Wsparcie Czujników Przemysłowych
Wsparcie Ochrony przed wybuchem

Wytrzymałe zabezpieczenie przed kolizją do robotów czyszczących

Czujniki ultradźwiękowe działają we wszystkich warunkach i na wszystkich powierzchniach

Zastosowanie

Samojezdne roboty czyszczące są coraz częściej stosowane w budynkach biurowych i w centrach handlowych. Po zamknięciu budynku przesuwają się one w określonym układzie siatki po obszarach podłogi, które mają zostać wyczyszczone. Przeszkody są automatycznie wykrywane i omijane. Jednakże niektóre przeszkody stanowią wyzwanie w zakresie wykrywania. Na przykład szklane drzwi i ściany są trudne do wykrycia przez czujniki optyczne. Błyszczące i bardzo ciemne powierzchnie również mogą być trudne do wykrycia. 


Cel

Roboty czyszczące nigdy nie mogą kolidować z przeszkodami, w związku z czym konieczne jest wykrywanie nawet przezroczystych powierzchni. Czujnik używany do ochrony przed kolizją musi nie tylko niezawodnie wykrywać przeszkody, ale także na tyle szybko przesłać odpowiedni sygnał, aby robot samojezdny zdążył zahamować lub zmienić kierunek jazdy na czas. Wymagane jest pełne pole ochronne w kierunku jazdy przy minimalnej martwej strefie. Jeśli do ustanowienia tego pola ochronnego wykorzystuje się wiele czujników, nie mogą one się ze sobą stykać. 


Rozwiązanie

Seria 30GM zapewnia solidną ochronę przed kolizją w przypadku robotów czyszczących
Seria 30GM zapewnia solidną ochronę przed kolizją w przypadku robotów czyszczących

Czujniki ultradźwiękowe, takie jak seria 30GM i L2, wykrywają obiekty niezależnie od ich właściwości optycznych. Niezawodnie wykrywają przezroczyste, odbijające światło i nieregularne powierzchnie oraz powierzchnie, w przypadku których kolor może stanowić problem. Na wykrywanie przeszkód nie ma wpływu materiał ani struktura przeszkód. Urządzenia są kompaktowe; nawet na mniejszych robotach czyszczących jest wystarczająco dużo miejsca na kilka czujników. W zależności od wielkości przedniej części pojazdu, stożki dźwiękowe jednego lub kilku czujników mogą skonfigurować pełne pole ochronne. Urządzenia są automatycznie synchronizowane, dzięki czemu nie zakłócają się wzajemnie. Wymiar stożka dźwiękowego można sparametryzować. 


Dane techniczne

Seria 30GM

 • Zasada wykrywania: czujnik odbiciowy
 • Zasięg wykrywania: maks. 6000 mm
 • Napięcie robocze: Od 10 V DC do 30 V DC
 • Typ wyjścia: 1 wyjście przełączające (PNP lub NPN)
 • Synchronizowalne
 • Stopień ochrony IP65

Seria L2

 • Zasada wykrywania: czujnik odbiciowy
 • Zasięg wykrywania: maks. 4000 mm 
 • Napięcie robocze: Od 10 V DC do 30 V DC / od 12 V DC do 30 V DC (z analogowym wyjściem napięciowym)
 • Typ wyjścia: 1 wyjście przełączające (PNP lub NPN) / 2 wyjścia przełączające (oba PNP lub oba NPN) / 1 wyjście analogowe (prąd lub napięcie)
 • Synchronizowalne
 • Stopień ochrony IP67 

Korzyści

Czujniki ultradźwiękowe zostały zaprojektowane z myślą o zapewnieniu wytrzymałości i niezawodności. Wykrywanie przeszkód za pomocą czujników ultradźwiękowych działa niezależnie od struktury powierzchni przeszkody, a nagromadzenie się brudu lub warunki środowiskowe i pogodowe nie stanowią problemu. W związku z tym czujniki mogą być używane zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach. Instalacja i parametryzacja są łatwe do przeprowadzenia. Synchronizacja wielu czujników pozwala na wytworzenie ciągłego pola akustycznego przed robotem czyszczącym. Urządzenia spełniają wszystkie wymagania jakościowe dotyczące wykrywania obiektów i odporności elektromagnetycznej. 


Najważniejsze informacje

 • Na działanie nie ma wpływu brud ani zakłócenia zewnętrzne
 • Niezawodne wykrywanie niezależnie od struktury powierzchni i właściwości optycznych przeszkód
 • Pełne pole ochronne w kierunku jazdy z minimalną martwą strefą
 • Kompaktowa i wytrzymała konstrukcja
 • Łatwy i elastyczny montaż

e-news

Zasubskrybuj nasz biuletyn i regularnie otrzymuj wiadomości oraz ciekawe informacje ze świata automatyki.

Subskrybuj
amplify — magazyn firmy Pepperl+Fuchs

Odkryj nasz internetowy magazyn! Czekają na Ciebie fascynujące historie o sukcesach, raporty dotyczące zastosowań, wywiady oraz nowości z lokalnych rynków.

Czujniki i rozwiązania do pojazdów AGV

Pojazdy sterowane automatycznie stały się nieodzownym elementem nowoczesnego przeładunku materiałów. Odkryj nasze czujniki i rozwiązania do obsługi ładunków, nawigacji i prowadzenia oraz percepcji otoczenia.