Servisní linka pro průmyslové snímače
Servisní linka ochrany před výbuchem

Metoda detekce a funkce


Pro různé úlohy detekce lze použít různé principy snímání. K určení nejvhodnějšího principu snímání pro konkrétní aplikaci je potřebné zvážit různá hlediska, jako jsou materiál detekovaného objektu, prostředí aplikace a vzdálenost, ze které má být objekt detekován.

Na rozdíl od indukčních nebo kapacitních senzorů reagují magnetické senzory na přítomnost magnetického pole. Nezáleží na tom, zda je toto pole generováno elektromagnetem nebo permanentním magnetem. Díky tomu jsou magnetické senzory obzvláště odolné proti neoprávněné manipulaci a rušení. V porovnání s výše uvedenými senzory blízkého pole nabízejí magnetické senzory větší pracovní vzdálenosti při malé velikosti pouzdra.

Přehled speciálních technických vlastností magnetických senzorů:

  • Detekce součástí vybavených magnety
  • Velká pracovní vzdálenost (v závislosti na použitých magnetech)
  • Proměnná pracovní vzdálenost: Výběrem a instalací vhodného magnetu lze snadno nastavit požadovanou pracovní vzdálenost
  • Ochrana proti neoprávněné manipulaci a odolnost: Senzor reaguje výhradně na magnetická pole
  • Detekce přes nemagnetické stěny

Mezi typické aplikace patří:

  • Sledování dveří
  • Zjišťování součástí
  • Detekce součástí přes kovové stěny, pokud nejsou tyto stěny magnetické

Omezení magnetických senzorů:

  • Součásti, které mají být detekovány, musí být vybaveny nejméně jedním magnetem
  • Snímací rozsah závisí na směru montáže magnetu

Další principy

V závislosti na aplikaci lze jako alternativu použít následující principy snímání:

  • Indukční senzor: pro exkluzivní detekci kovových objektů
  • Kapacitní senzor: pro detekci objektů vyrobených z plastu nebo papíru, kapalin (olejnatých nebo vodných), granulí a prášků.

Jak to funguje

Magnetické senzory jsou bezkontaktní. Detekují objekty, které vytvářejí magnetické pole.

Historie bezkontaktních bezdotykových senzorů

První průmyslový bezdotykový senzor vyvinuli v roce 1958 Walter Pepperl a Wilfried Gehl a v témže roce byl uveden na trh. V té době byl vývoj řízen společností BASF. Společnost BASF chtěla nahradit mechanické spínací kontakty používané v té době k detekci zboží za bezkontaktní senzory, které by při spínání nevytvářely jiskry. Záměrem bylo výrazně snížit nebezpečí výbuchu. Dokonce i první bezdotykový senzor byl navržen tak, aby byl jiskrově bezpečný v souladu s požadavky asociace NAMUR.


Standardizace

Všechny bezdotykové senzory od společnosti Pepperl+Fuchs byly a jsou nadále vyvíjeny, vyráběny a uváděny na trh v souladu s příslušnou normou IEC/EN 60947 „Spínací a řídicí přístroje nízkého napětí – část 5-2: Přístroje a spínací prvky řídicích obvodů – Bezdotykové senzory“.

Pro bezpečnostní senzory od společnosti Pepperl+Fuchs platí také odpovídající norma „Spínací a řídicí přístroje nízkého napětí – část 5-3: Přístroje a spínací prvky řídicích obvodů – Požadavky na bezdotykové přístroje s definovaným chováním při poruše (PDDB)“.


Další informace


elektronický zpravodaj

Přihlaste se k odběru našeho elektronického zpravodaje a získávejte pravidelně zprávy a zajímavé informace ze světa automatizace.

Odebírat
amplify – magazín společnosti Pepperl+Fuchs

Objevte náš online magazín! Čekají na vás zajímavé příběhy úspěšných řešení, zprávy o aplikacích, rozhovory a regionální zprávy.

Magnetické senzory

Seznamte se s řadou magnetických senzorů od společnosti Pepperl+Fuchs.