Wsparcie Czujników Przemysłowych
Wsparcie Ochrony przed wybuchem

Precyzyjne wykrywanie części do budowy nadwozia samochodu

Kompaktowy laserowy czujnik profili wykrywa profil wysokości i zapewnia obraz powierzchni 2D

Zastosowanie

W przemyśle motoryzacyjnym stawia się wysokie wymagania w zakresie dokładności dopasowania części podczas budowy nadwozia. Formowane blachy muszą spełniać rygorystyczne tolerancje w trzech wymiarach. Dokładność przestrzegania specyfikacji jest monitorowana poprzez wyrywkowe kontrole na prasie: chwytak robota usuwa uformowaną część z procesu i przenosi ją na stanowisko kontrolne. Profil wysokości jest rejestrowany z wymaganą precyzją przez czujniki. Z tego miejsca dane są przesyłane do odpowiedniego systemu zapewniania jakości, który porównuje je z ustalonymi specyfikacjami. 

Cel

Czujnik musi wykrywać obrabiany przedmiot z dużą precyzją. Powierzchnie odbijające światło, często występujące w przypadku części metalowych, nie mogą zakłócać wykrywania. Duże znaczenie ma także integracja urządzenia z systemem wyższego poziomu. W celu łatwego wdrożenia do systemu programowania czujnik powinien mieć interfejs API oraz zapewniać pełny dostęp do parametryzacji i danych wyjściowych. Ponadto do bezpośredniego podłączenia czujnika do IPC wymagany jest interfejs Ethernet TCP/IP.


Rozwiązanie

SmartRunner Explorer
SmartRunner Explorer

Laserowy czujnik profili SmartRunner Explorerrejestruje profile wysokości z dużą precyzją. Powierzchnie odbijające światło nie mają na to wpływu. Urządzenie wyposażone jest zarówno w interfejs Ethernet TCP/IP do podłączenia do IPC, jak i dostarczony interfejs API. Umożliwia to pełny dostęp do parametryzacji i danych wyjściowych. Z wykorzystaniem przykładu, który również jest dostarczany, produkt można łatwo zintegrować z systemem programowania C#. Dostępny jest graficzny interfejs użytkownika umożliwiający łatwą parametryzację oraz analizę profili wysokości i obrazów powierzchni 2D.

Dane techniczne

 • Wyjście profilu wysokości z 960 parami wartości we współrzędnych
 • Obraz wyjściowy 2D o rozdzielczości 1280 × 960 pikseli
 • Zakres pomiarowy: X 40–160 mm / Z 60–350 mm lub X 40–345 mm / Z 100–700 mm
 • Interfejs API ułatwiający integrację
 • Interfejsy: Ethernet TCP/IP, I/O
 • Maks. szybkość skanowania: 30 Hz
 • Klasa lasera 1, stopień ochrony (IP67)

Korzyści

SmartRunner Explorer jest jedynym na rynku laserowym czujnikiem profili, który zapewnia nie tylko dane wyjściowe profili wysokości, ale także opcję rejestrowania obrazu powierzchni 2D. Wbudowane diody LED oświetlają obiekty, które mają zostać wykryte. Obraz może być wykorzystywany do dokumentowania wadliwych podzespołów i można go odczytać za pośrednictwem interfejsu TCP/IP. Kompaktowa konstrukcja i obrotowe złącze umożliwiają montaż nawet w szczególnie ograniczonych przestrzeniach. Wielkość obszaru wykrywania, która zwykle kurczy się wraz ze zmniejszaniem się rozmiarów urządzenia, jest w pełni zachowana dzięki zastosowaniu lustra.


Najważniejsze informacje

 • Niezawodne i precyzyjne wykrywanie części, nawet w przypadku powierzchni odbijających światło
 • Kompaktowa konstrukcja i elastyczna integracja mechaniczna ułatwiają instalację w ograniczonych przestrzeniach
 • Łatwa integracja z systemem programowania
 • Dane wyjściowe profilu wysokości i obrazu powierzchni 2D
 • Oprogramowanie Vision Configurator z graficznym interfejsem użytkownika umożliwia wygodną parametryzację, a także wizualizację obrazów i linii

e-news

Zasubskrybuj nasz biuletyn i regularnie otrzymuj wiadomości oraz ciekawe informacje ze świata automatyki.

Subskrybuj
amplify — magazyn firmy Pepperl+Fuchs

Odkryj nasz internetowy magazyn! Czekają na Ciebie fascynujące historie o sukcesach, raporty dotyczące zastosowań, wywiady oraz nowości z lokalnych rynków.