Wsparcie Czujników Przemysłowych
Wsparcie Ochrony przed wybuchem

Czujniki ultradźwiękowe do zautomatyzowanych systemów transportowych zapewniają bezpieczeństwo personelu

System czujników ultradźwiękowych USi®-safety zapewnia bezpieczeństwo zgodnie z normą EN ISO 13849 kategoria 3 PL d

Zastosowanie

Systemy transportu automatycznego (AGT), które można spotkać w szpitalach. To konkretne zastosowanie obejmuje przenośnik podwieszony z metalowymi pojemnikami rolkowymi, w których materiały takie jak czysta bielizna, lekarstwa i żywność są transportowane do miejsca przeznaczenia. System AGT przemieszcza się przez korytarze zaopatrzeniowe w kondygnacjach podziemnych, pobierając pojemniki rolkowe i transportując je do wymaganej stacji przez specjalne szyby. Kontenery pełne brudnej bielizny, naczyń i podobnych rzeczy są podobnie transportowane z miejsca przeznaczenia z powrotem do strefy zaopatrzenia.


Cel

Podwozia systemu AGT dla opisanego zastosowania muszą być stopniowo doposażane. Podwozia te składają się zasadniczo z układu napędowego, dwóch przylegających do siebie szaf sterowniczych i umieszczonego pod nimi uchwytu na pojemniki. Ze względu na konieczność przestrzegania aktualnych przepisów, podwozia wymagają systemów ochrony osobistej, które w niezawodny sposób zapobiegają możliwym kolizjom i obrażeniom. Wymagany do tego obszar monitorowania musi być generowany na całej szerokości pojazdu w kierunku jazdy.

Chodzi o stworzenie pola ochronnego przed osłoną przeciwkolizyjną, którą stanowi metalowy wspornik z miniaturowymi listwami kontaktowymi. Zamontowanie skanera laserowego nie jest możliwe ze względu na jego rozmiary. Skaner zostałby uszkodzony lub oddzielony przez uchwyt pojemnika na zakrętach lub podczas przechodzenia do szybu zasilającego. Ponieważ system jest przenośnikiem podwieszonym, rozwiązanie musi zapewniać wykrywanie obszaru głowy i ramion personelu znajdującego się w pasie ruchu, aby zapobiec obrażeniom w wyniku kolizji.


Rozwiązanie

System czujników ultradźwiękowych USi®-safety, to system, który zapewnia bezpieczeństwo personelu. Czujnik, który niezawodnie wykrywa przeszkody, jest niewielki, co sprawia, że system jest bardzo kompaktowy. Urządzenia te są więc idealne do integracji z nowym podwoziem AGT. Dowolnie pozycjonowane zespoły czujników są mocowane pod wstępnie zdefiniowanym kątem z prawej i lewej strony za pomocą dostosowanych do potrzeb zestawów montażowych. Aby zapobiec rozdzielaniu się zespołów czujników podczas obrotu uchwytu pojemnika, każdy z nich uszczelnia dolną krawędź szafy sterowniczej.

Przetworniki ultradźwiękowe generują eliptyczne pole akustyczne o kącie rozwarcia ±17° i ±5°. Dzięki temu możliwe jest wytworzenie zawieszonego pola detekcji przed AGT z jednym przetwornikiem po lewej i jednym po prawej stronie. Jako jedyny bezpieczny czujnik ultradźwiękowy zgodny z normą EN ISO 13849 kategorii 3 PL d, USi®-safety gwarantuje monitorowanie bezpieczeństwa wymagane w tym zastosowaniu. System czujników ultradźwiękowych jest idealny do tego zastosowania dzięki wyjątkowo kompaktowemu czujnikowi, który może być optymalnie zamontowany i łatwo sparametryzowany do danego zastosowania.

Zalety


Zastosowanie systemu czujników ultradźwiękowych USi®-safety zapewnia bezpieczne i niezawodne wykrywanie osób znajdujących się w pasie ruchu przez cały czas. Jest to jedyny przemysłowy czujnik ultradźwiękowy z dopuszczeniem do użytku zgodnie z normą EN ISO 13849 kategorii 3 PL d. Oznacza to, że zalety technologii czujników ultradźwiękowych można teraz po raz pierwszy wykorzystać w zastosowaniach związanych z bezpieczeństwem. Obiekty wykonane z różnych materiałów są niezawodnie wykrywane za pomocą USi®-safety. Czujniki te są odporne na zanieczyszczenia, prądy powietrza, wilgoć i podobne czynniki.

Cechy szczególne:

  • Zasięg wykrywania: do 2500 mm
  • Klasa bezpieczeństwa IP: czujniki IP69K, interfejs sterujący IP65
  • Czas reakcji: typowo 91 ms
  • Klasyfikacja bezpieczeństwa: zgodna z normą EN ISO 13849 kategoria 3 PL d
  • Temperatura robocza: -30°C … +50°C

Najważniejsze informacje

  • Jedyny system czujników ultradźwiękowych zapewniający bezpieczeństwo personelu
  • Dopuszczenie do użytku zgodnie z normą EN ISO 13849 kategoria 3 PL d
  • Eliptyczne pole akustyczne z kątem rozwarcia ±17° i ±5°.
  • Wyjątkowo mały czujnik, który można zamontować w najmniejszych miejscach
  • Odporny na wpływy środowiska, takie jak zanieczyszczenia, prądy powietrza, wilgoć i inne podobne czynniki

e-news

Zasubskrybuj nasz biuletyn i regularnie otrzymuj wiadomości oraz ciekawe informacje ze świata automatyki.

Subskrybuj
amplify — magazyn firmy Pepperl+Fuchs

Odkryj nasz internetowy magazyn! Czekają na Ciebie fascynujące historie o sukcesach, raporty dotyczące zastosowań, wywiady oraz nowości z lokalnych rynków.

System czujników USi-safety

System czujników ultradźwiękowych USi-safety stanowi przełom w zastosowaniach związanych z bezpieczeństwem. Czujniki można stosować zarówno w trudnych warunkach, w zapylonym środowisku, jak i na zewnątrz.