Wsparcie Czujników Przemysłowych
Wsparcie Ochrony przed wybuchem

Nowe czujniki o współczynniku redukcji 1 z interfejsem IO-Link łączą korzyści zapewniane przez obie technologie

2019-02-22

Reduction factor 1 sensors can switch distances for all types of metals ...
Czujniki o współczynniku redukcji 1 ujednolicają zakresy przełączania dla wszystkich rodzajów metali.

Projektanci instalacji od dawna używają różnych rodzajów czujników lub rozwiązują problemy związane z czasochłonną konfiguracją w zakresie wykrywania obiektów wykonanych z różnych rodzajów metalu. Standardowe czujniki indukcyjne mogą wykrywać tylko różne metale, gdy zakres przełączania zostanie zmniejszony. Jest to spowodowane współczynnikami redukcji, które różnią się w przypadku poszczególnych metali. Czujniki o współczynniku redukcji 1 rozwiązują ten problem i ujednolicają zakresy przełączania dla wszystkich rodzajów metali. Jako wynalazca pierwszego na świecie indukcyjnego czujnika zbliżeniowego firma Pepperl+Fuchs poszerzyła swoją ofertę o czujniki o współczynniku redukcji 1 z interfejsem IO-Link, zapewniając użytkownikom większą elastyczność, dodatkowe funkcje i opcje diagnostyczne.


Czujniki o współczynniku redukcji 1 z IO-Link — identyczna odległość przełączania dla wszystkich metali

Zróżnicowana oferta czujników o współczynniku redukcji 1 wyznacza nowe standardy niezawodności i elastyczności w obszarach spawania, w zastosowaniach standardowych lub wymagających czyszczenia — z lub bez IO-Link. Czujniki indukcyjne o współczynniku redukcji 1 z IO-Link firmy Pepperl+Fuchs zapewniają identyczne odległości przełączania dla wszystkich metali oraz nowe możliwości instalacji, diagnostyki i konserwacji.

 

Ułatwiona konserwacja zapobiegawcza

Nowe czujniki o współczynniku redukcji 1 z interfejsem IO-Link są łatwe w konfiguracji za pośrednictwem systemu sterowania. Ich funkcja przechowywania danych umożliwia automatyczną konfigurację poprzez interfejs IO-Link Master, jeśli urządzenie musi zostać wymienione. Nowe czujniki sprawdzają się w zastosowaniach o tolerancjach mechanicznych, które powodowałyby wykrywanie problemów w przypadku korzystania ze standardowych czujników. Alarm stabilności interfejsu IO-Link rejestruje wykroczenie obiektu poza określoną odległość roboczą. Funkcja ta nie tylko ułatwia uruchomienie za pomocą zintegrowanej kontrolki LED, która miga po przekroczeniu określonej odległości roboczej, lecz również umożliwia przeprowadzanie konserwacji zapobiegawczej. Część może opuścić określoną odległość roboczą z powodu wpływów mechanicznych — dzieje się tak, gdy inteligentny czujnik aktywuje alarm dźwiękowy, zintegrowana kontrolka LED miga, a sygnał jest automatycznie przekazywany do układu sterowania. Właśnie w ten sposób dane są zbierane za pośrednictwem interfejsu IO-Link. System sterowania jest używany do automatyzacji i diagnostyki w wielu zastosowaniach.

W razie potrzeby czujnik o współczynniku redukcji 1 może pełnić rolę wskaźnika temperatury, który informuje o zakresie temperatury pracy lub nadmiernie wysokiej temperaturze. Wskaźniki te umożliwiają wczesne wykrycie wzrostów temperatury przed uszkodzeniem czujnika lub wrażliwych podzespołów systemu, takich jak te, które znajdują się w zakładach lakierniczych lub odlewniach. Dzięki alarmowi stabilności i wskaźnikowi temperatury informacje o potencjalnych usterkach są cały czas przekazywane, aby można było przeprowadzić konserwację przed wystąpieniem awarii czujnika.Każdy czujnik o współczynniku redukcji 1 jest dostarczany wraz ze wstępnie skonfigurowanym podwójnym zakresem roboczym.

Niezawodność i efektywność kosztowa, nawet w przypadku wymagających warunków otoczenia

Odporne na spawanie czujniki są dostępne w wersji przeznaczonej do trudnych warunków przemysłowych, np. do prac spawalniczych w branży motoryzacyjnej. Są solidne i odporne na zakłócenia spowodowane polami magnetycznymi, które powstają podczas spawania elektrycznego i zgrzewania oraz innych tego typu czynności. Natomiast wersje ze stali nierdzewnej są odporne na agresywne środki czyszczące oraz idealne do wymagających zastosowań, np. w przemyśle spożywczym lub zakładach chemicznych i farmaceutycznych.
W trybie okna czujnik przełącza się między dwoma punktami przełączania i sprawdza, czy obiekt znajduje się wewnątrz zdefiniowanego okna przełączania oraz czy nie jest za blisko czujnika, aby uniknąć uszkodzenia. Ponadto opcjonalne wydłużenie sygnału wyjściowego zwiększa niezawodność wykrywania. To wydłużenie impulsu jest niezwykle pomocne w przypadku zastosowań, w których obiekty bardzo szybko się poruszają.

Kolejnym innowacyjnym rozwiązaniem jest możliwość przełączania się między stykami zwiernymi i rozwiernymi lub między standardowym i podwójnym zakresem przełączania. Każdy czujnik o współczynniku redukcji 1 jest dostarczany wraz ze wstępnie skonfigurowanym podwójnym zakresem roboczym. W przypadku zastosowań wymagających standardowego zakresu przełączania można zmienić to ustawienie za pomocą interfejsu IO-Link — dwa czujniki nie są już potrzebne. Dzięki temu oraz identycznym zakresom przełączania dla wszystkich metali użytkownicy mogą zmniejszyć koszty związane z zaopatrzeniem, administracją i magazynowaniem.


Najważniejsze informacje dotyczące nowych czujników o współczynniku redukcji 1 z interfejsem IO-Link

  • Kompletne rozwiązanie IO-Link od jednego dostawcy: czujniki, urządzenia master i infrastruktura
  • Inteligentna konserwacja za pośrednictwem alarmu stabilności i wskaźnika temperatury
  • Elastyczność — szeroka gama czujników o takim samym zakresie przełączania, niezależnie od materiału, z którego wykonano obiekt
  • Wytrzymałe, odporne na spawanie czujniki o klasie ochrony do IP68/IP69K do trudnych warunków przemysłowych

e-news

Zasubskrybuj nasz biuletyn i regularnie otrzymuj wiadomości oraz ciekawe informacje ze świata automatyki.

Subskrybuj
amplify–The Pepperl+Fuchs Magazine

Odkryj nasz internetowy magazyn! Czekają na Ciebie fascynujące historie o odniesionych sukcesach, raporty dotyczące zastosowań, wywiady oraz nowości z lokalnych rynków.