Wsparcie Czujników Przemysłowych
Wsparcie Ochrony przed wybuchem

Zapewnienie niezawodności w produkcji gotowych posiłków

Czujnik przecięcia wiązki światła wykrywa opakowania o małym kontraście

Zastosowanie

Plastikowe tace podzielone na kilka niewielkich komór są często wykorzystywane podczas produkcji gotowych posiłków w przemyśle spożywczymPrawidłowe wypełnianie komór ma zasadnicze znaczenie dla posiłków, które składają się z kilku różnych składników, takich jak na przykład mięso, makaron lub warzywa. Aby mieć pewność, że składniki są umieszczane w odpowiednich komorach, wymagane jest wcześniejsze sprawdzenie, czy tace są prawidłowo pozycjonowane. W konwencjonalnych rozwiązaniach to zadanie jest często wykonywane z wykorzystaniem kosztownych i złożonych czujników wizyjnych. Jednakże w przypadku standardowego czujnika wizyjnego niezawodne wykrywanie obiektów o niskim kontraście, takich jak plastikowe tacki w jednolitym białym kolorze, o gładkich powierzchniach, wymagane jest dodatkowe oświetlenie zewnętrzne oraz wiedza dotycząca złożonej konfiguracji.


Cel

Napełnianie poszczególnych komór w plastikowych tacach i dokładne rozdzielanie różnych składników posiłków ma zasadnicze znaczenie dla akceptacji przez klienta oraz prawidłowego uszczelnienia pojemnika. W przypadku stwierdzenia wad produktu nie można sprzedać, a żywność należy wyrzucić. Sprawdzenie, czy plastikowe tace znajdują się we właściwej pozycji, wymaga niezawodnego, szybkiego oraz łatwego w instalacji rozwiązania, które obsługuje szybkie i efektywne procesy napełniania.


Rozwiązanie

SmartRunner Matcher firmy Pepperl+Fuchs stanowi idealne rozwiązanie do kontroli pozycjiplastikowych tacek. Rozwiązanie składa się z czujnika sekcji świetlnej o bardzo precyzyjnej wiązce laserowej, zoptymalizowanego fabrycznie pod kątem porównywania profili wysokości. Czujnik jest zamontowany nad pasem przenośnika i wykrywa profil każdej plastikowej tacy bez potrzeby stosowania dodatkowego oświetlenia zewnętrznego. W zależności od tego, czy wykrywany profil jest zgodny z zapisanym profilem referencyjnym, wyjście przełączające urządzenia wysyła sygnał „prawidłowy” lub „nieprawidłowy”. Jeśli wysokość nie jest zgodna z profilem referencyjnym, oznacza brak tacy, jej nieprawidłowe położenie lub uszkodzenie, w związku z czym należy ją natychmiast usunąć, aby można było kontynuować proces napełniania bez zbędnych przerw. Dzięki możliwości zapisania do 32 profili referencyjnychSmartRunner Matcher Extended jest zalecany dla zakładów, które przetwarzają wiele różnego rodzaju produktów.Jeśli profile referencyjne i zarejestrowane nie są identyczne, SmartRunner Matcher wysyła sygnał „nieprawidłowy”.

Korzyści

Korzyści technologii sekcji świetlnej stają się jasne w konkretnym zastosowaniu. Białe tace w zakładach charakteryzują się niskim kontrastem, jednakże SmartRunner Matcher zawsze zapewnia niezawodne i jednoznaczne wyniki. Rozwiązanie nie jest w żaden sposób zależne od kontrastu, ponieważ wykrywa profil wysokości obiektu docelowego. Profil wysokości można błyskawicznie zaprogramować przez dotknięcie przycisku i po chwili urządzenie SmartRunner Matcher jest gotowe do użytku. Czujniki wizyjne 2D wymagają złożonej konfiguracji i oświetlenia zewnętrznego. Ciągła weryfikacja, czy plastikowe tace są prawidłowo pozycjonowane, zapewnia niezawodny proces napełniania. Urządzenie SmartRunner Matcher, wykorzystywane w procesach pakowania w przemyśle spożywczym, pozwala uniknąć odpadów i przestojów zakładu, zapewniając płynne i efektywne operacje.


Najważniejsze informacje o rozwiązaniu SmartRunner Matcher

  • Rozwiązanie gotowe do użytku, zoptymalizowane pod kątem porównywania profili  
  • Czujnik przekształca złożone dane na proste sygnały przełączające, przetwarzane przez dowolny panel sterowania 
  • Technologia sekcji świetlnej zapewnia niezawodne wyniki za każdym razem, niezależnie od jakości, kolorów i kontrastu powierzchni 
  • Proste i ekonomiczne rozwiązanie, które nie wymaga dodatkowego oświetlenia zewnętrznego 
  • Szybka parametryzacja i oddawanie do eksploatacji dzięki zastosowaniu funkcji uczenia oraz kodów kontrolnych Data Matrix

 


e-news

Zasubskrybuj nasz biuletyn i regularnie otrzymuj wiadomości oraz ciekawe informacje ze świata automatyki.

Subskrybuj
amplify — magazyn firmy Pepperl+Fuchs

Odkryj nasz internetowy magazyn! Czekają na Ciebie fascynujące historie o sukcesach, raporty dotyczące zastosowań, wywiady oraz nowości z lokalnych rynków.