Wsparcie Czujników Przemysłowych
Wsparcie Ochrony przed wybuchem

Czujniki ultradźwiękowe do bezpiecznego wykrywania butelek w rozlewniach

Niezawodne wykrywanie pojemników w warunkach drgań i dużej przepustowości

Zastosowanie

W branży produkcji napojów linie rozlewnicze muszą pracować z dużą przepustowością, w związku z czym są wysoce zautomatyzowane. Sytuacja wygląda podobnie w branżach produkcji detergentów i kosmetyków, gdzie wiele produktów wlewa się do różnych pojemników. Napełnione butelki przechodzą torami do stanowisk pakowania. W położeniu końcowym ich obecność na każdym torze jest monitorowana oddzielnie. Tylko wtedy, gdy każda butelka znajduje się w prawidłowym położeniu, podawanie zostanie aktywowane za pomocą ramienia robota. W przeciwnym razie istnieje ryzyko niekompletności opakowań, a nawet powstania szkód. W maszynach zazwyczaj kilka torów ustawia się obok siebie, dlatego odpowiednio duża liczba czujników pracuje równolegle w ograniczonej przestrzeni.


Cel

Czujniki muszą niezawodnie i dokładnie wykrywać obecność butelek w pozycjach końcowych, przy dużych prędkościach maszyny i stałej obecności wibracji. Butelki mogą być wykonane z różnych materiałów (szkło, tworzywo sztuczne, ceramika); mają różne kolory; mogą być przezroczyste lub odbijać światło. Te cechy nie mogą w żaden sposób wpływać na pracę czujników. Jednocześnie czujniki muszą się mieścić w ciasnych miejscach oraz nie mogą nawzajem zakłócać swojego działania


Rozwiązanie

Czujnik ultradźwiękowy z serii UC18GS
Czujnik ultradźwiękowy z serii UC18GS

Czujniki ultradźwiękowe z serii UC18GS niezawodnie wykrywają obecność butelek w pozycjach końcowych. Pomiar nie jest wykonywany punkt po punkcie, tylko wiązka dźwięku uderza w szeroki fragment powierzchni pojemnika. Zapewnia to wykrywanie nawet przy zmiennych konturach i odchyleniach położenia oraz sprawia, że kolor i tekstura powierzchni pojemników nie mają znaczenia. Konfigurację wyjścia oraz promień wiązki można ustawiać przyciskami na urządzeniu. Interfejs IO-Link umożliwia kompleksową parametryzację za pomocą sterownika, bez fizycznego dostępu do czujnika. Nie tylko znacznie ułatwia to pierwsze uruchomienie, ale także umożliwia szybkie przestawienie na inny produkt bez czasochłonnego ustawiania parametrów od nowa. Interfejs IO-Link pozwala na całkowitą indywidualizację produktów, czyli zautomatyzowaną produkcję w partiach o wielkości 1 sztuki.

 

Cechy szczególne:

 • Zakres pomiarowy do 1000 mm
 • Bardzo małe strefy martwe — 30 do 70 mm
 • Interfejsy: IO-Link 1.1, IrDA (podczerwieni)
 • Typy wyjść: 2 wyjścia przełączające typu push-pull lub 1 wyjście przełączające typu push-pull i 1 wyjście analogowe (prąd/napięcie)
 • Temperatura otoczenia: Od –25 do +70°C
 • Stopień ochrony: IP67

Korzyści

Gdy kilka urządzeń jest zamontowanych blisko siebie, automatycznie synchronizują sygnały dźwiękowe, tak aby wzajemnie nie zakłócały swojego działania. Przez wejścia synchronizacyjne można połączyć razem maksymalnie dziesięć czujników. Synchronizowanie czujników odbywa się automatycznie i bez parametryzacji. Dzięki niewielkim wymiarom, minimalnym martwym strefom i zasięgowi jednego metra czujnik daje ogromną swobodę instalowania w maszynie. Ma wiele przydatnych funkcji i rozwiązań, m.in. tłumienie zakłóceń powstających w obiekcie docelowym, elastyczną wiązkę dźwiękową, automatyczną synchronizację, maksymalne zredukowaną strefę martwą, interfejs IO-Link i interfejs podczerwieni, a także przyciski do konfigurowania podstawowych ustawień. Czujnik uwzględnia specyfikę zastosowań oraz spodziewany przyszły postęp techniczny.


Najważniejsze informacje

 • Niezawodne wykrywanie nieregularnych kształtów
 • Działanie niezależne od właściwości optycznych i cech powierzchni
 • Kompaktowa konstrukcja umożliwiająca montaż w ciasnych miejscach
 • Funkcja multipleksowania umożliwiająca równoległą pracę kilku czujników
 • Interfejs IO-Link pozwala łatwo dokonać zdalnego rozruchu technicznego

amplify — magazyn firmy Pepperl+Fuchs

Odkryj nasz internetowy magazyn! Czekają na Ciebie fascynujące historie o sukcesach, raporty dotyczące zastosowań, wywiady oraz nowości z lokalnych rynków.

e-news

Zasubskrybuj nasz biuletyn i regularnie otrzymuj wiadomości oraz ciekawe informacje ze świata automatyki.

Subskrybuj
Czujnik ultradźwiękowy z serii UC18GS

Nowa seria UC18GS firmy Pepperl+Fuchs naprawdę spełnia wszystkie oczekiwania — pod względem funkcjonalności zawiera wszystko, czego można oczekiwać od najnowocześniejszych czujników ultradźwiękowych Poznaj bliżej serię czujników ultradźwiękowych UG18GS.