Wsparcie Czujników Przemysłowych
Wsparcie Ochrony przed wybuchem

Niezawodna identyfikacja zbiornika dla pojazdów sterowanych automatycznie

Zaawansowane koncepcje bezpieczeństwa dla wymagań konkretnych zastosowań

Zastosowanie

Pojazdy sterowane automatycznie są używane w zakresie logistyki i logistyki wewnętrznej we wszystkich branżach. Pojedyncza flota często składa się z różnych pojazdów. Oznacza to, że przy wymianie baterii lub tankowaniu może wystąpić szereg scenariuszy, a pojazdy muszą być jednoznacznie rozpoznawane. W pojazdach napędzanych wodorem mogą być zainstalowane różne typy zbiorników paliwa, a każdy z tych zbiorników musi być napełniony do określonego ciśnienia. Błąd może oznaczać poważne obrażenia u ludzi i uszkodzenia maszyn, dlatego wymagana jest niezawodna metoda identyfikacji zbiorników. Zapewnienie bezpiecznego tankowania wymaga systemu identyfikacji, który potrafi niezawodnie wykrywać różne typy zbiorników. Dzięki temu dla danego zbiornika stosowane jest odpowiednie ciśnienie i pojazd może być zatankowany wodorem. W zależności od lokalizacji stacji paliw system identyfikacji musi nadawać się do pracy w pomieszczeniach i na zewnątrz a także do użytku w wymagających środowiskach przemysłowych, w których jest narażony na zabrudzenia i warunki atmosferyczne.


Cel

Oprócz bezpiecznej pracy w pomieszczeniach, na zewnątrz i w trudnych warunkach przemysłowych, system identyfikacji musi być w stanie pracować w zakresach wykrywania od dwóch do trzech metrów. Dzięki temu pojazdy mogą zostać bezpiecznie zatankowane, nawet z większej odległości, ponieważ nie zawsze zatrzymują się one bezpośrednio przed dystrybutorem paliwa. System musi również spełniać wymagania normy PL d (ISO 13849)/SIL 2 (IEC 62061). Na rynku nie ma niezawodnego systemu identyfikacji, opracowanego z myślą o tym zastosowaniu.


Rozwiązanie

Urządzenie do odczytu/zapisu RFID IUT-F190-B40 UHF
Urządzenie do odczytu/zapisu RFID IUT-F190-B40 UHF

Firma Pepperl+Fuchs opracowała konkretne, kompletne rozwiązanie oparte na koncepcji bezpieczeństwa i elementach. W tym celu do pojazdów przytwierdzone są dwa znaczniki RFID, które nadają się do użytku w trudnych warunkach przemysłowych. Wymagany poziom SIL jest zapewniany przez nadmiarowość i ocenę informacji ze znaczników w bezpiecznym panelu sterowania.

Gdy pojazd sterowany automatycznie dotrze do stacji tankowania, jest wykrywany przez urządzenie do odczytu/zapisu UHF o dużym zasięgu wykrywania. Urządzenie do odczytu/zapisu jest zamocowane na dystrybutorze paliwa. Układ kontroli bezpieczeństwa ocenia dane i stosuje odpowiednie ciśnienie dla danego zbiornika. Dzięki temu pojazdy mogą zostać bezpiecznie zatankowane w dowolnym momencie.

 

Dane techniczne

  • Bezpieczne rozwiązanie do poziomów PL d/SIL 2
  • Duży zasięg wykrywania, wynoszący od dwóch do trzech metrów
  • Wytrzymały system do zastosowań wewnętrznych i zewnętrznych
  • Niezwykle kompaktowa konstrukcja

Zalety

Pepperl+Fuchs wspiera użytkowników specjalistyczną wiedzą we wszystkich kwestiach związanych z bezpieczeństwem funkcjonalnym, takich jak opracowywanie koncepcji bezpieczeństwa oraz obliczanie SIL i PL.

Koncepcja bezpieczeństwa jest tworzona niezależnie od technologii i precyzyjnie dopasowywana do danego zastosowania i wymaganego poziomu zapewnienia bezpieczeństwa. Jeśli na rynku nie ma odpowiednich, ekonomicznych produktów zabezpieczających, można również zapewnić optymalne rozwiązanie w oparciu o specjalną koncepcję bezpieczeństwa wykorzystująca produkty inne niż bezpieczne. Przykładowo, tak jak w tym przypadku, dzięki nadmiarowemu wykorzystaniu znaczników RFID.

Dzięki temu koszty dodatkowych wymaganych komponentów są ograniczone do minimum. W zależności od wymagań, rozwiązania mogą korzystać z bogatego asortymentu standardowych czujników Pepperl+Fuchs o szerokiej gamie konstrukcji i opcji montażu.


Najważniejsze informacje

  • Kompletne rozwiązanie oparte na określonych koncepcjach i elementach
  • Koncepcje niezależne od technologii, które są idealnie dopasowane do wymagań środowiska zastosowania
  • Rozwiązania zapewniające wymagany poziom zapewnienia bezpieczeństwa nawet w przypadku stosowania produktów innych niż bezpieczne
  • Łatwe do zintegrowania, niezwykle ekonomiczne rozwiązania
  • Szeroka oferta standardowych czujników, które można idealnie dostosować do potrzeb klienta

e-news

Zasubskrybuj nasz biuletyn i regularnie otrzymuj wiadomości oraz ciekawe informacje ze świata automatyki.

Subskrybuj
amplify — magazyn firmy Pepperl+Fuchs

Odkryj nasz internetowy magazyn! Czekają na Ciebie fascynujące historie o sukcesach, raporty dotyczące zastosowań, wywiady oraz nowości z lokalnych rynków.

„Centrum bezpieczeństwa funkcjonalnego” firmy Pepperl+Fuchs

Kilkaset produktów z oceną kategorii SIL/PL oraz bezpłatne narzędzia i broszury w jednym miejscu — „Centrum bezpieczeństwa funkcjonalnego” to Twój punkt wyjścia przy wdrażaniu funkcji bezpieczeństwa.