Servisní linka pro průmyslové snímače
Servisní linka ochrany před výbuchem

Rotační snímače od společnosti Pepperl+Fuchs lze použít pro všechny aplikace vyžadující sledování rychlosti otáčení, počtu otáček, zrychlení a směru. Tyto snímače lze použít v mnoha aplikacích v oblasti mechanického inženýrství, dopravníkovém průmyslu, logistice a balicím průmyslu. Pro svou aplikaci si jistě z naší široké nabídky vyberete vhodné rotační snímače.

Na poli automatizace se rotační snímače používají jako snímače úhlu, pozice, rychlosti a zrychlení. Pomocí vřeten, převodů, měřicích koleček a tažných lanek lze rovněž měřit i lineární pohyb.

Rotační snímače převádějí mechanický vstup na elektrický signál, který mohou zpracovat čítače, tachometry, programovatelné logické řídicí jednotky nebo průmyslové počítače.


Optical vs. Magnetic Scanning

High resolutions can be easily achieved with Pepperl+Fuchs optical rotary encoders. A code disk with radial slits is used for this purpose. An LED sends light through the radial slits to a receiver located on the other side of the code disc. The rotation of the disk modulates the light, and the receiver converts it into an electrical signal.

The magnetic rotary encoders from Pepperl+Fuchs are particularly robust and therefore ideally suited for use in harsh environments. Due to energy harvesting, the magnetic absolute rotary encoders do not require an external power supply to save their current position. As a result, they perform reliably even in the event of power failures.


Rotary Encoders with Bearing vs. Bearing-Free Rotary Encoders

In addition to rotary encoders with integral bearing, Pepperl+Fuchs also offers a selection of bearing-free rotary encoders. These sensors enable particularly space-saving installation due to their low mounting depth. Thanks to noncontact and wear-free scanning, they also ensure reliable operation even in harsh environmental conditions.


The Portfolio