Wsparcie Czujników Przemysłowych
Wsparcie Ochrony przed wybuchem

Niezawodne wykrywanie elementów złącznych podczas produkcji w branży motoryzacyjnej

Czujniki sekcji świetlnej pozwalają zweryfikować obecność kołków, śrub, zacisków i zaślepek

Zastosowanie

Podczas montażu ramy pojazdu komponenty są stopniowo składane razem, tworząc podwozie. W różnych punktach procesu sprawdzana jest obecność niezbędnych elementów złącznych, takich jak kołki, śruby, zaczepy i zaślepki. Czujniki zamontowane w pobliżu systemu przenośnika lub na ramieniu robotycznym wykrywają, czy te części są obecne i czy znajdują się we właściwym miejscu. Pojazdy są umieszczane w określonej odległości od czujnika, który następnie weryfikuje obecność elementu złącznego


Cel

Przed rozpoczęciem montażu kołki, śruby i zaślepki muszą znajdować się we właściwym położeniu. Często kontrast pomiędzy wykrywanymi niewielkimi częściami a tłem jest niewielki. Pomimo tego oraz innych wyzwań wykrywanie musi być niezawodne i dokładne. Jeśli elementu złącznego brakuje, do systemu sterowania powinien być wysyłany sygnał ponownej operacji.


Rozwiązanie

Czujnik sekcji świetlnej SmartRunner Matcher umożliwia prostszą weryfikację obecności. Kompaktowy czujnik jest skonfigurowany w sposób umożliwiający wykrywanie profili wysokości i można go łatwo zintegrować z dowolnym systemem sterowania. Czujnik jest instalowany w odpowiednich miejscach na linii przenośnika lub ramieniu robotycznym. Jego wiązka pada na obiekt docelowy i czujnik uczy się kształtu i zarysów obiektu. Podczas montażu sygnał wyzwalający inicjuje wykrywanie. 
Jeśli komponent zostanie wykryty, czujnik wysyła sygnał „prawidłowy” i może się rozpocząć następny etap w procesie. Jeśli komponentu nie ma, czujnik SmartRunner Matcher wykrywa profil o innej wysokości i wysyła sygnał „nieprawidłowy”.


Korzyści

Do tych zadań można również wykorzystać drogie systemy wykrywania, ale technologia sekcji świetlnej zapewnia wyraźne korzyści. Czujnik SmartRunner Matcher wykrywa niezawodnie obiekty w tym samym kolorze co tło bez zewnętrznego oświetlenia — nie jest potrzebny żaden kontrast. Wykrywa obiekt niezależnie od faktury powierzchni i koloru. Czujnik SmartRunner Matcher przetwarza również dane dotyczące przesunięcia w osiach X i Z, zapewniając niezawodne wykrywanie położenia obiektu. Czujniki SmartRunner są proste w użytkowaniu dzięki łatwej i szybkiej konfiguracji. Mogą zapamiętać nawet 32 profile, umożliwiając wykrywanie wielu obiektów za pomocą jednego urządzenia.


Najważniejsze informacje

  • Niezawodne wykrywanie niezależnie od powierzchni, barwy czy kontrastu  
  • Bez konieczności stosowania oświetlenia zewnętrznego 
  • Dokładne dane na temat położenia w osiach X i Z 
  • Szybka konfiguracja i uruchomienie  
  • Możliwość połączenia ze wszystkimi standardowymi magistralami 
  • Łatwa integracja z systemem sterowania

 


amplify — magazyn firmy Pepperl+Fuchs

Odkryj nasz internetowy magazyn! Czekają na Ciebie fascynujące historie o sukcesach, raporty dotyczące zastosowań, wywiady oraz nowości z lokalnych rynków.

e-news

Zasubskrybuj nasz biuletyn i regularnie otrzymuj wiadomości oraz ciekawe informacje ze świata automatyki.

Subskrybuj

Odkryj unikalne laserowe czujniki triangulacyjne SmartRunner zintegrowane z czujnikiem wizyjnym 2D wyposażonym w diody LED…