Wsparcie Czujników Przemysłowych
Wsparcie Ochrony przed wybuchem

System kodowania położenia (WCS)

W 1989 roku firma Pepperl+Fuchs wprowadziła na rynek system kodowania położenia WCS — pierwszy na świecie system pozycjonowania — i od tamtej pory stale go doskonali. Systemy fotoelektrycznego kodowania położenia są wykorzystywane do wykrywania z milimetrową precyzją położenia wózków wahadłowych i pojazdów transportowych. Zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz system WCS jest odporny na światło otoczenia dzięki swojej konstrukcji w kształcie litery U, a jego układ skanowania fotoelektrycznego jest chroniony przed zużyciem.

System WCS dostarcza wiarygodnych informacji dotyczących położenia nawet przy dużych prędkościach, w obecności dymu i pyłu, a także w przypadku wahań temperatury. Położenie można niezawodnie określić także w trudnych warunkach, ponieważ sterowanie natężeniem światła zapewnia tolerancję na zanieczyszczenia. System kodowania położenia wykrywa również nową wartość pozycji co 0,8 mm i może przesyłać wartości pozycji bezpośrednio z głowicy do odczytu do sterownika przez szeregowy interfejs RS-485.

Do zastosowań w ekstremalnych warunkach otoczenia lub na szczególnie dużych odległościach przewidziano opcje WCS Outdoor i WCS Extended (które można połączyć z konfiguracją Outdoor).


 • Głowice do odczytu WCS: Głowica do odczytu w kształcie litery U zapewnia bezdotykowe skanowanie fotoelektryczne szyny kodowej.
 • Moduły interfejsu WCS: Dostępna jest szeroka gama modułów interfejsów do podłączania głowic do odczytu WCS do standardowych interfejsów. Do wszystkich interfejsów z wyjątkiem SSI można podłączyć jednocześnie do czterech głowic do odczytu.
 • Mechanika WCS: Wytrzymałe i elastyczne szyny kodowe umożliwiają pracę głowic do odczytu na określonej odległości. Nasze odporne na zanieczyszczenia szyny kodowe nadają się do pracy na zakrzywionych torach, pochyłościach itp. Firma Pepperl+Fuchs oferuje również systemy wsporników montażowych do układania szyn kodowych, systemy profili aluminiowych do szczególnie dużych odległości oraz wózki prowadzące, aby czytnik pozostawał na torze nawet przy silnych wibracjach.

Akcesoria:

 • Skręcany kabel parowy (odpowiedni do prowadników kablowych)
 • Głowica do odczytu WCS i części zamienne bloku LM
 • Obudowa ochronna do doposażenia głowicy do odczytu

Korzyści:

 • Niezawodne i precyzyjne wykrywanie położenia absolutnego dzięki zaawansowanemu systemowi kodowania położenia
 • Niezawodne wykrywanie pozycji nawet na zakrzywionych torach, nachyleniach i spadkach, a także w punktach zmiany linii
 • Elastyczna integracja dzięki zgodności z wszystkimi powszechnie stosowanymi systemami sterowania
 • Obudowa ochronna IP69 do zastosowań w ekstremalnych warunkach zewnętrznych w portach przeładunkowych i galwanizerniach
 • Prosta konfiguracja i sygnalizacja błędów: przezroczysta obudowa ochronna zapewniająca widoczność wskaźników stanu LED i wyświetlacza

System kodowania położenia WCS

System kodowania położenia WCS istnieje na rynku od 1989 roku, a obecnie oferuje nowe opcje montażu, takie jak WCS Outdoor i WCS Extended