Servisní linka pro průmyslové snímače
Servisní linka ochrany před výbuchem

Systém RFID umožňuje sledování potravin

Komplexní logistické problémy moderních jatek je prakticky nemožné vyřešit bez systému RFID

Aplikace
Současné velké jatky používají vysoce automatizované operace optimalizované na objem, v rámci kterých je třeba zajistit kvalitu a vysledovatelnost každého kusu masa.


Cíl

Řešení RFID musí umožňovat vysledovatelnost jednotlivých kusů pro případ, že je třeba je stáhnout. Řešení by mělo umožňovat optimalizaci logistických procesů. Kladný vliv na bezpečnost všech procesů bude mít také zkrácení doby manipulace a počtu interakcí.


Požadavky

Produkty RFID musí používat nerezovou ocel a jiné snadno čistitelné materiály. Používané čisticí procesy jsou velmi náročné a provedení elektronických součástí musí tolerovat žíravé chemikálie, vlhké prostředí a častou změnu teplot při zachování očekávané dlouhé životnosti.


Výhoda pro zákazníky
Automatická dokumentace všech kroků zpracovatelského procesu počínaje živým zvířetem až po konkrétní kus zabaleného masa. Logistické systémy jsou plně automatizované a zahrnují systémy dočasného skladování, balení a účtování.Přeprava prasat pomocí jednokolejového dopravníku

Co bylo realizováno

Integrovaný nosič RFID v háku na maso
Integrovaný nosič RFID v háku na maso

Zákony vyžadují, aby potravinové produkty měly řádné označení a byly vysledovatelné pro případ, že by se u zákazníků vyskytly problémy. Velmi obvyklé je označování živých zvířat štítky v uších. Před zpracováním zvířat se odebírají vzorky tkání pro lékařskou analýzu v laboratoři. Zvíře nejprve projde zařízením na háku na maso s možností využití RFID. Později se sledování provádí pomocí van vybavených RFID. Zpracování a laboratorní analýza probíhají souběžně, takže není potřeba mrtvá těla skladovat v chladicím zařízení. Nejenže se tak zvyšuje výkon, ale zkracuje se i doba zpracování a masné produkty jsou tak čerstvější.

Pokud laboratorní analýza zjistí, že vzorek nesplňuje toxikologické požadavky, je možné z řetězce zpracování veškeré maso z daného zvířete automaticky vyřadit. Na kompenzaci dodavatele zvířat mají vliv vyhodnocená kvalita masa, jeho množství nebo dokonce i síla vnějších tukových vrstev stanovená na základě ultrazvukového měření. Účetní systém tuto informaci obdrží přímo z výrobního procesu. Velké zařízení dokáže zpracovat zhruba 75 000 prasat týdně, což odpovídá porážce každé čtyři sekundy. Toto ohromné množství údajů je schopen s nezbytnou spolehlivostí zpracovat pouze systém RFID.

Systémy RFID zvyšují bezpečnost provozu, umožňují používání automatických platebních systémů a zajišťují dodržování předpisů pro bezpečnost potravin.


elektronický zpravodaj

Přihlaste se k odběru našeho elektronického zpravodaje a získávejte pravidelně zprávy a zajímavé informace ze světa automatizace.

Odebírat
Navštivte RFID Hub

Navštivte náš „RFID Hub“ – speciální web se znalostní databází pro RFID. Získejte odpovědi na často kladené dotazy a informace o typických aplikacích RFID…