Servisní linka pro průmyslové snímače
Servisní linka ochrany před výbuchem

RFID pro sledování potravin v závodech na zpracování masa

Bezpečnost a sledování potravin je pro výrobce, dodavatele a spotřebitele stále aktuálnějším tématem. Některé předpisy, například Nařízení ES č. 178/2002 nebo CFR 9 ministerstva zemědělství Spojených států, předepisují členům závazné postupy při zpracování potravin. Oblastí, na kterou se tyto předpisy příliš nezaměřují, je interní sledovatelnost. Na tomto stupni produkce je možné dosáhnout významných bezpečnostních výhod. Patří mezi ně například možnost shromažďování většího množství dat, která umožňují výrazně zdokonalit proces kontroly a řízení zásob, a také lépe zaměřovat svolávací akce.Háky dopravníku přepravují větší části výsekového masa do jatek. RFID transpondéry jsou zapuštěny do háků dopravníku a přenášejí data o konkrétním zvířeti.

Využití

Jedna z celosvětových masozpracujících společností se sídlem v Evropě již ve svých závodech využívá úplnou sledovatelnost procesu zpracování masa pomocí RFID technologie Pepperl+Fuchs. Jediný centrální závod na zpracování vepřového masa má týdenní kapacitu až 90 000 vepřů. Zvířata přepravuje dopravníkový systém s transpondéry integrovanými do každého háku. Umožňuje tak definitivní identifikaci v průběhu celého výrobního řetězce.

Systém RFID musí vydržet extrémní teploty od -30 °C do +140 °C, které se v procesu používají. Kromě splnění požadavku na rychlost pohybu a vzdálenost pro odečet by transpondéry měly dosahovat minimální provozní životnosti pěti let a čtecí zařízení musí odolávat náročným podmínkám v prostředí potravinářského průmyslu.


Cíl

Díky unikátní možnosti ukládání informací v RFID transpondérech lze v každém procesním bodě shromažďovat a dokumentovat výrobní údaje. Patří mezi ně například hmotnost, rozměry, tloušťka tukové vrstvy, a samozřejmě také údaje o dodavateli. K těmto informacím jsou přidruženy výsledky veterinárních testů. V průběhu procesu jsou tyto údaje stále přiřazovány ke konkrétními zvířeti.Na jatkách jsou RFID hlavy nainstalovány do válečkových dopravníků. Tady identifikují plastové boxy na přepravu masa, vybavené RFID transpondéry.

Řešení

Na základě požadavků zákazníka byl zvolen nízkofrekvenční RFID systém. Transpondéry IPC02-16 a IPC11-12 jsou zapuštěny do kovových háků dopravníku. V dalším případě byly transpondéry použity na „vánočních stromcích“ — policích, které slouží pro přepravu masa do chladírenských vozidel. Na nich jsou transpondéry použity jako spony, které lze od „vánočního stromku“ odpojit těsně před expedicí a použít znovu. Třetím příkladem využití RFID transpondérů jsou plastové přepravní boxy, které jsou přepravovány na válečkových dopravnících. Boxy přepravují maso k dalšímu zpracování a jsou vybaveny transpondéry IPC11-50CD. Tyto transpondéry jsou vestavěny do dna boxů a lze je načítat do vzdálenosti 80 mm.

Pokud jde o načítání informací, byly použity čtecí hlavy IPT-FP RFID. Společnost Pepperl+Fuchs nabízí zakrytování pro zařízení, která jsou vyrobena z nerezové oceli a jsou zvláště vhodná do náročného prostředí masného průmyslu. Jako rozhraní byla nejprve využívána sběrnice PROFIBUS. V průběhu času bylo rozhraní procesu změněno na PROFINET. A protože společnost Pepperl+Fuchs nabízí produkty, které komunikují se všemi běžnými průmyslovými typy provozních sběrnic a používají všechny běžné komunikační protokoly, nebyl to žádný problém. V současné době se také používají RFID čtecí/zapisovací hlavy IPH-FP7V4A v kombinaci s jednotkou rozhraní IDENTControl.

Pro optimální flexibilitu dodala společnost Pepperl+Fuchs ruční čtečky, které je možné programovat v JavaScript a načítat jimi specifické datové formáty. 40bitové programovatelné transpondéry zákazníkům umožňují zapisovat vlastní kódy ke každému štítku. Nebo je možné pomocí funkce OTP (jedno naprogramování) vygenerovat kvazi-pevný kód, který nelze změnit. Ruční čtečky lze nakonfigurovat specificky pro plnění těchto požadavků.Pepperl+Fuchs' wide RFID portfolio enables high performance identification solutions for the meat processing industry.

Výhody

RFID technologie od společnosti Pepperl+Fuchs nabízí bezkonkurenční výhody při sledování potravin a masa v masné výrobě, protože umožňuje provádět plně automatickou bezkontaktní detekci během celého procesního řetězce. Transpondéry jsou odolné vůči kontaminaci, odolávají velkým teplotním výkyvům a změnám vlhkosti. Technologie je proto do značné míry bezúdržbová. RFID transpondéry také nabízejí příležitost v průběhu procesu získávat a ukládat informace. Protože jde o pasivní komponenty, není nutné dodatečné napájení. K dnešnímu provozuje zákazník v centrálním výrobním závodě 600 identifikačních systémů a 30 000 transpondérů RFID, které umožňují pně automatizované a bezpečné interní sledování masa.


Stručný přehled

  • Extrémně robustní a bezkontaktní technologie identifikace
  • Určeno pro specifické požadavky masného průmyslu.
  • Umožňuje plnit zákonné požadavky na bezpečnost a sledování potravin
  • Automatizuje a urychluje bezchybné shromažďování dat ve výrobním procesu
  • Zvyšuje produktivitu a disponibilitu závodu
  • Zabezpečuje standardní průmyslové konektory a kabely (provozní sběrnice a další průmyslová rozhraní)

Navštivte RFID Hub

Navštivte náš „RFID Hub“ – speciální web se znalostní databází pro RFID. Získejte odpovědi na často kladené dotazy a informace o typických aplikacích RFID…

elektronický zpravodaj

Přihlaste se k odběru našeho elektronického zpravodaje a získávejte pravidelně zprávy a zajímavé informace ze světa automatizace.

Odebírat