Wsparcie Czujników Przemysłowych
Wsparcie Ochrony przed wybuchem

Niezawodna kontrola przenośników podczas konstrukcji nadwozi samochodowych

Czujniki retrorefleksyjne R201 z filtrem polaryzacyjnym regulują prędkość przenośników

Zastosowanie

W trakcie procesu produkcji pojazdów kolejno dodawane są różne komponenty tworzące nadwozie pojazdu. Komponenty obejmują części z blach pochodzące z tłoczni, zespoły przednie, tylne i podłogowe, a także elementy dodatkowe, takie jak drzwi i ściany boczne. Komponenty są przenoszone wzdłuż linii produkcyjnej na platformach transportowych lub przenośnikach i dostarczane do różnych stacji produkcyjnych. W tym miejscu roboty zgrzewają, sklejają lub nitują komponenty, ewentualnie chwytają i pozycjonują je w celu przygotowania do procesów produkcyjnych. W trakcie tego procesu w każdej stacji produkcyjnej powinno znajdować się jednocześnie tylko jedno nadwozie.


Cel

Jeśli komora produkcyjna jest aktualnie używana, zbliżający się przenośnik musi zatrzymać się przed komorą, aż wejście będzie możliwe. Platforma transportowa typowo porusza się z prędkością około 60 m/min. Aby spowolnić ją w najbardziej łagodny sposób, prędkość ogranicza się stopniowo, aż do całkowitego zatrzymania platformy. Czujniki fotoelektryczne, które wykrywają przenośniki, muszą zapewniać całkowitą niezawodność, nawet gdy przenośniki powodują odbicia i odblaski, a także w obecności światła zewnętrznego i innych zakłóceń pochodzących z otoczenia w zakładzie.Czujnik fotoelektryczny R201 niezawodnie wykrywa przenośnik i zapewnia bezproblemowe procesy.

Rozwiązanie

Zadanie to ułatwiają czujniki retrorefleksyjne serii R201 wyposażone w filtr polaryzacyjny, który chroni przed zakłóceniami padania światła na element odbiornika w czujniku. Odblaskowe powierzchnie przenośników są niezawodnie wykrywane. Gdy zbliżający się przenośnik przerwie wiązkę światła pomiędzy pierwszym czujnikiem i reflektorem zamontowanym po przeciwnej stronie, prędkość transportu zostanie natychmiast ograniczona. Jeśli dotrze do drugiego czujnika retrorefleksyjnego serii R201, platforma transportowa zostanie zatrzymana. To niezawodne wykrywanie przenośników zapewnia skuteczną oraz bezproblemową kontrolę całego procesu.


Korzyści

Serie R10x i R20x zapewniające maksymalną wydajność.
Serie R10x i R20x zapewniające maksymalną wydajność.

Czujniki retrorefleksyjne serii R201 z filtrem polaryzacyjnym zapewniają niezawodne wykrywanie nawet bardzo połyskliwych części. Odbicia światła od nadwozia oraz światło zewnętrzne z otoczenia nie ograniczają niezawodnej pracy czujników. Seria R201 przeznaczona do zastosowań średniej wielkości została uzupełniona serią R200 o imponujących parametrach przeznaczoną do większych rozwiązań. Wszystkie pięć serii — R201 i R200 wraz z mniejszymi seriami R100, R101 oraz R103 przeznaczonymi do zastosowań w ograniczonych przestrzeniach — łączą te same tryby wykrywania, standardowe konfiguracje oraz jeden interfejs użytkownika, co zapewnia maksymalną elastyczność.


Czujniki retrorefleksyjne R201 — najważniejsze informacje

  • Czujniki retrorefleksyjne R201 z filtrem polaryzacyjnym: Maksymalna niezawodność wykrywania w warunkach silnego oświetlenia oraz w obecności odblasków i światła zewnętrznego
  • Możliwość pracy w odległości do 15 metrów
  • Znormalizowane złącze IO-Link z rozwiązaniem Smart Sensor Profile jako podstawa systemu Sensorik4.0®
  • Wszystkie tryby wykrywania fotoelektrycznego w pięciu standardowych obudowach w celu maksymalnego rozszerzenia możliwości integracji

e-news

Zasubskrybuj nasz biuletyn i regularnie otrzymuj wiadomości oraz ciekawe informacje ze świata automatyki.

Subskrybuj
amplify — magazyn firmy Pepperl+Fuchs

Odkryj nasz internetowy magazyn! Czekają na Ciebie fascynujące historie o sukcesach, raporty dotyczące zastosowań, wywiady oraz nowości z lokalnych rynków.

Czujniki fotoelektryczne z serii R10x i R20x

Po raz pierwszy dostępna jest pełna gama rozwiązań obejmujących urządzenia fotoelektryczne oraz innowacyjne technologie w identycznych obudowach. Użytkownicy korzystają z jednolitej koncepcji obsługi w ramach całej oferty. Poznaj serie R100, R101, R103, R200 i R201...