Wsparcie Czujników Przemysłowych
Wsparcie Ochrony przed wybuchem

Konserwacja i diagnostyka

Lokalizacja ułatwia konserwację

W przypadku konieczności naprawy lub wymiany czujnika Pepperl+Fuchs funkcja lokalizacji umożliwia identyfikację pojedynczego czujnika w zakładzie. Specyficzny parametr IO-Link jest używany do adresowania czujnika, który system sterowania musi zlokalizować, a migający wyświetlacz identyfikuje urządzenie.


Licznik godzin pracy stanowi podstawę konserwacji zapobiegawczej

Licznik godzin pracy dostarcza informacji o rzeczywistym czasie pracy czujnika. Oprócz żądania wyświetlenia godzin pracy za pośrednictwem programu użytkownika można również zdefiniować wartości graniczne, których czujnik nie może przekroczyć. Po osiągnięciu określonej liczby godzin pracy, po których wymagana jest wymiana czujnika, serwisanci są informowani o konieczności jego wymiany.


Wskaźnik temperatury zapobiega nieoczekiwanym zmianom temperatury

Gdy temperatura urządzenia przekroczy lub spadnie poniżej optymalnej temperatury roboczej, stan ten można odczytać za pomocą zintegrowanego wskaźnikatemperatury. Pozwala to na szybką lokalizację błędów, co z kolei umożliwia podjęcie odpowiednich działań w celu uniknięcia przestoju i czasochłonnego rozwiązywania problemów.


Stan urządzenia włącza monitorowanie stanu

Stan urządzenia wskazuje, czy urządzenie IO-Link działa prawidłowo. W przypadku wystąpienia komunikatu o błędzie użytkownicy mają możliwość wyświetlenia szczegółowego opisu stanu urządzenia, co pozwala podjąć odpowiednie działania. Zawiera on przegląd ogólnych informacji o zdarzeniach oraz informacji o zdarzeniach specyficznych dla producenta.


Alarm stabilności umożliwia konserwację na podstawie zapotrzebowania

Jeśli na skutek czynników zewnętrznych czujnik zmieni położenie, a obiekt znajduje się właśnie w zakresie wykrywania, położenie czujnika wymaga szybkiej korekcji. Alarm stabilności pomaga wykryć to odchylenie bezpośrednio na czujniku. Czujnik, którego problem dotyczy, przesyła informacje o stanie do funkcji alarmu stabilności za pośrednictwem danych procesowych wskazujących obniżoną niezawodność i potencjalną usterkę. Dzięki temu zlecenie konserwacji można wykonać szybko, nie powodując przestojów w zakładzie lub na linii montażowej.


Przechowywanie danych upraszcza wymianę czujników podczas pracy

Wszystkie urządzenia w wersji 1.1 i mastery IO-Link obsługują tzw. funkcję przechowywania danych. Funkcja ta, znana również jako funkcja serwera parametrów, jest aktywowana po pomyślnym uruchomieniu. Podczas tego procesu ustawienia urządzenia są automatycznie przesyłane do pamięci masowej mastera (serwera parametrów). Przy każdym ponownym uruchomieniu system sprawdza, czy parametry urządzenia są zgodne z tymi, które znajdują się w serwerze parametrów. W przypadku wykrycia różnicy parametry zapisane w pamięci mastera są ładowane do urządzenia — w zależności od konfiguracji portu. W przypadku zmiany ustawień urządzenia podczas pracy są one automatycznie przekazywane do serwera parametrów mastera. W ten sposób zapewniona jest aktualność ustawień i konfiguracji urządzenia.

Gdy tylko podłączone zostanie identyczne urządzenie w wyniku konserwacji lub awarii urządzenia, master ładuje zapisane parametry do czujnika. Umożliwia to szybką i dokładną wymianę urządzenia podczas pracy bez konieczności posiadania wiedzy o poprzednim stanie lub narzędzi. W przypadku wymiany daje to pewność, że właściwe urządzenie z odpowiednimi ustawieniami znajdzie się we właściwym miejscu.


e-news

Zasubskrybuj nasz biuletyn i regularnie otrzymuj wiadomości oraz ciekawe informacje ze świata automatyki.

Subskrybuj
Rozwiązania systemowe IO-Link firmy Pepperl+Fuchs

Zgodny z międzynarodowymi standardami i urządzeniami wielu dostawców interfejs IO-Link stanowi integralną część rozwiązań Sensorik4.0® firmy Pepperl+Fuchs. Dowiedz się więcej o inteligentnej technologii komunikacyjnej…