Wsparcie Czujników Przemysłowych
Wsparcie Ochrony przed wybuchem

Bezpieczeństwo funkcjonalne w zakresie wykrywania kierunku jazdy w systemach sterowania pojazdami AGV

Kompaktowe czujniki indukcyjne spełniają wymagania norm PL d i SIL 2

Zastosowanie

Pojazdy sterowane automatycznie (AGV) wymagają niezawodnej nawigacji i bezpiecznej kontroli ruchu. Poszczególne fazy ruchu pojazdu mogą być rejestrowane za pomocą różnych czujników. Dane te stanowią źródło informacji systemu sterowania pojazdem. Ogólnie rzecz biorąc, do wykrywania kierunku ruchu stosuje się czujniki spełniające wymagania bezpieczeństwa funkcjonalnego. Pojazdy AGV są stosowane w wielu różnych miejscach, od tradycyjnych zakładów produkcyjnych po chłodnie w bardzo niskich temperaturach i na zewnątrz w trudnych warunkach pogodowych.


Cel

System wykrywania kierunku jazdy zapewnia, że pojazd będzie ustawiony we właściwym kierunku natychmiast po uruchomieniu. Musi on dostarczać systemowi sterowania pojazdem informacji niezbędnych do bezpiecznego kierowania pojazdem i utrzymania stabilnego kursu, niezależnie od masy i rozmiarów ładunku. Wykrywanie kierunku musi być niezawodne i bezpieczne, a jednocześnie nie może podlegać wpływom otoczenia. Jest to szczególnie ważne po inicjalizacji pojazdu lub podczas przejazdów referencyjnych podczas weryfikacji kierunku jazdy.


Rozwiązanie

Indukcyjny czujnik bezpieczeństwa NSN4-12GH45-2E2-V1-M1-S2D2
Indukcyjny czujnik bezpieczeństwa NSN4-12GH45-2E2-V1-M1-S2D2

Indukcyjne czujniki bezpieczeństwa z serii NSB i NSN dostarczają wiarygodne dane niezbędne do wykrywania kierunku jazdy. Dane te są generowane poprzez bezpieczne monitorowanie położenia krzywek przełączających na każdej osi skrętnej pojazdu AGV. Czujnik wykrywa metalowy cel — krzywkę przełączającą — i wysyła odpowiedni sygnał przełączający do systemu sterowania. W ten sposób unika się nadmiernych kątów skrętu, np. podczas transportu ciężkich ładunków. Czujniki są w stanie wykryć cel bez martwej strefy, co oznacza, że nie jest wymagana minimalna odległość. Wykrywanie nie jest zakłócane przez pył ani przez zanieczyszczenia.


Dane techniczne

Przykład dotyczący NSN4-12GH45-2E2-V1-M1-S2D2:

 • Brak martwej strefy
 • Może być stosowany ze standardowymi aktywatorami metali
 • Certyfikaty: Kategoria 2, PL d/SIL 2, E1
 • Dioda LED stanów przełączania i sygnalizacji błędów
 • Interfejs OSSD
 • Certyfikacja TÜV
 • Zakres temperatur: od -40 do +85°C
 • Materiał obudowy: mosiądz, stal nierdzewna (V4A)


Czujniki są dostępne w szerokiej gamie wzorów i z różnymi opcjami wyposażenia, takimi jak:

 • Czujniki cylindryczne M12, M18 i M30, podtynkowe i natynkowe, z kablem lub wtyczką M12 w obudowie mosiężnej lub ze stali nierdzewnej.
 • Prostokątny czujnik VariKont L2, podtynkowy i natynkowy, z wtyczką M12

Korzyści

Urządzenia są bardzo kompaktowe i można je łatwo zamontować w układzie napędowym pojazdu AGV. Standaryzowany interfejs OSSD i kompleksowa dokumentacja bezpieczeństwa zapewniają szybką i łatwą integrację. Jednocześnie czujniki spełniają wymagania bezpieczeństwa funkcjonalnego normy PL d (EN ISO 13849-1) i SIL 2 (IEC EN 61508). Dostępne są modele o rozszerzonym zakresie temperatur działania (od -40 do +85°C) i wysokim stopniu ochrony (IP68/69). Wystarczające są standardowe metalowe cele — nie jest wymagane specjalne kodowanie. Wysokie charakterystyczne wartości bezpieczeństwa umożliwiają łatwą integrację z pętlą bezpieczeństwa i ograniczają liczbę wymaganych testów próbnych do jednego rocznie.


Najważniejsze informacje

 • Niezawodne wykrywanie bez martwej strefy
 • Wykrywanie nie jest zakłócane przez pył ani przez zanieczyszczenia
 • Wysokie charakterystyczne wartości bezpieczeństwa umożliwiają łatwą integrację z pętlą bezpieczeństwa i minimalizują wysiłek związany z testowaniem
 • Możliwość stosowania w ekstremalnych temperaturach i trudnych warunkach
 • Kompaktowa konstrukcja zapewnia łatwą integrację mechaniczną nawet w ograniczonej przestrzeni

e-news

Zasubskrybuj nasz biuletyn i regularnie otrzymuj wiadomości oraz ciekawe informacje ze świata automatyki.

Subskrybuj
amplify — magazyn firmy Pepperl+Fuchs

Odkryj nasz internetowy magazyn! Czekają na Ciebie fascynujące historie o sukcesach, raporty dotyczące zastosowań, wywiady oraz nowości z lokalnych rynków.

Indukcyjne czujniki bezpieczeństwa SIL 2 PL d

Dzięki temu, że indukcyjne czujniki bezpieczeństwa SIL 2/PL d nie mają martwej strefy, przesyłanie danych może odbywać się bez minimalnej odległości między czujnikiem a obiektem docelowym. Odkryj ofertę zoptymalizowaną pod kątem wymagających środowisk.

Czujniki i rozwiązania do pojazdów AGV

Pojazdy sterowane automatycznie stały się nieodzownym elementem nowoczesnego przeładunku materiałów. Odkryj nasze czujniki i rozwiązania do obsługi ładunków, nawigacji i prowadzenia oraz percepcji otoczenia.