Wsparcie Czujników Przemysłowych
Wsparcie Ochrony przed wybuchem

Przemysłowa sieć Ethernet

Bezpieczna komunikacja w czasie rzeczywistym między wszystkimi poziomami

Firma Pepperl+Fuchs oferuje szeroką gamę urządzeń dla przemysłowych sieci Ethernet, które mogą zostać bezpiecznie i niezawodnie zintegrowane w zakładzie i w infrastrukturze sieciowej. Zapewnia to szybki i transparentny transfer danych w wymagających zakładach przemysłowych i stanowi ważny element na drodze do chmury obliczeniowej i Przemysłu 4.0.

W erze cyfryzacji procesów produkcyjnych oraz zakładów przemysłowych podłączonych do sieci transfer danych czasu rzeczywistego jest kluczowym czynnikiem w przyjęciu Przemysłu 4.0. Przemysłowa sieć Ethernet tworzy spójną infrastrukturę sieciową, obejmującą wszystkie procesy biznesowe i poziomy produkcji. 

Dzięki dalszym technologicznym osiągnięciom, takim jak sieci Fast Ethernet, technologia przełączania i pełny dupleks, protokoły przemysłowej sieci Ethernet stały się jednym z najważniejszych typów transmisji stosowanych dziś w automatyce. Transmisja w czasie rzeczywistym z użyciem sieci Fast Ethernet staje się coraz ważniejsza, szczególnie na poziomach kontroli oraz systemów sterowania/siłowników. Protokoły takie jak PROFINET, EtherNet/IP czy EtherCAT osiągają czasy cyklu magistrali rzędu 100 mikrosekund, co oznacza, że spełniają one rygorystyczne wymagania dla przesyłania w czasie rzeczywistym. 

Spójne wdrażanie aplikacji opartych na chmurze wymaga niezawodnego, ciągłego i przejrzystego przepływu danych z poziomu terenu i kontroli aż do chmury. Oferta firmy Pepperl+Fuchs i Pepperl+Fuchs Comtrol to kompleksowe rozwiązanie do przesyłania danych z czujników szeregowych, RFID i IO-Link.
Przełączniki przemysłowe Ethernet, bramy szeregowe i zgodne ze standardem OPC UA mastery IO-Link firmy Pepperl+Fuchs Comtrol wypełniają lukę pomiędzy najniższym poziomem czujników/siłowników a systemami chmur wyższego poziomu. Dzięki temu możliwe jest wykorzystanie pełnego potencjału przyszłościowych zastosowań Internetu rzeczy. Rozszerzone portfolio IO-Link zapewnia jeszcze większe wsparcie, zwiększając wydajność i elastyczność komunikacji w sieci przemysłowej, co pozwala na rozwój cyfrowych procesów biznesowych.Pięć protokołów Ethernet w skrócie


W dużych zakładach i firmach produkujących sprzęt PROFINET stał się wiodącym standardem przesyłania danych; to zasługa jego zdolności do działania w czasie rzeczywistym i łatwości integracji z systemami magistral fieldbus. Jest to otwarty standard przemysłowych sieci Ethernet autorstwa organizacji użytkowników PROFIBUS (PNO), który rozwija technologię PROFIBUS DP, aby umożliwić szybkie przesyłanie danych w sieciach Ethernet w połączeniu z przemysłowymi funkcjami IT.

Firma Pepperl+Fuchs oferuje szeroką gamę urządzeń PROFINET dla przemysłu wytwórczego, technologii napędów i automatyzacji procesów — od optycznych łączy danych i systemów pozycjonowania po obrotowe enkodery absolutne i moduły magistrali fieldbus.EtherNet/IP jest otwartym standardem sieci przemysłowych organizacji Open DeviceNet Vendor Association (ODVA). Jest on używany do przesyłania cyklicznych danych wejściowych/wyjściowych i acyklicznych danych parametrów. EtherNet/IP przyjął się głównie na rynku amerykańskim i jest standardem komunikacji powszechnie używanym do wdrażania paneli sterowania Rockwell. Oprócz komunikacji i przesyłania danych procesowych oraz danych parametrów, EtherNet/IP obsługuje również funkcje IT, takie jak serwery WWW i klienty poczty e-mail.

Firma Pepperl+Fuchs oferuje szeroki wybór urządzeń sieci EtherNet/IP do automatyzacji procesów i systemów obejmujących zróżnicowany zakres funkcjonalności — optyczne łącza danych, czujniki odległości, systemy pozycjonowania, systemy kodowania położenia, enkodery obrotowe, moduły I/O Ethernet i bramy AS-Interface.Dzięki dużej szybkości przesyłania danych rozwiązanie EtherCAT jest szczególnie przydatne do obsługi najważniejszych aplikacji sterowania ruchem, np. w maszynach pakujących, robotach i obrabiarkach CNC. Technologia opracowana przez firmę Beckhoff i grupę ETG wykorzystuje transfer i analizę danych na zasadzie master/slave. Technologia EtherCAT umożliwia cykliczne transmisje danych wejściowych/wyjściowych oraz acykliczne transmisje parametrów, danych identyfikacyjnych i danych diagnostycznych, a także synchronizację zegara.

Firma Pepperl+Fuchs oferuje szeroki wybór urządzeń zgodnych ze standardem EtherCAT, od bram AS-Interface oraz modułów magistrali fieldbus po urządzenia polowe, takie jak obrotowe enkodery absolutne i optyczne łącza danych.Protokół MODBUS TCP jest oparty na otwartych standardach komunikacji przemysłowej i jako taki był zwiastunem pojawienia się w automatyce przemysłowych sieci Ethernet. Połączenie sieci Ethernet z uniwersalnym standardem sieciowym, TCP/IP, a także oparte na otwartym standardzie przedstawienia danych poprzez MODBUS, ułatwiają budowę całkowicie otwartego systemu wymiany danych procesowych. Pozwala to uzyskać szereg korzyści, takich jak prosta implementacja na wszystkich urządzeniach obsługujących protokół TCP/IP, i umożliwia szybką oraz efektywną komunikację w sieci przemysłowej.

Optyczne łącza danych LS682 oraz bramy AS-Interface i interfejsy kontrolne firmy Pepperl+Fuchs mogą komunikować się za pośrednictwem protokołu MODBUS TCP i EtherNet/IP.Ethernet POWERLINK to niezastrzeżony, oparty wyłącznie na oprogramowaniu system komunikacji, który jest zgodny z wszystkimi standardowymi funkcjami sieci Ethernet. Wersja open source jest bezpłatna, nie wymaga licencji i pozwala wybrać topologię sieci. System POWERLINK jest przeznaczony głównie do trudnych zastosowań czasu rzeczywistego, w których opóźnienia propagacji sygnału muszą mieścić się w dokładnie określonych ramach czasowych, aby nie został wygenerowany komunikat o błędzie. Dlatego system POWERLINK jest szczególnie przydatny do sterowania ruchem, w robotyce oraz przy wizualizacji operacji wejścia/wyjścia w czasie rzeczywistym.

Firma Pepperl+Fuchs oferuje wybór obrotowych enkoderów absolutnych i optycznych łączy danych do tych zastosowań.


Pobierz bezpłatnie: Opracowanie na temat protokołów komunikacyjnych opartych na TCP (PDF)

W tym bezpłatnym opracowaniu w formacie PDF porównano różne protokoły komunikacyjne oparte na protokole TCP (AMQP, OPC UA, MQTT, REST API), które sprawdziły się w działaniu i uznawane są za podstawę rozwiązań IIoT oraz Przemysłu 4.0. Pobierz bezpłatny dokument już teraz!