Wsparcie Czujników Przemysłowych
Wsparcie Ochrony przed wybuchem

Czujnik lidarowy 2D R2000 do bezpiecznego pozycjonowania pojazdów sterowanych automatycznie

Zabezpieczenie pojazdów w punktach przeładunkowych i wąskich gardłach

Zastosowanie

Dwie funkcje są niezbędne do działania pojazdów sterowanych automatycznie (AGV): niezawodna nawigacja i zabezpieczenia. Istnieją różne metody nawigacji, np. prowadzenie po pasie ruchu lub nawigacja za pomocą czujników lidarowych. Wykorzystują one albo lustra zainstalowane na ścianach fabryki, albo poruszają się po wyuczonych konturach otoczenia. W celu zabezpieczenia pojazdu stosuje się zazwyczaj różne czujniki. W pewnych sytuacjach, np. w punktach przeładunkowych, przy bramkach lub przy wjeździe do wąskich korytarzy regałów, te urządzenia zabezpieczające muszą zostać wyłączone, ponieważ w przeciwnym razie przełączą pojazd AGV w stan bezpieczny. W takich przypadkach normy ISO 3691-4:2020(E) i ISO 13849-1 wymagają, aby pozycja pojazdu AGV w tym punkcie była zabezpieczona lub określona z poziomem zapewnienia bezpieczeństwa PL d.


Cel

Podczas eksploatacji pojazdów automatycznych należy zawsze zapewnić bezpieczeństwo osób i innych maszyn. W tym celu należy zapewnić bezpieczne wykrywanie położenia pojazdu AGV zgodnie z poziomem PL d przy jednoczesnym spełnieniu znormalizowanych wymagań, takich jak dokumentacja, obliczenia itp. Oprócz najwyższej precyzji i solidności używanych czujników niezbędna jest znajomość norm i wytycznych, opracowanie kompletnej koncepcji bezpieczeństwa, jak również obliczenia i walidacja.


Rozwiązanie

Czujnik lidarowy 2D R2000 umożliwia nawigację konturową w zakresie 360°
Czujnik lidarowy 2D R2000 umożliwia nawigację konturową w zakresie 360°

Dane z czujników wykorzystywane do nawigacji są wzbogacone o informacje z systemu RFID. W pojeździe AGV jest zainstalowany 2-wymiarowy czujnik lidarowy z serii R2000, który wykorzystuje system nawigacji konturowej do określania położenia pojazdu. Dodatkowo pod pojazdem AGV jest zamontowana głowica odczytująco-zapisująca RFID. Transponder RFID osadzony w podłodze przesyła informacje o lokalizacji, gdy tylko głowica odczytująca znajdzie się bezpośrednio nad nim. Redundancja danych z czujnika oznacza, że można bezpiecznie ustalić bezpieczną pozycję pojazdu w zakładzie i wyłączyć inne urządzenia zabezpieczające. 


Korzyści

Dzięki danym o położeniu z czujnika R2000 do pozycjonowania wykorzystywany jest czujnik, który i tak jest już zainstalowany w pojeździe AGV. Oznacza to, że nie nie ma żadnych dodatkowych kosztów związanych z tym czujnikiem. Wysoka rozdzielczość kątowa i wyjątkowo mała plamka świetlna 2-wymiarowego czujnika lidarowego gwarantują maksymalną precyzję, a tym samym dokładny pomiar położenia. Zastosowanie systemu RFID z wytrzymałymi transponderami dodatkowo zwiększa niezawodność, ponieważ brud ani zanieczyszczenia nie mają wpływu na wyniki pomiarów. Operator instalacji otrzymuje to kompleksowe rozwiązanie z jednego źródła: Oprócz technologii czujników firma Pepperl+Fuchs oferuje kompletną koncepcję bezpieczeństwa wraz z dokumentacją opracowaną przez specjalistów w dziedzinie bezpieczeństwa maszyn i pojazdów.


Najważniejsze informacje

  • Bezpieczne wykrywanie położenia pojazdu AGV zgodnie z poziomem PL d
  • Bezpieczeństwo zgodnie z normami ISO 3691-4:2020(E) i ISO 13849-1
  • Nawigacja konturowa za pomocą czujnika lidarowego 2D 360° R2000
  • Bardzo precyzyjne wykrywanie położenia dzięki rozdzielczości kątowej 0,014° i bardzo małej plamce świetlnej
  • Dodatkowe informacje o położeniu dzięki systemowi RFID w punktach przeładunkowych i wąskich gardłach

e-news

Zasubskrybuj nasz biuletyn i regularnie otrzymuj wiadomości oraz ciekawe informacje ze świata automatyki.

Subskrybuj
amplify — magazyn firmy Pepperl+Fuchs

Odkryj nasz internetowy magazyn! Czekają na Ciebie fascynujące historie o sukcesach, raporty dotyczące zastosowań, wywiady oraz nowości z lokalnych rynków.

Dowiedz się więcej o czujniku lidarowym 2D R2000 oraz poznaj jego zalety i funkcje.