Pro moderní správu aktiv musí být komunikace mezi terénní a řídící úrovní pokud možno nepřetržitá. Digitální komunikace umožňuje senzorům v terénu posílat kromě naměřených hodnot také diagnostická a konfigurační data. Téměř všechny měřicí přístroje instalované v procesně
technologických závodech již tyto možnosti nabízejí pomocí osvědčeného protokolu HART. Doplňující informace však často zůstávají nevyužité, protože konvenční způsoby jejich přenosu by byly nepřiměřeně nákladné.
Cílem je optimalizovat dostupnost výrobních zařízení. Doba odstávky a poruchy je třeba minimalizovat na nevyhnutelné plánované zásahy. Servis a údržbu lze optimalizovat pomocí moderní, digitálně podporované správy aktiv. Tato optimalizace také zlepšuje dokumentaci
vybavení a řízení kvality. Kontinuální komunikace je také výhodná pro aplikace zpracovávající „velká data“, protože eliminuje výrazné zásahy do nainstalované základny a není nutné vyměňovat vysoce funkční konvenční analogové senzory a akční členy.
Uživatelé vzdálených I/O systémů LB/FB mohou využívat všech výhod digitální komunikace, a přitom nadále používat analogová terénní zařízení. Systém digitálně propojuje senzory a akční členy s analogovým rozhraním, jako jsou 4 mA… 20 mA a senzory a ventily NAMUR s řídicím systémem. Vzdálené I/O systémy LB/FB také kromě naměřené hodnoty přenášejí všechna diagnostická a konfigurační data terénních zařízení kompatibilních se standardem HART. Díky tomu je instrumentace průhledná jak pro správu aktiv, tak pro optimalizaci procesů. Koncepty preventivního servisu lze v řídicím systému implementovat bez dodatečných inženýrských úprav. Vzdálené I/O systémy LB/FB jsou modulární a lze je instalovat v nebezpečných oblastech v bezprostřední blízkosti senzorů. Systémy se skládají ze základní desky, napájecí jednotky, modulů I/O a brány. Systém LB je vhodný pro Zónu 2 / Div. 2 a prostředí s nebezpečím výbuchu. Systém FB je vhodný pro Zónu 1.
Terénní zařízení lze adresovat přímo pomocí protokolu HART a HART/IP. Použití samostatného modemu HART pro každé terénní zařízení zajišťuje vysoké přenosové rychlosti, tzn. že neexistují žádné čekací doby. Protokol HART/IP lze použít paralelně s PROFINET a systém správy aktiv může přistupovat k datům paralelně s řídicím systémem. V současnosti instalované vzdálené I/O stanice nabízejí HART Over PROFIBUS pro přístupu k datům terénního zařízení. Pepperl + Fuchs dodává kompletní řešení připravená k instalaci včetně předběžného zapojení, které lze před dodáním otestovat. Inovativní softwarová řešení a průmyslové služby IoT od dceřiné společnosti Pepperl+Fuchs Neoception umožňují bezproblémovou integraci terénních zařízení do stávajícího IT.