Wsparcie Czujników Przemysłowych
Wsparcie Ochrony przed wybuchem

Ukierunkowane sterowanie ruchomych ramion robota

Czujnik wizyjny VOS2000 z wbudowanym oświetleniem i kompleksowym oprogramowaniem


Zastosowanie

Roboty kolaboracyjne z wieloosiowymi ramionami są coraz powszechniej stosowane w produkcji i intralogistyce, montowane najczęściej na zautomatyzowanej platformie mobilnej (AGV lub AMR). Ten typ urządzenia stosuje się do różnych zadań, na przykład podawania wymaganych surowców lub poszczególnych podzespołów do maszyny lub etapu procesu. Robot musi najpierw wykryć położenie części do pobrania. Przed podniesieniem określonej części często wymagana jest kontrola cech charakterystycznych. Konieczne mogą być również specjalne formy identyfikacji lub funkcje zliczania.


Cel

Panel sterowania wymaga informacji optycznych w celu wykrycia obiektów docelowych i określenia położeń docelowych. Wymaga to zastosowania kamery, która idealnie sprawdzi się podczas wykonywania jak największej liczby różnych zadań: Kontrola cech charakterystycznych części do podniesienia przy użyciu konturów, kolorów lub przez porównanie wzorów; wykrywanie położenia (położenia i orientacji); zliczanie w celu porównania stanu docelowego z obecnym; oraz indywidualna identyfikacja i przypisanie części za pomocą kodów 1-D i 2-D. Urządzenie musi również zapewniać odpowiednie oświetlenie do każdej sytuacji oraz wystarczającą rozdzielczość, aby umożliwić odróżnienie istotnych cech. W wielu zastosowaniach przestrzeń jest ograniczona, co oznacza, że wymagana jest kompaktowa konstrukcja z wieloma opcjami montażu.


Rozwiązanie

Uniwersalny czujnik wizyjny 2-D VOS2000 idealnie nadaje się do montażu na mobilnym ramieniu robota ze względu na jego kompaktową konstrukcję. W zestawie znajduje się kompleksowy pakiet oprogramowania z elastycznymi narzędziami wizyjnymi, które można łączyć i wykonywać praktycznie wszystkie standardowe zadania za ich pomocą. Ramię robota jest wyposażone w narzędzia do wykrywania położenia i kształtu, porównywania konturów i identyfikacji. Urządzenia z serii VOS zapewniają wysoką rozdzielczość i szerokągamę opcji oświetlenia. Zakres pomiarowy można dostosować do każdego zastosowania. Czujnik wizyjny potrafi nie tylko wykrywać cechy charakterystyczne podzespołów, ale także dokładnie ocenić informacje optyczne.


Dane techniczne

 • Duży zakres odczytu, zazwyczaj 295 × 221 mm²
 • Rozdzielczość: 1280 × 960 px
 • Zmienny zasięg wykrywania (do 2 m) dzięki regulacji ostrości
 • Szeroki wybór modułów oświetleniowych i obiektywów
 • Interfejsy: TCP/IP, PROFINET, EtherNet/IP, RS-232 i I/O
 • Przechowywanie do 32 zadań w czujniku
 • Formatowanie ciągu wyjściowego

Korzyści

Uniwersalne czujniki wizyjne VOS 2D
Uniwersalne czujniki wizyjne VOS 2D

Uniwersalne czujniki wizyjne VOS nadają się do wielu różnych zastosowań. Wysoka rozdzielczość kamery i duży zasięg wykrywania są szczególnie ważne w przypadku korzystania z czujników zamontowanych na ramionach robotów. Szeroka gama wbudowanych narzędzi wizyjnych umożliwia elastyczne użytkowanie. Uniwersalny czujnik wizyjny VOS2000 z wbudowanym oświetleniem wyposażono w funkcję mechanicznej regulacji ostrości, dzięki czemu można go stosować w różnych odległościach pomiarowych. Inne modele są wyposażone w połączenie C-mount umożliwiające łączenie czujnika z soczewkami zewnętrznymi i oświetleniem. Szeroka gama akcesoriów i wszechstronny zestaw narzędzi wizyjnych oznacza brak potrzeby zakupu dodatkowego sprzętu czy oprogramowania.


Najważniejsze informacje

 • Wbudowany zestaw narzędzi wizyjnych z licznymi narzędziami programowymi do wykrywania i wyrównywania, pozycjonowania oraz prowadzenia, pomiaru optycznego i identyfikacji, a także rozpoznawania tekstu (OCR)
 • Graficzny interfejs użytkownika umożliwiający proste uruchomienie i parametryzację
 • Wbudowany analizator umożliwiający prostą integrację i wyjście danych określonych przez użytkownika
 • Kompensacja elektroniczna umożliwiająca działanie w trudnych warunkach optycznych
 • Wszystkie istotne interfejsy są zintegrowane, co umożliwia kompleksową komunikację za pośrednictwem systemu ERP

e-news

Zasubskrybuj nasz biuletyn i regularnie otrzymuj wiadomości oraz ciekawe informacje ze świata automatyki.

Subskrybuj
amplify — magazyn firmy Pepperl+Fuchs

Odkryj nasz internetowy magazyn! Czekają na Ciebie fascynujące historie o sukcesach, raporty dotyczące zastosowań, wywiady oraz nowości z lokalnych rynków.

Uniwersalne czujniki wizyjne VOS 2-D

Uzyskaj więcej informacji na temat uniwersalnych czujników wizyjnych VOS 2-D z oprogramowaniem niewymagającym licencji oraz koncepcją modułową.

Czujniki i rozwiązania do pojazdów AGV

Pojazdy sterowane automatycznie stały się nieodzownym elementem nowoczesnego przeładunku materiałów. Odkryj nasze czujniki i rozwiązania do obsługi ładunków, nawigacji i prowadzenia oraz percepcji otoczenia.