Analyzing needs.
Reinventing technology.
Simplifying solutions.

Czujniki świetlne z technologią SmartRunner

Korzyści

Nowe różnorodne zastosowania

Nowe różnorodne zastosowania

Technologia SmartRunner w unikalny sposób łączy technologię triangulacji laserowej z wykorzystaniem czujnika wizyjnego 2D wyposażonego w diody LED. To nowatorskie podejście otwiera całkiem nowe pole zastosowań w zakresie wymagających zadań wykrywania i umożliwia projektowanie wydajnych, przyszłościowych procesów.
Wdrażanie metodą Plug&Play

Wdrażanie metodą Plug&Play

Wszystkie typy czujników świetlnych SmartRunner są fabrycznie skonfigurowane do danego zastosowania. W odróżnieniu od innych czujników nie generują one surowych danych, które trzeba mozolnie analizować; dostarczają użytkownikowi łatwe do przetworzenia sygnały cyfrowe. Użytkownik musi jedynie zamontować i podłączyć urządzenie, a następnie dokonać parametryzacji przy użyciu funkcji uczenia.
Swoboda zmian w produkcji

Swoboda zmian w produkcji

Dzięki wbudowanej kamerze czujniki można łatwo parametryzować za pomocą kodów sterujących Data Matrix. Po wygenerowaniu kodu użytkownik może z łatwością zaprogramować dowolną liczbę czujników za pomocą funkcji uczenia. Takie rozwiązanie pozwala na szybkie i elastyczne reagowanie i jest przydatne zwłaszcza w zakładach, które często wprowadzają zmiany produkcyjne.
Łatwy i szybki montaż

Łatwy i szybki montaż

Czujniki SmartRunner są wyposażone w lustro kierunkowe, które zwiększa ich długość bazową. Dzięki temu mieszczą się one w bardzo małych obudowach i nie wymagają wiele miejsca. Cały zestaw, składający się także z obrotowego złącza z dodatkowymi diodami LED, jest bardzo łatwy w obsłudze nawet tam, gdzie ilość miejsca jest ograniczona.

Innowacja dzięki kombinacji

Technologia SmartRunner w unikalny sposób łączy technologię triangulacji laserowej z wykorzystanie czujnika wizyjnego 2D wyposażonego w diody LED. Z tego połączenia powstały czujniki światła, które są gotowe do użycia i wdrożenia oraz oferują różnorodne funkcje. 

Technologia triangulacji laserowej to sprawdzona metoda, która umożliwia wykonywanie zróżnicowanych zadań wykrywania, takich jak precyzyjna detekcja profili wysokości i konturów krawędzi. Czujniki światła są bardzo dokładne i niewrażliwe na światło zewnętrzne, a na ich działanie nie ma wpływu kolor ani tekstura powierzchni docelowych obiektów. Wbudowana kamera z oświetleniem LED usprawnia obsługę, umożliwiając parametryzację za pomocą kodów sterujących Data Matrix. Możliwe jest także rejestrowanie obrazów błędów, co w razie usterki daje pracownikom możliwość szybkiej i skutecznej reakcji.

Nowe czujniki światła są zoptymalizowane do wykonywania określonych zadań. Poznaj pierwszych reprezentantów nowej rodziny produktów SmartRunner. 

 

Technologia SmartRunner

Gotowe do użycia — czujniki zapewniające wydajność procesów w określonych zastosowaniach

Technologia SmartRunner otwiera całkiem nowe pole zastosowań w zakresie wymagających zadań wykrywania i umożliwia projektowanie wydajnych, przyszłościowych procesów. Przedstawiamy pierwsze produkty z rodziny SmartRunner: SmartRunner Detector i SmartRunner Matcher.

SmartRunner Matcher —

Specjalista ds. porównywania profili

SmartRunner Matcher Automotive

Czujnik SmartRunner Matcher jest zwykle wykorzystywany przy budowie nadwozi w zakładach motoryzacyjnych. Poszczególne elementy nadwozi muszą zostać precyzyjnie wyrównane, zanim zostaną pochwycone, ułożone i przyspawane przez roboty. Nad kontrolą prawidłowego ułożenia elementów czuwają dwa czujniki SmartRunner Matcher — każdy z nich ustawiony w linii z jedną z krawędzi paneli nadwozia.

Wykryty profil wysokości zostaje zapisany z użyciem funkcji uczenia i służy jako kontur wzorcowy przy porównywaniu profili. Dopiero po precyzyjnym ułożeniu odpowiedniego elementu z zachowaniem regulowanej tolerancji oba czujniki wysyłają odpowiedni sygnał przełączenia, dzięki czemu robot może bez przeszkód chwycić przedmiot. Czujnik Matcher pozwala uniknąć nieplanowanych przestojów oraz uszkodzenia kosztownych nadwozi samochodowych i robotów.

Niezwodne porównywanie profili z technologią SmartRunner Matcher

Wdrożenie modelu Matcher jest proste: wystarczy zamontować ten czujnik, a następnie wyrównać go względem odpowiedniego profilu i zaprogramować z użyciem funkcji nauczania, co pozwala zapisać kontur wzorcowy. Później maszyny mogą już rozpocząć pracę. Czujnik dostarczany jest z ustawieniami analizy, które odpowiadają konkretnemu zastosowaniu, dlatego zamiast surowych danych może on generować łatwe w obróbce sygnały cyfrowe. W związku z tym można go bez większego wysiłku podłączyć bezpośrednio do systemu sterowania

Szybkie dostosowanie do zmian typu nadwozia czy ilości opakowań nie jest problemem dla czujnika Matcher: można go łatwo sparametryzować na nowo przy użyciu funkcji uczenia lub kodów sterujących Data Matrix. Nawet wprowadzenie różnych kolorów i rodzajów powierzchni obiektów przebiega szybko dzięki procedurze split-beam.

Technologia SmartRunner Matcher

Jak to działa?

Na tym przykładzie można zobaczyć, jak czujnik Matcher w uwzględnieniem regulowanej tolerancji porównuje kontur, pozycję i odległość obiektu:

„Dobry” sygnał — scenariusz 1: czujnik Matcher rozpoznaje kontur jako zapamiętany za pomocą funkcji uczenia kontur wzorcowy. Rozpoczyna się proces chwytania.

„Dobry” sygnał — scenariusz 2: czujnik Matcher wykrywa odchylenie, które jest jednak na tyle niewielkie, że mieści się w zakresie tolerancji. Rozpoczyna się proces chwytania.

„Zły” sygnał — scenariusz 3: odchylenie wykracza poza dopuszczalną tolerancję. Proces chwytania zostaje zatrzymany.

„Zły” sygnał — scenariusz 4: odległość między czujnikiem a obiektem jest zbyt duża. Zanim będzie możliwe rozpoczęcie chwytania, robot musi zostać przemieszczony.

„Zły” sygnał — scenariusz 5: wykrycie nieprawidłowego lub wadliwego obiektu. Proces chwytania zostaje zatrzymany.

More Use Cases for SmartRunner Matcher

Ensuring Reliability in Ready-Meal Production

Light Section Sensor Detects Low-Contrast Packaging

Plastic trays divided into several small compartments are often used when producing ready meals in the food industry. Filling the individual compartments in the plastic tray and carefully separating the different meal components is an essential prerequisite for acceptance by the customer and for properly sealing the container. In the case of a defect, the product cannot be sold, and the meal must be discarded. Checking that the plastic trays are in the correct position requires a reliable, quick, and easy-to-install solution that supports a quick and efficient filling process. The SmartRunner Matcher offers the ideal solution for checking the position of the plastic trays.

Smooth Material Feed in Production Plants

SmartRunner Matcher for Uninterrupted Material Feed in Production Plants

An uninterrupted supply of raw materials is crucial for maintaining cost-effective operations in production plants. The materials, which can vary in color, are transported to the machine in workpiece carriers. Before the materials are picked up by the robotic system, it is necessary to check whether the materials are present (presence check) and whether the materials are in the correct position (position control). Efficient operation without plant downtime or production waste is always the top priority. With the SmartRunner Matcher light section sensor, both detection tasks can be performed in a single step. 

SmartRunner Detector —

Specjalista ds. precyzyjnego monitorowania

Zastosowanie czujnika SmartRunner Detector

To urządzenie laserowe służy do kalibrowania odległości przełączania czujników. Poszczególne modele czujników mogą wymagać różnych narzędzi do zaciskania. Po włączeniu programu laser ustawia się na odpowiedniej wysokości i rozpoczyna się proces kalibrowania. Jeżeli zastosowane urządzenie będzie zbyt wysokie, wystające obiekty mogą uszkodzić drogie soczewki lasera.

Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, czujnik Detector montuje się pod laserem, tak aby poszerzał jego pole wykrywania. W przypadku pojawienia się wadliwego obiektu w polu monitorowania czujnik generuje sygnał przełączania i maszyna zostaje zatrzymana, zanim dojdzie do zniszczenia soczewek. W ten sposób czujnik Detector jednocześnie chroni kosztowny sprzęt i zwiększa dostępność urządzeń.

SmartRunner Detector do zadań monitorowania, które wymagają precyzji

Czujnik Detector jest łatwy do wdrożenia, ponieważ jest fabrycznie zoptymalizowany tak, by zapewniać wysoką dokładność monitorowania. Użytkownik musi tylko zainstalować linię lasera na ścianie (jak w tym przykładowym zastosowaniu) lub na innej stałej powierzchni, a następnie w prosty sposób zaprogramować urządzenie przy użyciu funkcji uczenia. Nie jest do tego potrzebny komputer i nie ma potrzeby ręcznego regulowania czasów ekspozycji.

W przypadku, gdy monitorowanie ma objąć tylko określone obszary typowe dla danego zastosowania, użytkownik może swobodnie definiować tak zwane regiony zainteresowania (ROI). Obiekty, które znajdą się w strefie wykrywania, ale poza ROI, zostaną wykryte, ale nie zostanie wygenerowany sygnał przełączający. Dzięki zdefiniowaniu maksymalnych i minimalnych rozmiarów obiektów można uniknąć fałszywych alarmów wywołanych przez czynniki zewnętrzne.

Jak to działa?

W tym miejscu można zapoznać się z działaniem czujnika w wersji detekcyjnej, który monitoruje tło i wykrywa obiekty.

„Dobry” sygnał — scenariusz 1: żaden obiekt nie zakłóca linii lasera. Maszyna działa zgodnie z przeznaczeniem.

„Zły” sygnał — scenariusz 1: czujnik detekcyjny rozpoznaje obiekt zakłócający linię lasera. Sygnał przełączający powoduje zatrzymanie maszyny.

„Zły” sygnał — scenariusz 2: trudny do wykrycia obiekt o odblaskowej powierzchni zakłóca linię lasera. Wyniki wykrywania są zawsze wiarygodne, ponieważ detektor odczytuje położenie linii lasera na obiekcie i na tle. W związku z tym czujnik może zareagować błyskawicznie, ponieważ obiekt powoduje załamanie linii lasera padającej na tło w obszarze wykrywania. Zastosowanie równoległej oceny zapewnia użytkownikowi całkowitą niezawodność działania.

SmartRunner wersja detekcyjna

Kontakt

Masz jakieś pytania dotyczące linii produktów SmartRunner lub chcesz otrzymać więcej informacji? Chętnie pomożemy! Po prostu wypełnij formularz kontaktowy i wyślij nam wiadomość.