Wsparcie Czujników Przemysłowych
Wsparcie Ochrony przed wybuchem

Nowoczesna destylarnia whisky


Wiele spośród działających dziś w Szkocji destylarni whisky pochodzi z XVIII wieku i wymaga wdrożenia nowoczesnych systemów automatyzacji w celu dostosowania ich do aktualnych przepisów z zakresu ochrony przed wybuchem.

Zastosowanie

Produkcja whisky obejmuje szereg procedur, które przeprowadza się w obecności atmosfery zagrożonej wybuchem. Dotyczy to zagrożeń na poziomie strefy 2 ze strony pyłu i gazu w młynach zbożowych, kadziach zaciernych i alembikach. Procesy zachodzące w tych miejscach wymagają odpowiedniego zabezpieczenia.

Wiele z działających obecnie destylarni whisky powstało w XVIII wieku, dlatego ich operatorzy inwestują dziś w najnowocześniejsze systemy automatyzacji, które pozwalają zwiększyć wydajność produkcji i zachować zgodność z aktualnymi przepisami. Jedna z najważniejszych szkockich grup producentów whisky przeprowadziła niedawno modernizację platformy PLC i systemów do przesyłania sygnałów.

Cel

W destylarniach whisky przetwarza się surowce i gotowe produkty o ogromnej wartości. Kluczowe znaczenie ma dokładność pomiarów oraz precyzyjne przesyłanie uzyskanych wyników. Dawniej do przesyłania sygnałów stosowano standardowe karty we/wy sterowników PLC oraz kable wielożyłowe. System transmisji sygnałów został poddany modernizacji w zakresie technologii sterowania.


Rozwiązanie

>System zdalnych we/wy typu LB poprzez sieć PROFIBUS łączy czujniki i siłowniki z systemem DCS.
>System zdalnych we/wy typu LB poprzez sieć PROFIBUS łączy czujniki i siłowniki z systemem DCS.

Do podłączenia zaworów sterujących, które biorą udział w procesie destylacji, stosuje się dostarczany przez firmę Pepperl+Fuchs system LB z certyfikatem dla strefy 2 montowany w hali destylatorów. W zależności od wielkości zakładu i liczby aparatów destylacyjnych proces destylacji może wymagać zastosowania nawet 200 zaworów sterujących. Wszystkie obiektowe przyrządy pomiarowe, które kontrolują poziom, ciśnienie, przepływ oraz temperaturę, są połączone z użyciem sieci PROFIBUS PA.

Sieć PROFIBUS PA umożliwia przesyłanie danych w postaci cyfrowej, co zapewnia wysoką precyzję i umożliwia spełnienie wymagań w zakresie dokładności pomiarów i wierności transmisji sygnału.

Zamontowane w sterowni moduły zasilające PROFIBUS Power Hub FieldConnex zapewniają zasilanie obiektowych ochronników segmentu, co pozwala ograniczyć koszty okablowania, a jednocześnie gwarantuje łatwy dostęp do informacji diagnostycznych. Konfigurowanie systemu odbywa się z użyciem plików GSD, co umożliwia przeglądanie dokładnych wyników pomiarów na ekranach w sterowni. Dane zdalnej konfiguracji, alarmów i diagnostyki z urządzeń obiektowych za pośrednictwem sieci PROFIBUS PA trafiają do systemów odpowiedzialnych za utrzymanie ruchu. Daje to użytkownikom możliwość proaktywnego śledzenia wydajności instalacji. W celu uniknięcia przeciążenia informacjami i zalewu alarmów dane przesyłane są dwoma drogami, a do operatorów instalacji trafiają tylko wartości z pomiarów. Technicy utrzymania ruchu i pozostali pracownicy mogą swobodnie korzystać z pozostałych danych, co umożliwia utrzymanie wysokiej wydajności procesów produkcyjnych.


Korzyści

Moduł zasilający PROFIBUS Power Hub zapewnia zasilanie urządzeń obiektowych i łączność z nimi za pośrednictwem sieci PROFIBUS PA.
Moduł zasilający PROFIBUS Power Hub zapewnia zasilanie urządzeń obiektowych i łączność z nimi za pośrednictwem sieci PROFIBUS PA.

Zanim zastosowano zamontowany w obudowie ze stali nierdzewnej system zdalnych we/wy, obsługa zaworów odbywała się za pomocą połączeń bezpośrednich i kart we/wy sterownika PLC. Wdrożenie w strefie 2 systemu LB pozwoliło znacznie ograniczyć stopień skomplikowania instalacji i okablowania, a także zmniejszyć ilość miejsca zajmowanego przez sterownik PLC. Zintegrowane wskaźniki LED oferują łatwy podgląd informacji o każdym z kanałów, ułatwiając prowadzenie prac konserwacyjnych. Operator szkockiej destylarni wysoko ceni sobie także możliwość zdalnego dostępu do danych konfiguracyjnych i diagnostycznych oprzyrządowania.

Zdaniem głównego technologa destylarni dostarczone przez firmę Pepperl+Fuchs rozwiązania PROFIBUS DP i PROFIBUS PA stanowią wraz z infrastrukturą cyfrową ekonomiczną metodę minimalizacji ilości koniecznych prac konserwacyjnych i napraw, a jednocześnie spełniają wymogi stawiane przez wysoki poziom produkcji.

Połączenie systemu zdalnych we/wy do przesyłania sygnałów cyfrowych oraz sieci Fieldbus do przesyłania sygnałów analogowych stanowi idealne rozwiązanie. Jego utrzymanie nie nastręcza trudności technikom z zakładu. Od czasu do czasu wsparciem służą także inżynierowie działu pomocy technicznej z firmy Pepperl+Fuchs, dzięki czemu uruchomienie i konfiguracja systemów nie stanowią problemu, a zakład oszczędza czas i pieniądze.


Podstawowe informacje o zastosowaniu

  • Zmiana tras poleceń sterujących zaworami z użyciem systemu zdalnych we/wy poprzez sieć PROFIBUS DP
  • Niezawodne i precyzyjne przesyłanie sygnałów pomiaru poziomu, ciśnienia, przepływu i temperatury z użyciem modułów FieldConnex i sieci PROFIBUS PA

e-news

Zasubskrybuj nasz biuletyn i regularnie otrzymuj wiadomości oraz ciekawe informacje ze świata automatyki.

Subskrybuj
Bramka PROFINET

Nowe bramki PROFINET oddalonego I/O firmy Pepperl+Fuchs z certyfikatem strefy 2, klasy I/dz. 2 otwierają drzwi do zastosowań Przemysłu 4.0 w przemyśle przetwórczym.