Wsparcie Czujników Przemysłowych
Serviceline Explosion Protection

Monitorowanie wartości granicznych stężenia gazów w warunkach zewnętrznych


Komunikacja WirelessHART umożliwia stacjom pomiarowym wykrywanie wycieku gazów

Zastosowanie

Globalne przedsiębiorstwo z branży chemicznej oraz paliw kopalnych opracowało kompletny system wczesnego ostrzegania umożliwiający wykrywanie wycieków gazów. W odstępach 300 metrów zamontowano dwanaście stacji pomiarowych, z których każda jest wyposażona w czujnik analogowy kierunku i prędkości wiatru oraz cztery czujniki gazów. Do celów komunikacyjnych dwa z czujników gazów używają sygnału 4 mA ... 20 mA, a pozostałe dwa protokołu HART. Stacje wczesnego ostrzegania są rozmieszone w taki sposób, aby umożliwić niezawodne wykrywanie ulatniających się gazów jeszcze przed ich rozproszeniem lub rozrzedzeniem.


Cel

Wszystkie stacje muszą być ze sobą połączone w ramach systemu wczesnego ostrzegania, bez używania specjalnego okablowania do zasilania lub przesyłania danych. Rozwiązanie do bezprzewodowego przesyłania danych w formacie cyfrowym musi charakteryzować się najwyższym możliwym poziomem bezpieczeństwa transmisji, nawet przy temperaturze otoczenia do -33°C.


Rozwiązanie

Wytrzymały adapter BULLET zapewnia niezawodne przesyłanie danych przy temperaturze do -33°C.
Wytrzymały adapter BULLET zapewnia niezawodne przesyłanie danych przy temperaturze do -33°C.

W celu zintegrowania czujników z systemem wczesnego ostrzegania użyto pięciu adapterów BULLET WirelessHART na każdej stacji pomiarowej: Po jednym urządzeniu dla sygnałów analogowych z czujników kierunku i prędkości wiatru oraz dwóch czujników 4 mA … 20 mA, a także adapter używający funkcji multidrop do przesyłania sygnałów z dwóch nadajników HART. Adaptery WirelessHART zostały zaprojektowane w celu zapewnienia maksymalnej wytrzymałości. Aluminiowa obudowa jest niezwykle trwała i łatwa do wyczyszczenia. Chroni ona przed uszkodzeniem znajdujące się wewnątrz podzespoły elektroniczne. Stacje są zasilane przy użyciu panelu słonecznego oraz akumulatora.


Korzyści

Samowystarczalne stacje bezprzewodowe umożliwiają skonfigurowanie w pełni autonomicznej sieci. Duże bezpieczeństwo transmisji adapterów gwarantuje niezawodną i odporną na błędy komunikację wszystkich punktów pomiarowych w systemie wczesnego ostrzegania. Ulatnianie się gazów jest natychmiast wykrywane i raportowane. Funkcja multidrop umożliwiająca obsługę do ośmiu urządzeń polowych kompatybilnych z technologią HART przez jeden adapter BULLET WirelessHART pozwala na obniżenie kosztów budowy sieci.


W skrócie

  • Integracja czujników wiatru oraz gazów w systemie wczesnego ostrzegania
  • Bezpieczne przesyłanie danych przy użyciu urządzeń WirelessHART
  • Wytrzymałe adaptery z kopułą antystatyczną przeznaczone do użytku na zewnątrz w wymagających warunkach
  • Niezawodne wskazanie wycieku oraz sygnalizacja alarmowa

e-news

Zasubskrybuj nasz biuletyn i regularnie otrzymuj wiadomości oraz ciekawe informacje ze świata automatyki.

Subskrybuj
Adapter WirelessHART BULLET

BULLET to jedyny na rynku adapter WirelessHART w obudowie Ex d. Wystarczy podłączyć BULLET do urządzenia polowego i włączyć wydajny, bezprzewodowy przesył sygnału.