Wsparcie Czujników Przemysłowych
Wsparcie Ochrony przed wybuchem

Automatyczna identyfikacja poruszających się pojazdów w przemyśle motoryzacyjnym

Uniwersalny czytnik kodów VOS Ident dynamicznie rejestruje wszystkie kody 1D/2D

Zastosowanie

W przemyśle motoryzacyjnym system przenośników transportuje elementy nadwozia do obszaru montażu końcowego, gdzie pojazdy są montowane zgodnie z wymaganiami klienta końcowego. Warunkiem koniecznym dla poszczególnych złożeń montażowych jest unikatowa identyfikacja przy użyciu kodu QR lub Data Matrix. Pojazd, który mija stację odczytu kodów, jest w ruchu. Odległość między kodem a stacją odczytu wynosi do dwóch metrów, ponieważ w tym obszarze wykonywane są również prace ręczne. W hali produkcyjnej można spodziewać się intensywnego i zmiennego oświetlenia otoczenia.


Cel

Należy zapewnić wiarygodną identyfikację, mimo że ruch pojazdu może mieć wpływ na ostrość obrazu. Wymaga to przede wszystkim krótkich czasów naświetlania. Kody muszą być zawsze niezawodnie wykrywane, pomimo dużej odległości, nawet do dwóch metrów od stanowiska odczytu. Zakres odczytu musi być wystarczająco duży, aby w każdych warunkach można było odczytać kod, nawet przy silnym oświetleniu otoczenia. Oświetlenie pierścieniowe stanowiska odczytu musi być w stanie ustawić ostrość na określonym zakresie odczytu i zapewnić wystarczającą jasność pomimo krótkiego czasu naświetlania.


Rozwiązanie

Czujnik wizyjny VOS-I
Czujnik wizyjny VOS-I

Czujnik wizyjny VOS2000-I z mocowaniem typu C można połączyć z mocnym, zewnętrznym oświetleniem pierścieniowym do odczytu kodów na duże odległości. Zintegrowane sterowanie stroboskopowe umożliwia pracę w trybie błysku, który zapewnia wydajność 10 razy większą niż w trybie stałego światła. Diody LED wysokiej mocy oświetlenia pierścieniowego są wyposażone w układ optyczny, który reguluje ogniskowanie wiązki na celu. Zapewnia to dobre oświetlenie obiektu nawet na znacznych odległościach. Kamera niezawodnie wykrywa kod nawet w trudnych i zmiennych warunkach oświetleniowych. System VOS udostępnia również narzędzia wizyjne do odczytu kodów 1D i 2D z wszystkimi powszechnie stosowanymi systemami symboli kodów. Wszystkie podzespoły są bardzo wytrzymałe i mają stopień ochrony IP65.

Dane techniczne

 • Do wszystkich powszechnie używanych kodów 1D i 2D
 • Równoczesny odczyt wielu kodów
 • Formatowanie wyjściowego ciągu znaków
 • Wyjście jakości kodu
 • Możliwość przechowywania 32 zadań w urządzeniu
 • Parametryzacja offline
 • Rozdzielczość 1,2 megapiksela
 • Wymienny obiektyw (mocowanie C)
 • Stopień ochrony IP65

Korzyści

Stacja odczytu może być łatwo podłączona do systemu sterowania lub komputera przemysłowego za pośrednictwem magistrali fieldbus lub TCP/IP i może być konfigurowana na różne sposoby oraz używana w wielu różnych zastosowaniach. W porównaniu z rozwiązaniami z oświetleniem wewnętrznym, połączenie kamery i oświetlenia zewnętrznego zapewnia największą możliwą niezawodność. Aparat umożliwia ustawienie bardzo krótkiego czasu naświetlania, dzięki czemu poruszające się obiekty są niezawodnie rejestrowane.


Najważniejsze informacje

 • Niezawodne wykrywanie kodów 1D i 2D nawet przy szybkim ruchu i w trudnych warunkach oświetleniowych
 • Odczyt kodu chronionego przed światłem otoczenia na dużych odległościach, nawet do dwóch metrów
 • Oświetlenie pierścieniowe ze zintegrowanym kontrolerem lampy błyskowej zapewnia maksymalną jasność obrazu
 • Zmienna konfiguracja umożliwia jednoczesne wykrywanie wielu kodów z wszystkimi powszechnie stosowanymi systemami symboli kodów
 • Zintegrowana analiza danych, wstępne przetwarzanie danych i wyjście danych za pośrednictwem interfejsów magistrali fieldbus

e-news

Zasubskrybuj nasz biuletyn i regularnie otrzymuj wiadomości oraz ciekawe informacje ze świata automatyki.

Subskrybuj
amplify — magazyn firmy Pepperl+Fuchs

Odkryj nasz internetowy magazyn! Czekają na Ciebie fascynujące historie o sukcesach, raporty dotyczące zastosowań, wywiady oraz nowości z lokalnych rynków.

Identyfikacja optyczna

Od czytników kodów 2D i urządzeń ręcznych po skanery kodów kreskowych i rozwiązania specjalne — znajdź najlepsze rozwiązanie do identyfikacji optycznej dla danego zastosowania.