Wsparcie Czujników Przemysłowych
Wsparcie Ochrony przed wybuchem

Podwójny czujnik indukcyjny F31K2: Wysoce wytrzymałe rozwiązanie do uzyskiwania informacji o położeniu zaworu

2022-08-18

F31K2 Dual Inductive Sensor
Czujnik F31K2 zapewnia niezawodne informacje o położeniu zaworu nawet w skrajnych warunkach zewnętrznych.

W przemyśle przetwórczym do monitorowania prawidłowego położenia zaworów potrzebne są wydajne czujniki. Niektóre zastosowania zewnętrzne, np. zakłady odsalanie wody morskiej, platformy wiertnicze lub kopalnie fosforytu, stawiają szczególne wymagania wobec stosowanej technologii czujników. Dzięki wyjątkowo szczelnej i odpornej na korozję obudowie podwójny czujnik indukcyjny F31K2 jest idealnym rozwiązaniem dla uzyskiwania informacji o położenia zaworu w tak skrajnych warunkach. Zoptymalizowana seria czujników firmy Pepperl+Fuchs obejmuje także nieiskrobezpieczny wariant z atestem IECEx do stosowania na całym świecie w strefach 2/22 zagrożenia wybuchem. Ponadto wariant o niskim poziomie mocy umożliwia prostą modernizację istniejących systemów z mechanicznymi wyłącznikami krańcowymi.


Bezkompromisowo zoptymalizowany do użytku zewnętrznego

Wysoka lub niska temperatura, słona woda czy promieniowanie UV nie mają żadnego wpływu: dzięki swojej wysokiej wytrzymałości i trwałości, czujnik F31K2 jest odporny nawet na najbardziej niekorzystne warunki pogodowe. Dwa oddzielne czujniki indukcyjne umożliwiają bezstykowe i nieulegające zużyciu wykrywanie położenia zaworu. Obudowa o dużej gęstości (do IP69) sprawia, że czujnik F31K2 jest niepodatny na wodę i kurz. Zastosowane materiały — stal nierdzewna V4A, tworzywa sztuczne o wysokiej wydajności i powłoka z aluminium — dodatkowo chronią czujnik przed korozją. Rozszerzony zakresie temperatury pracy od -40 do +70/+100°C sprawia, że czujnik F31K2 może być używany bez żadnych problemów nawet w skrajnych warunkach pogodowych. Dodatkowo dostępna jest osłona zabezpieczająca siłownik przed uszkodzeniami mechanicznymi i zabrudzeniem.Skrajne temperatury, słona woda i promieniowanie UV — podwójny czujnik F31K2 z łatwością wytrzymuje trudne warunki środowiskowe panujące na platformach wiertniczych.

Szeroka gama wariantów zapewniającą większą elastyczność

Podwójne czujniki z serii F31K2 są dostępne z różnymi certyfikatami i wyjściami elektronicznymi. Szczególną uwagę zwraca 2-przewodowy wariant prądu stałego o niskiej mocy: dzięki zastosowaniu technologii firmy Pepperl+Fuchs ten podwójny czujnik indukcyjny ma styk praktycznie bezpotencjałowy. W rezultacie prąd szczątkowy jest tak niski, że czujnik może być używany w połączeniu ze wszystkimi programowanymi sterownikami logicznymi i systemami sterowania procesami. Oznacza to, że to nowoczesne rozwiązanie indukcyjne jest również dostępne dla systemów, które wcześniej opierały się na stykach mechanicznych.

W obszarach, gdzie rzadko występują atmosfery wybuchowe, wymaganą ochronę przeciwwybuchową można wdrożyć w wyjątkowo łatwy sposób w przypadku 2-/3-przewodowych wariantów prądu stałego. Czujniki są przeznaczone do stosowania w strefie 2/22 w obszarach o rodzaju ochrony Ex ec (wzmocniona obudowa) i Ex tc (ochrona przez obudowę), co potwierdzają certyfikaty ATEX i IECEX. To sprawia, że podczas korzystania z tych urządzeń nie są wymagane żadne przełączniki wzmacniaczy impulsowych czy iskrobezpieczne okablowanie. W przypadku stref zagrożenia wybuchem do strefy 0/20iskrobezpieczna wersja NAMUR urządzenia F31K2 zapewnia odpowiednie dopuszczenia ATEX i IECEx. Ten wariant podwójnego czujnika indukcyjnego może być również użyty w zastosowaniach służących zapewnieniu bezpieczeństwa do SIL 2.Szereg aktywatorów w różnych rozmiarach sprawia, że F31K2 nadaje się do szerokiej gamy zastosowań.

Prosty montaż, wygodna obsługa

Kompaktowy podwójny czujnik F31K2 można zamontować bezpośrednio na siłownikach zaworów bez dodatkowych elementów, co ułatwia jego instalację. Duża komora zacisków z wtykowymi zaciskami zapewnia dodatkową wygodę. Firma Pepperl+Fuchs oferuje szereg siłowników o różnych rozmiarach, dzięki czemu model F31K2 można elastycznie dostosować do różnych napędów. Oferta obejmuje również siłownik z dobrze widocznym i kolorowym wskaźnikiem położenia zaworu: Dzięki temu na pierwszy rzut oka można sprawdzić, czy zawór jest otwarty czy zamknięty, nawet z dużej odległości. W związku z tym czujnik F31K2 zapewnia maksymalną wygodę uzyskiwania informacji o położeniu zaworu w zakładach produkcyjnych.


Najważniejsze cechy podwójnego czujnika indukcyjnego F31K2

  • Wyjątkowo trwałe i bezobsługowe rozwiązanie do uzyskiwania informacji o położeniu zaworu wykorzystującej bezdotykową technologię podwójnego czujnika indukcyjnego
  • Wysoce uszczelniona i odporna na korozję obudowa — idealnie nadaje się do bardzo wymagających zastosowań zewnętrznych
  • Rozszerzony zakres zastosowań: 2-przewodowy wariant o niskiej mocy umożliwia łatwą wymianę mechanicznych wyłączników krańcowych
  • Certyfikaty IECEx i ATEX umożliwiają stosowanie czujników na całym świecie w strefach zagrożenia wybuchem, w tym Ex ec i Ex tc dla strefy 2/22
  • Modułowa konstrukcja zapewniająca maksymalną elastyczność: szereg aktywatorów do różnych rozmiarów siłowników, również z bardzo widocznym wskaźnikiem położenia zaworu

e-news

Zasubskrybuj nasz biuletyn i regularnie otrzymuj wiadomości oraz ciekawe informacje ze świata automatyki.

Subskrybuj
amplify — magazyn firmy Pepperl+Fuchs

Odkryj nasz internetowy magazyn! Czekają na Ciebie fascynujące historie o sukcesach, raporty dotyczące zastosowań, wywiady oraz nowości z lokalnych rynków.