Wsparcie Czujników Przemysłowych
Wsparcie Ochrony przed wybuchem

Precyzyjne dokowanie i niezawodna identyfikacja pojazdów AGV

Wytrzymały system taśm kodowych do odczytu do niezawodnych zastosowań — do klasy SIL 3/PL e

Zastosowanie

Zautomatyzowane pojazdy kierowane (AGV) coraz częściej przejmują transport towarów w logistyce magazynowej i produkcyjnej. Automatycznie wykrywają aktywowane stacje przeładunkowe i przemieszczają się do danego położenia, co umożliwia płynne przenoszenie artykułów. Precyzyjne pozycjonowanie jest warunkiem wstępnym dla kolejnych kroków, takich jak aktywacja kontrolera bramy, ustanowienie niezawodnej komunikacji i uruchomienie procesu przeładunku.


Cel

Pojazd AGV musi automatycznie znaleźć dokładne położenie na właściwej stacji przeładunkowej. Poniższe kroki są często istotne dla bezpieczeństwa, dlatego pozycjonowanie musi spełniać wymagania bezpieczeństwa funkcjonalnego. Bezpieczne identyfikowanie pojazdów AGV — odpowiedni pojazd we właściwym miejscu — jest absolutnie niezbędne. Ponadto wymagana jest niezawodna komunikacja między pojazdami AGV a podzespołami systemu, takimi jak automatyczny sterownik bramki lub obwód zatrzymania awaryjnego. Aby zainicjować komunikację między pojazdem a sterownikiem, wymagana jest wyraźna i bezpieczna identyfikacja.


Rozwiązanie

System pozycjonowania safePGV
System pozycjonowania safePGV

System pozycjonowania safe Position Guided Vision (safePGV) stanowi podstawę bezpiecznego i dokładnego pozycjonowania pojazdów AGV. Czujnik zamontowany w pojeździe odczytuje kody Data Matrix zastosowane względem podłoża w pozycji dokowania punktu przeładunku. Informacje o pozycji umożliwiają dokładne pozycjonowanie pojazdów AGV z dokładnością do 0,2 mm. Pozwala to na logiczne dokowanie pojazdów AGV, co umożliwia płynne przeładowywanie artykułów.

Sygnał bezpieczeństwa głowicy odczytującej jest przesyłany do sterownika wyższego poziomu na potrzeby identyfikacji pojazdu. Każdy indywidualny kod Data Matrix w systemie jest unikatowy. Pozycja kodów Data Matrix w systemie umożliwia jednoznaczną i bezpieczną identyfikację pojazdu AGV w odpowiedniej sekcji zakładu. Informacje o bezpiecznym położeniu głowicy odczytującej mogą służyć jako podstawa do korzystania z innych funkcji związanych z zapewnianiem bezpieczeństwa pracownikom.


Dane techniczne

  • Poziom nienaruszalności bezpieczeństwa SIL 3
  • Poziom wydajności PL e
  • Dokładność x i y wynosząca 0,2 mm
  • Rozdzielczość kątowa wynosząca 0,5°
  • Duży zasięg odczytu (120 × 80 mm)

Korzyści

System jest zarówno kompaktowy, jak i wytrzymały. Czujnik może być również stosowany w małych pojazdach AGV, a metalowa taśma kodowa jest niezwykle stabilna i trwała. Identyfikacja jest bezkontaktowa. Duże okno odczytu umożliwia przechwycenie większej części taśmy z kilkoma kodami w dowolnym momencie. Zapewnia to niezawodne wykrywanie nawet uszkodzonych lub zabrudzonych taśm. Szybkie i łatwe uruchamianie jest zgodne z zasadą „plug-and-play”. Dzięki przesyłaniu sygnału położenia w osi Y oraz kąta możliwe jest stałe korygowanie odchyleń toru. Wyjście współrzędnej pozycji X jest bardzo precyzyjne z dokładnością do 0,2 mm. System składający się z głowicy odczytującej i kodu Data Matrix ma certyfikat SIL 3 i PL e.


Najważniejsze informacje

  • Niezawodna identyfikacja zautomatyzowanych pojazdów kierowanych (AGV) do klasy SIL 3/PL e
  • Bardzo precyzyjne pozycjonowanie pojazdów AGV na stacji przeładunkowej
  • Solidny system składający się z kompaktowej optycznej głowicy odczytującej i metalowych pasków kodowych Data Matrix
  • W zależności od sytuacji funkcja bezpiecznego monitorowania pozycji umożliwia dostosowanie innych funkcji nawigacyjnych, takich jak pole skanowania czujnika LiDAR

e-news

Zasubskrybuj nasz biuletyn i regularnie otrzymuj wiadomości oraz ciekawe informacje ze świata automatyki.

Subskrybuj
amplify — magazyn firmy Pepperl+Fuchs

Odkryj nasz internetowy magazyn! Czekają na Ciebie fascynujące historie o sukcesach, raporty dotyczące zastosowań, wywiady oraz nowości z lokalnych rynków.

Czujniki i rozwiązania do pojazdów AGV

Pojazdy sterowane automatycznie stały się nieodzownym elementem nowoczesnego przeładunku materiałów. Odkryj nasze czujniki i rozwiązania do obsługi ładunków, nawigacji i prowadzenia oraz percepcji otoczenia.

Systemy pozycjonowania absolutnego safePXV i safePGV

Po raz pierwszy zupełnie nowe systemy pozycjonowania absolutnego safePXV i safePGV zapewniają poziom bezpieczeństwa SIL 3/PL e z wykorzystaniem jednego czujnika…