Wsparcie Czujników Przemysłowych
Wsparcie Ochrony przed wybuchem

Precyzyjne sterowanie położeniem w zautomatyzowanych systemach chwytania

Czujniki odległości R201 z technologią Multi Pixel do sterowania położeniem w produkcji samochodów

Zastosowanie

Roboty odgrywają kluczową rolę w produkcji karoserii samochodowych. Są one wykorzystywane podczas procesu tworzenia nadwozia krok po kroku, co wiąże się z łączeniem elementów metalowych wykonanych na prasie — części przednich, tylnych i podłogi, jak również części montowanych na karoserii, takich jak drzwi i ściany boczne. Podzespoły na linii produkcyjnej są przesuwane na platformach transportowych lub przenośnikach i dostarczane do różnych stacji produkcyjnych. W komorze spawalniczej robot podnosi części z nośnika ładunku, aby następnie przyspawać je do karoserii, gdy zostanie ona podana do tego etapu produkcji.


Cel

Panele boczne są umieszczane w nośnikach ładunku w komorze montażowej. Brak precyzji podczas podnoszenia i umieszczania oraz przenoszenia nośników ładunku mogą powodować odsunięcie poszczególnych bocznych paneli od wymaganego położenia. Aby prawidłowo uchwycić każdy panel boczny, obsługujący robot musi najpierw sprawdzić położenie każdej przeznaczonej do montażu części i odpowiednio ją ustawić, jeśli będzie przesunięta w stelażu. Ten krok pozwala uniknąć błędów w procesie podnoszenia, które mogą uszkodzić przenośnik płozowy i robota.Gdy element chwytaka zbliża się do nośnika ładunku, czujniki mierzą odległość do panelu bocznego w różnych punktach.

Rozwiązanie

Cztery czujniki odległości z serii R201 zapewniają właściwy chwyt robota. Gdy element chwytaka zbliża się do nośnika ładunku, czujniki mierzą odległość do panelu bocznego w różnych punktach. System sterowania robota wykorzystuje te dane do określenia optymalnych współrzędnych chwytania.


Korzyści

Serie R10x i R20x zapewniające maksymalną wydajność.
Serie R10x i R20x zapewniające maksymalną wydajność.

Podczas pomiaru odległości technologia Multipixel (MPT) w czujniku odległości R201 opiera się na korzyściach wynikających z triangulacji w zintegrowanym układzie scalonym CMOS. Inteligentne algorytmy analizy zapewniają bardzo dokładne i wiarygodne pomiary, nawet w przypadku odblaskowej powierzchni bocznego panelu lub występujących w zakładzie zakłóceń optycznych w otoczeniu.

Uzupełnieniem serii R201 jest seria R200 z obudową o średniej wielkości, umożliwiająca działanie w większym zasięgu. Mniejsze konfiguracje serii R100, R101 i R103 zapewniają imponującą wydajność w zastosowaniach o ograniczonej przestrzeni. Wybór czujnika staje się prostszy, ponieważ użytkownicy mogą wykorzystać takie same tryby wykrywania i jeden interfejs użytkownika we wszystkich pięciu seriach. Technologia Multi Pixel jest dostępna w każdej konfiguracji R10x/R20x, co pozwala na dokonywanie pomiarów bez zakłóceń oraz dokładne wykrywanie obiektów nawet z bliskiej odległości.


Charakterystyka

  • Czujnik odbiciowy R201 z technologią Multi Pixel (MPT): połączenie precyzji i triangulacji
  • Pomiar odległości bez zakłóceń — nawet z bliskiej odległości
  • Znormalizowane złącze IO-Link z rozwiązaniem Smart Sensor Profile jako podstawa systemu Sensorik4.0®
  • Wszystkie tryby wykrywania fotoelektrycznego w pięciu standardowych obudowach w celu maksymalnego rozszerzenia możliwości integracji

e-news

Zasubskrybuj nasz biuletyn i regularnie otrzymuj wiadomości oraz ciekawe informacje ze świata automatyki.

Subskrybuj
amplify — magazyn firmy Pepperl+Fuchs

Odkryj nasz internetowy magazyn! Czekają na Ciebie fascynujące historie o sukcesach, raporty dotyczące zastosowań, wywiady oraz nowości z lokalnych rynków.

Czujniki fotoelektryczne z serii R10x i R20x

Po raz pierwszy dostępna jest pełna gama rozwiązań obejmujących urządzenia fotoelektryczne oraz innowacyjne technologie w identycznych obudowach. Użytkownicy korzystają z jednolitej koncepcji obsługi w ramach całej oferty. Poznaj serie R100, R101, R103, R200 i R201...