ASi-5

Nowa generacja standardu AS-Interface

Korzyści

Przepustowość danych

Większa przepustowość danych

Czterokrotnie wyższa przepustowość danych na cykl pozwala użytkownikom ASi-5 na dostęp do 16 bitów z każdego urządzenia slave. Wcześniej możliwe było podłączenie tylko 62 urządzeń slave, ale dzięki ASi-5 liczba ta wzrosła do 96.
Krótszy czas cyklu

Krótszy czas cyklu

Dzięki skróceniu czasu cyklu z 5 do 1,2 ms urządzenia z interfejsem ASi-5 mogą szybciej przesyłać wartości cyfrowe i analogowe, przenosząc wydajność na zupełnie nowy poziom.
Otwarty system

Otwarty system

Sieć ASi-5 umożliwia integrację innych technologii, takich jak IO-Link. Urządzenia bezpieczeństwa można łatwo i niewielkim kosztem połączyć z nowo opracowanym systemem fieldbus.
Zaawansowane możliwości diagnostyczne

Zaawansowane możliwości diagnostyczne

Dodatkowy kanał diagnostyczny zapewnia większą dostępność instalacji. Wraz z cyklicznymi danymi procesowymi możliwe jest pobieranie acyklicznych danych o stanie, co pozwala wdrożyć procedury konserwacji zapobiegawczej.

Nowa generacja standardu AS-Interface

Nazwa AS-Interface to skrót od „actuator-sensor interface” (interfejs siłownik-czujnik). Oznacza ona prostą i ekonomiczną technologię okablowania dla czujników i siłowników. Zasilanie i przesyłanie danych odbywa się z użyciem pojedynczego płaskiego kabla z zabezpieczeniem przed odwrotną polaryzacją. Możliwość użycia technologii przebicia izolacji zapewnia swobodę instalowania urządzeń AS-Interface na dowolnym odcinku kabla.

Logo AS-Interface

Obecnie siedem firm współpracuje nad stworzeniem standardu nowej generacji AS-Interface, która zapewni nowy wymiar wydajności: ASi-5. Ta generacja będzie uwzględniać technologie Przemysłu 4.0 i w przyszłości umożliwi łączne wykorzystanie AS-Interface i IO-Link.

5 powodów, dla których warto wybrać AS-Interface

1
2
3
4
5

Adresator ASi-5

Adresator to narzędzie, które ogromnie ułatwi wdrażanie interfejsu ASi-5. Firma Pepperl+Fuchs opracowała już narzędzie serwisowe, które będzie pierwszym produktem ASi-5 w jej ofercie. Podobnie jak adresator ASi-3, nowe narzędzie będzie oferowane wszystkim pozostałym firmom członkowskim ASi jako standardowy produkt tej marki.

Nowy adresator zapewni łączność Bluetooth za pośrednictwem smartfona lub tabletu, co pozwoli na adresowanie urządzeń z użyciem aplikacji. Aplikacja ta jest wyposażona w intuicyjny w obsłudze interfejs, który umożliwia adresowanie pojedynczych urządzeń slave lub wszystkich urządzeń na jednej linii AS-Interface. Do zasilania adresatora ASi-5 i urządzeń slave ASi-5 służy standardowy interfejs USB-C. Dzięki temu podczas przyszłych napraw i prac konserwacyjnych adresator ASi-5 zapewni pracownikom optymalny poziom wsparcia.

Jako jeden z twórców technologii ASi-5 firma Pepperl+Fuchs przeprowadza intensywne testy i wprowadza ostatnie zmiany, aby móc zaoferować klientom bogate portfolio produktów ASi-5. Technologie ASi-5 i ASi-3 wykorzystują ten sam płaski kabel AS-Interface, tak więc nowsza wersja interfejsu będzie uzupełnieniem istniejącej infrastruktury. Jest to powodem, dla którego wprowadzono kilkuletni okres przejściowy, podczas którego produkty wykorzystujące technologię ASi-3 nadal będą wytwarzane i dostępne w sprzedaży. Pierwsze produkty firm członkowskich ASi niezwiązane z konsorcjum rozwijającym ASi-5 prawdopodobnie zaczną pojawiać się na rynku w 2020 r..

 Adresator ASi-5 (z lewej) i ASi-3 (z prawej)

                               Adresator ASi-5 (z lewej) i ASi-3 (z prawej).

Technologia AS-Interface

Dr Thomas Sebastiany, dyrektor jednostki Pepperl+Fuchs odpowiedzialnej za systemy oraz członek rady konsorcjum ASi

Dowiedz się więcej o udoskonaleniach technologii AS-Interface, funkcjach i korzyściach, które zapewni nowa generacja, a także o stanie prac nad pierwszymi urządzeniami ASi-5. Wszystkie te informacje znajdziesz w wywiadzie z dr. Thomasem Sebastiany, szefem jednostki Pepperl+Fuchs odpowiedzialnej za systemy oraz członkiem rady społeczności opracowującej standard ASi.

AS-Interface Logo

Pepperl+Fuchs was one of the 11 companies that founded AS-Interface in 1990 and helped shape the development process from the very beginning. The user organization's official website provides an overview of the latest news, trends, developments, and applications, and offers access to an extensive knowledge base on the technology known for its flat, yellow two-wire cable.

Zastosowania

Transport publiczny
Awarie techniczne na kolei często skutkują opóźnieniami lub odwoływaniem kursów pociągów. Na awarie szczególnie narażone są nowoczesne składy, w których stosuje się wiele różnego rodzaju urządzeń. W przyszłości interfejs ASi-5 umożliwi przesyłanie dodatkowych danych diagnostycznych, co przełoży się na szybsze wykrywanie i ocenę problemów. Technologia ASi-5 umożliwi na przykład montowanie w wejściach wagonów barier świetlnych z funkcją wykrywania zanieczyszczeń, która pozwoli ustalić, czy przyczyną zablokowania drzwi jest brud, czy stojący przy nich podróżny. Stosowana dotąd technologia AS-Interface nie umożliwiała rozróżnienia tych dwóch sytuacji, jednak zastosowanie ASi-5 pozwoli na szybkie przeprowadzenie diagnostyki i uniknięcie niepotrzebnych opóźnień.
Sterowanie napędami rolkowymi
Technologia AS-Interface znajduje zastosowanie w systemach przenośników, gdzie używa się jej do łączenia oddalonych rozruszników silników, barier świetlnych, wież sygnalizacyjnych, elementów bezpieczeństwa i innych urządzeń. AS-Interface w obecnie stosowanej postaci obsługuje jednak tylko 3-bitowe dane wyjściowe dla każdego rozrusznika silnika w rozszerzonym zakresie adresów, co oznacza możliwość przesłania tylko ośmiu różnych poleceń, np. dotyczących prędkości obrotowej silnika. W przyszłości dzięki technologii ASi-5 możliwe będzie przesyłanie danych 16-bitowych, co pozwoli na znacznie bardziej precyzyjne określanie wartości. Dzięki ASi-5 wraz z danymi procesowymi będzie można przesyłać dane parametrów, w tym informacje o kierunku obrotu oraz rampach uruchomienia i zatrzymania. Umożliwi to właściwą synchronizację czasową parametryzacji, która dotąd nie była możliwa bez dodatkowego kanału.
Systemy przenośników
Łatwość łączenia interfejsów wejścia/wyjścia na duże odległości sprawia, że technologia AS-Interface jest chętnie wykorzystywana w lotniskowych systemach przenośników bagażu. Do odczytania informacji o miejscu, do którego powinna trafić dana sztuka bagażu, zazwyczaj stosuje się czytniki kodów QR lub czytniki RFID. AS-Interface nie pozwala obecnie przesyłać danych o tak dużej objętości, więc wymagane są oddzielne systemy. ASi-5 może przesłać 192 bajty danych wchodzących i wychodzących w ciągu zaledwie 5 ms. W przyszłości umożliwi to integrację czytników RFID i QR, tak aby za identyfikację bagażu i sterowanie przenośnikami mógł odpowiadać tylko jeden system. To z kolei pozwoli na zmniejszenie kosztów i stopnia skomplikowania rozwiązań.

Kontakt

Jakie korzyści przyniesie zastosowanie nowej technologii ASi-5 w mojej instalacji? Jak dokładnie wygląda integracja urządzeń IO-Link w sieci ASi-5? Chętne odpowiemy na te i wszelkie inne pytania. Wystarczy, że wyślesz nam wiadomość lub ustalisz termin osobistej konsultacji z jednym z naszych ekspertów.