Wsparcie Czujników Przemysłowych
Wsparcie Ochrony przed wybuchem

Analiza wodoru z niezawodną ochroną przeciwwybuchową

Standaryzowane rozwiązanie przewietrzania i utrzymywania nadciśnienia do stosowania na stacjach napełniania wodorem

Zastosowanie

Ogniwa paliwowe wymagają wodoru (H2) o wysokim stopniu czystości. Aby zapobiec uszkodzeniom i zapewnić optymalne działanie, sprawdza się jakość gazu H2 w stacjach napełniania. Ponieważ wodór jest substancją łatwopalną, pompy napełniające pracują zawsze w strefie zagrożenia. Jednak ogólnie rzecz biorąc, urządzenia analityczne nie posiadają specjalnego zatwierdzenia do stosowania w obszarach niebezpiecznych i nie mogą być używane w tych obszarach bez dodatkowych środków ostrożności.

Cel

Duży producent urządzeń analitycznych z siedzibą w USA chce zaprojektować standardowe rozwiązanie dla swojego portfolio, które pozwoli klientom końcowym mierzyć czystość wodoru bezpośrednio w zakładach tankowania. Aby to osiągnąć, konieczne było używanie własnego sprzętu do analizy wodoru w obszarach niebezpiecznych firmy, który nie posiadał certyfikatu Ex. Firma Pepperl+Fuchs otrzymała zlecenie zapewnienia odpowiedniego rodzaju ochrony komponentów, aby umożliwić stosowanie rozwiązania w środowiskach strefy 1/21 i strefy 2/22.

Rozwiązanie


Szczegółowe ujęcia rozwiązania: specjalne rury ze stali nierdzewnej do analizatorów, klamki drzwiowe dla szybkiego dostępu oraz otwory powietrzne dla zapewnienia bezpiecznej ochrony przeciwwybuchowej

Trzy niezbędne urządzenia analityczne znajdują się w obudowie wyposażonej w system przewietrzania i utrzymywania nadciśnienia. Ponadto dodano wiele innych przydatnych funkcji. Na przykład do analizatorów są układane specjalne przewody rurowe, instalowane są klamki drzwi oraz wywiercane są specjalne otwory powietrzne w określonych miejscach, aby zapewnić, że proces przewietrzania oczyszcza wszystkie obszary atmosfery wybuchowej. Aby zrekompensować wysokie rozpraszanie energii i utrzymać ciepło pod kontrolą, na zewnątrz obudowy zainstalowany jest klimatyzator.

Po zainstalowaniu wszystkich niezbędnych elementów obudowa jest przewietrzana gazem obojętnym lub czystym powietrzem. W obudowie powstaje wówczas nadciśnienie o wartości kilku milibarów. Obudowa, zawór i zawór ochronny obudowy zapewniają, że do obudowy nie może dostać się łatwopalny gaz .

W ofercie firmy Pepperl+Fuchs znajduje się Bebco EPS® z serii 6500. System działa automatycznie i wykonuje procedurę oczyszczania niezależnie, wytwarza niezbędne nadciśnienie i stale je monitoruje. Dzięki intuicyjnemu interfejsowi użytkownika system można skonfigurować tak, aby spełniał specyficzne potrzeby każdej aplikacji. Ponadto obudowa posiada funkcję obejścia ułatwiającą serwisowanie i uruchamianie.

Dane techniczne

 • Globalne zatwierdzenia ATEX i IECEx — dalsze na życzenie
 • Rozwiązanie przeznaczone do zastosowań w strefach 1/21 i 2/22
 • Najnowocześniejsze analizatory do monitorowania jakości wodoru
 • Klimatyzator do kontrolowania wytwarzanego ciepła
 • Okno podglądu umożliwiające bezpośredni podgląd wyświetlaczy analizatora
 • Łatwy dostęp do wszystkich urządzeń przez drzwi ze wszystkich stron
 • Funkcja obejścia ułatwiająca serwisowanie i uruchamianie

Korzyści


Klient otrzymuje w pełni certyfikowane rozwiązanie typu plug-and-go do stosowania w instalacjach tankowania wodoru, które może zaoferować klientom końcowym w standardzie. Z kolei klienci końcowi mogą korzystać z rozwiązania bezpośrednio w swoim zakładzie tankowania.

System przewietrzania i utrzymywania nadciśnienia zapewnia ochronę przed wybuchem. W przypadku usterki moduł sterujący wyłącza urządzenie i wysyła komunikat. Dzieje się tak jednak tylko wtedy, gdy odczyty spadną poniżej domyślnej wartości ciśnienia minimalnego przez pewien okres czasu. W przypadku niewielkiego spadku ciśnienia, zintegrowany system kompensacji wycieków uwzględnia straty, umożliwiając usunięcie usterki podczas pracy.

Firma Pepperl+Fuchs jest pionierem w dziedzinie ochrony przed wybuchami i oferuje idealnie dopasowaną do potrzeb obsługę projektową swoich produktów, w tym pełną certyfikację i konstrukcję obudów zgodnie z dyrektywami ATEX, IECEx i NEC.


Najważniejsze informacje

 • W pełni certyfikowane i gotowe do użycia standardowe rozwiązanie z przewietrzaniem i utrzymywaniem nadciśnienia
 • Dokładny pomiar czystości wodoru bezpośrednio w instalacji do tankowania
 • Globalne zatwierdzenia do użytku międzynarodowego
 • Optymalny typ ochrony Ex p dla technologii zorientowanych na przyszłość

e-news

Zasubskrybuj nasz biuletyn i regularnie otrzymuj wiadomości oraz ciekawe informacje ze świata automatyki.

Subskrybuj
amplify — magazyn firmy Pepperl+Fuchs

Odkryj nasz internetowy magazyn! Czekają na Ciebie fascynujące historie o sukcesach, raporty dotyczące zastosowań, wywiady oraz nowości z lokalnych rynków.