje maksymalną precyzję dzięki bardzo wysokiej rozdzielczości kątowej 0,042° i szybkości skanowania do 50 Hz. Inteligentne oprogramowanie, które jest zintegrowane z wieloskanową jednostką analizującą (MSEU) systemu wykrywania objętości, filtruje nieprawidłowe punkty skanowania i zapewnia prawidłowe wyniki pomiarów.

Podczas pracy system wykrywania objętości Volume3D generuje objętość w m3, przepływ w m3/s, profil wysokości wzdłuż szerokości taśmy, a także wymiary długości, szerokości i wysokości dla rozdzielonych i wyrównanych obiektów. Ponadto można tworzyć filtry pomiarowe i odbierać dane na temat obecności zanieczyszczeń na soczewce, aby umożliwić jej szybkie czyszczenie.


Najważniejsze informacje

 • System wykrywania objętości Volume3D do precyzyjnych i dynamicznych zadań pomiarowych
 • Szczególnie ekonomiczny pomiar objętości za pomocą tylko jednego czujnika LiDAR
 • Niezawodne wyniki pomiarów dzięki najwyższej rozdzielczości kątowej 0,042° oraz szybkości skanowania do 50 Hz
 • Zintegrowany monitor zanieczyszczenia soczewek (LCM) do wykrywania zanieczyszczeń na soczewce
 • Minimalny wysiłek instalacyjny tylko trzech komponentów systemu bez znaczących regulacji maszyny

e-news

Zasubskrybuj nasz biuletyn i regularnie otrzymuj wiadomości oraz ciekawe informacje ze świata automatyki.

Subskrybuj
amplify — magazyn firmy Pepperl+Fuchs

Odkryj nasz internetowy magazyn! Czekają na Ciebie fascynujące historie o sukcesach, raporty dotyczące zastosowań, wywiady oraz nowości z lokalnych rynków.