Wsparcie Czujników Przemysłowych
Wsparcie Ochrony przed wybuchem

3. Ocena bezpieczeństwa funkcjonalnego

System FSM firmy Pepperl+Fuchs został zatwierdzony certyfikatem zgodności z normą IEC 61508:2010 jako odpowiedni do zastosowań exida.
System FSM firmy Pepperl+Fuchs został zatwierdzony certyfikatem zgodności z normą IEC 61508:2010 jako odpowiedni do zastosowań exida.
Normy bezpieczeństwa funkcjonalnego przewidują weryfikację lub walidację wszystkich działań i ich wyników zgodnie z tzw. zasadą dwóch par oczu. Dotyczy to całego cyklu bezpiecznego użytkowania środków ochrony. Należy ocenić zarówno analizę ryzyka (wymóg SIL) jak i proces wdrażania środków ograniczających ryzyko.

W tym punkcie należy wyraźnie podkreślić, że w system FSM powinien obejmować pełny okres bezpiecznej eksploatacji, łącznie z wymaganą dokumentacją. System FSM jest stosowany do następujących celów:

  • Unikanie usterek systemowych
  • Zapewnienie możliwości śledzenia i audytu wszystkich działań i ich rezultatów (takich jak dokumenty, sprzęt, oprogramowanie), które mają wpływ na ograniczenie ryzyka

System FSM stanowi kluczowy element bezpieczeństwa funkcjonalnego, który jest niezbędny do spełnienia wymogów związanych z SIL.


„Centrum bezpieczeństwa funkcjonalnego” firmy Pepperl+Fuchs

Kilkaset produktów z oceną kategorii SIL/PL oraz bezpłatne narzędzia i broszury w jednym miejscu — „Centrum bezpieczeństwa funkcjonalnego” to Twój punkt wyjścia przy wdrażaniu funkcji bezpieczeństwa.