Wsparcie Czujników Przemysłowych
Wsparcie Ochrony przed wybuchem

Niezawodne wykrywanie przezroczystej folii PET w rozlewniach

Czujniki refleksyjne R201 z filtrem polaryzacyjnym zapewniają niezawodne wykrywanie

Zastosowanie

Czujniki fotoelektryczne są stosowane do różnorodnych złożonych zadań w systemach pakowania. Przykładem jest wykorzystanie w rozlewniach, w których napełnia się i zamyka dziesiątki tysięcy butelek na godzinę. Podczas następnego etapu procesu butelki rozmieszcza się w opakowaniu wtórnym — w skrzynce zawierającej określoną liczbę butelek, w celu przygotowania do sprzedaży detalicznej, np. sześciopaki butelek owinięte folią termokurczliwą PET.


Cel

Z technicznego punktu widzenia wyzwaniem jest zapewnienie ciągłego podawania przezroczystej folii do zgrzewarki, w której następuje obkurczanie folii. Jeśli rozdarcie folii zostanie wykryte zbyt późno, w czasie gdy urządzenie do napełniania butelek pracuje z wysoką prędkością, istnieje ryzyko produkcji partii zawierającej dużą liczbę niewłaściwie zapakowanych skrzynek. W rezultacie zawartość skrzynek może się rozsypać podczas transportu lub na półkach w sklepie. Z tego powodu czujniki powinny zapewniać niezawodność podczas wykrywania przezroczystych materiałów.


Rozwiązanie

Efekt depolaryzacji znacznie poprawia niezawodność wykrywania.
Efekt depolaryzacji znacznie poprawia niezawodność wykrywania.

Firma Pepperl+Fuchs opracowała wyjątkowo niezawodną procedurę wykrywania przezroczystych obiektów. System czujników składa się z czujnika refleksyjnego serii R201 i lusterka ze zintegrowanym okrągłym filtrem polaryzacyjnym. W systemie wykorzystano efekt depolaryzacji, który powstaje, gdy emitowane światło przechodzi przez folię, co znacznie poprawia niezawodność wykrywania. Zapewnia to niezawodne monitorowanie obecności przezroczystej folii termokurczliwej, gdy znajdzie się ona w zgrzewarce, co zmniejsza ryzyko nieprawidłowego pakowania.


Korzyści

Połączenie czujników refleksyjnych z serii R201 oraz lusterek z okrągłym filtrem polaryzacyjnym umożliwia niezawodne wykrywanie zarówno przezroczystych, jak i odblaskowych obiektów. Podczas stosowania system optyczny działa bez ograniczania wydajności, zapewniając najlepsze odległości operacyjne i rezerwę funkcjonalną. Procedura związana z wykrywaniem przezroczystych obiektów jest dostępna w serii R200 oraz czujnikach serii R201 średniej wielkości, przeznaczonych do większych odległości działania, a także w serii R100, R101 oraz R103 do stosowania w ograniczonych przestrzeniach. Dzięki temu wybór czujnika jest mniej skomplikowany. Dodatkowo wszystkie pięć serii zapewnia te same tryby wykrywania i jednakowy interfejs użytkownika.


Charakterystyka

  • System czujników składa się z czujnika refleksyjnego i lusterka ze zintegrowanym okrągłym filtrem polaryzacyjnym
  • Niezawodne wykrywanie przezroczystych obiektów
  • Rozwiązania IO-Link i Smart Sensor Profile umożliwiają zastosowania w systemie Sensorik4.0®
  • Płynność procesów
  • Wszystkie tryby wykrywania fotoelektrycznego w pięciu standardowych obudowach w celu maksymalnego rozszerzenia możliwości integracji

e-news

Zasubskrybuj nasz biuletyn i regularnie otrzymuj wiadomości oraz ciekawe informacje ze świata automatyki.

Subskrybuj
amplify — magazyn firmy Pepperl+Fuchs

Odkryj nasz internetowy magazyn! Czekają na Ciebie fascynujące historie o sukcesach, raporty dotyczące zastosowań, wywiady oraz nowości z lokalnych rynków.

Czujniki fotoelektryczne z serii R10x i R20x

Po raz pierwszy dostępna jest pełna gama rozwiązań obejmujących urządzenia fotoelektryczne oraz innowacyjne technologie w identycznych obudowach. Użytkownicy korzystają z jednolitej koncepcji obsługi w ramach całej oferty. Poznaj serie R100, R101, R103, R200 i R201...