Wsparcie Czujników Przemysłowych
Wsparcie Ochrony przed wybuchem

Czujniki USi-safety to niezawodna ochrona boczna do transportu autonomicznego dużych zbiorników

Unikalny system czujników ultradźwiękowych spełnia wymagania normy PL d

Zastosowanie

W przemyśle chemicznym zbiorniki o długości do 20 metrów mogą być przemieszczane na terenie zakładu przez odpowiednio duże, zautomatyzowane wózki (AGV). Ponadto trasy są wykorzystywane przez inne pojazdy, a także przez ludzi poruszających się zarówno pieszo, jak i na rowerach. Sterowanie AGV odbywa się za pomocą połączenia elektronicznego ze ścieżką znacznika. Jednak długie zbiorniki wymagają odpowiednio dużego promienia skrętu podczas pokonywania zakrętów i — zwłaszcza w tych punktach — bocznego zabezpieczenia przed kolizją. Pojazdy AGV pracują na zewnątrz i są narażone na działanie warunków atmosferycznych. 


Cel

W transporcie autonomicznym, oprócz kierunku jazdy, należy również monitorować boczne obszary pojazdu, aby uniknąć kolizji z ludźmi i przedmiotami podczas pokonywania zakrętów. Automatyczny system zabezpieczający zamontowany w układzie pojazdu AGV musi wykrywać osoby i przedmioty znajdujące się w pobliżu boków pojazdu. W razie zagrożenia zderzeniem pojazd musi zostać bezpiecznie zatrzymany. Zastosowana technologia czujników musi wytrzymać warunki pogodowe i działać niezawodnie w przypadku zanieczyszczenia, wilgoci, mgły i innych zakłóceń. Ochrona musi być zgodna z normą ISO 13849-1, kategoria 3 PL d.


Rozwiązanie

System ultradźwiękowych czujników USi-safety
System ultradźwiękowych czujników USi-safety

Po każdej stronie pojazdu znajduje się kilka czujników ultradźwiękowych USI-safety. Bardzo kompaktowy zespół czujników można zamontować w miejscach, w których nie mieszczą się inne typy czujników, na przykład w obszarze koła. Wiązka dźwięku działa jako akustyczny „czujnik”, który umożliwia bezstykowe sterowanie obszarem bocznym podczas transportu. Urządzenia niezawodnie wykrywają wszystkie przeszkody w określonym obszarze bezpieczeństwa. W razie potrzeby wyjścia bezpieczeństwa ingerują w układ sterowania pojazdem. System USi-safety spełnia wymagania bezpieczeństwa funkcjonalnego zgodnie z normą EN ISO 13849, kategoria 3 PL d.


Dane techniczne

 • Zasięg wykrywania do 2500 mm
 • Klasa ochrony IP: czujnik IP69, interfejs sterujący IP65
 • Typowy czas odpowiedzi: 99 ms
 • Klasyfikacja bezpieczeństwa zgodnie z normą EN ISO 13849, kategoria 3 PL d
 • Zakres temperatur od –30 ° do +50 °C

Korzyści

Czujniki są oddzielone od interfejsu sterowania i mogą być elastycznie rozmieszczone przy minimalnych wymaganiach przestrzennych. Interfejs sterujący posiada dwa bezpieczne wyjścia OSSD na kanał dla regulowanego pola ochronnego oraz wyjście przełączające PNP dla pola ostrzegawczego. W razie potrzeby można ustawić parametry obu pól. Eliptyczny kształt wiązki dźwięku jest zoptymalizowany pod kątem monitorowania trójwymiarowego obszaru. Czujniki ultradźwiękowe są niewrażliwe na warunki pogodowe, zakłócenia wizualne i zabrudzenia. Wykrywają obiekty niezależnie od materiału lub powierzchni. Dzięki przeciwdziałaniu wzajemnym zakłóceniom systemy USi-safety w różnych pojazdach AGV nie zakłócają swojej pracy w przypadku przecięcia linii komunikacji.


Najważniejsze informacje

 • Niezawodne wykrywanie osób i obiektów w określonych polach ochrony i ostrzeżeń
 • Wykrywa niezależnie od właściwości powierzchni i materiału obiektów
 • Odporność na brud i efekty wizualne
 • Wytrzymały czujnik ultradźwiękowy do użytku na zewnątrz w każdych warunkach pogodowych
 • Kompaktowa konstrukcja umożliwia elastyczny montaż
 • Bezpieczne wyjścia i funkcja bezpiecznego sterowania

e-news

Zasubskrybuj nasz biuletyn i regularnie otrzymuj wiadomości oraz ciekawe informacje ze świata automatyki.

Subskrybuj
amplify — magazyn firmy Pepperl+Fuchs

Odkryj nasz internetowy magazyn! Czekają na Ciebie fascynujące historie o sukcesach, raporty dotyczące zastosowań, wywiady oraz nowości z lokalnych rynków.

System czujników USi-safety

System czujników ultradźwiękowych USi-safety stanowi przełom w zastosowaniach związanych z bezpieczeństwem. Czujniki można stosować zarówno w trudnych warunkach, w zapylonym środowisku, jak i na zewnątrz.

Czujniki i rozwiązania do pojazdów AGV

Pojazdy sterowane automatycznie stały się nieodzownym elementem nowoczesnego przeładunku materiałów. Odkryj nasze czujniki i rozwiązania do obsługi ładunków, nawigacji i prowadzenia oraz percepcji otoczenia.